Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور خبر داد؛ تعویض همه شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان

2017,08,14

See also

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: با توجه به مشکل وجود اتباع بیگانه و مشکوک التابعین در سیستان و بلوچستان، مقرر شده تمام شناسنامه های جمعیتی این استان تعویض شود تا بتوان اسناد جعلی را پایش و کشف کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، کاظم شادکام در همایش یک روزه پیشگیری و مقابله با جعل اسناد رسمی اظهار کرد: جعل اسناد پایه مانند شناسنامه جدید، کارت ملی هوشمند و اسناد مالکیت با توجه به اقدامات خوب صورت گرفته، به صفر رسیده است.

وی گفت: وضعیت جعل اسناد در سال گذشته با ۲۶ هزار و ۹۸۳ مورد نسبت به سال ۹۴ با ۲۴ هزار و ۶۵۱ مورد ۹ درصد رشد داشته است.

شادکام افزود: مقاوم سازی اسناد در مقابل جعل، با همکاری خوب کارشناسان فنی و آموزش و اطلاع رسانی از مهم‌ترین اهداف ستاد پیشگیری و مقابله با جعل اسناد و مدارک رسمی با مسئولیت وزارت کشور است.

وی گفت: جعل زمینه ساز دسترسی به سایر جرائم از جمله کلاهبرداری است؛ بر این اساس باید اجرای برنامه های پیشگیرانه در حوزه جعل در اولویت قرار گیرد.

شادکام ادامه داد: نسبت افزایش جعل اسناد در سال ۹۴ به ۹۳ نیز همان ۹ درصد بوده که با توجه به رشد جمعیت در سال گذشته، نشانگر نتیجه بخش بودن اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته از سوی ستاد پیشگیری و مقابله با جعل و کارگروه های تخصصی آن است.

وی افزود: سال ۹۵ بیشترین موارد جعل به ترتیب مربوط به استان‌های تهران با ۵ هزار و ۵۲۱ مورد، آذربایجان شرقی با ۲ هزار و ۲۴۰ مورد، خراسان رضوی با هزار و ۹۷۴ مورد، البرز با هزار و ۴۲۳ مورد و فارس با هزار و ۳۶۰ مورد بوده است.

وی تصریح کرد: نرخ رشد جعل اسناد در کشور ثابت بوده که نشان می‌دهد راهکارهای ستاد برای مقابله و پیشگیری از وقوع این جرم و افزایش آن مناسب بوده است.

شادکام خاطرنشان کرد: ثابت بودن درصد افزایش جعل در کشور طی سال‌های اخیر با وجود افزایش جمعیت و میزان جرم، نشان‌دهنده موثر بودن راهکارهای ستاد در پیشگیری و مقابله با جعل اسناد در کشور است.

وی ادامه داد: جعل اسناد زمینه ساز دسترسی به سایر جرائم است و در صورت تعدد و تکثر این جرم، دستگاه های حکومتی و متولی کشور مورد هجمه و هدف قرار خواهند گرفت.

امیدواریم با مقاوم سازی اسناد در برابر جعل از لحاظ فیزیکی و همچنین آموزش و اطلاع رسانی در این خصوص بتوانیم گام‌های مهم و موثری را برای مقابله با این پدیده و کاهش میزان وقوع آن برداریم.

وی اظهار کرد: استان‌های خراسان جنوبی با ۱۱۲ مورد، ایلام با ۱۹۵ مورد، کردستان با ۲۹۷ مورد و یزد با ۳۰۱ مورد به ترتیب کمترین جعل سند را سال گذشته در کشور داشتند.

شادکام گفت: بیشترین رشد جعل اسناد در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان با ۷۷ درصد و تهران و کرمانشاه با ۵۵ درصد و عمده‌ترین جعل‌های صورت گرفته مربوط به جعل اسکناس و اوراق بهادار و مدارک و اوراق شناسایی بوده است.

رئیس دبیرخانه مبارزه و پیشگیری از جعل اسناد کشور افزود: کارت‌های ملی مردم ایران نیز تا پایان سال ۹۶ تعویض و هوشمند می‌شود.

وی گفت: نبود کنترل و نظارت دقیق و رعایت حیطه بندی اسناد و مدارک، اشکالات موجود در روش‌های احراز هویت و مالکیت افراد و اصالت اسناد، ناکافی بودن سطح آگاهی‌های کارکنان کنترل کننده اسناد و مدارک در پیشخوان‌ها و فقدان تجهیزات ابتدایی تشخیص مدارک جعلی در پیشخوان‌های دولتی و خصوصی تاثیر زیادی بر روند افزایش پدیده جعل در جامعه دارد.

Publisher: hd

Source: http://www.bornanews.ir

Find more articles in the Archive