Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

"طوفان" مردمان شمال بلوچستان را در خانه حبس کرد/ غلظت ذرات معلق هوا "۵ برابر حدِ بحران" + تصاویر و فیلم

2017,08,14

See also

وزش طوفان شدید و پدیده "ریزگردها" غلظت ذرات معلق در هوای شمال بلوچستان را به بیش از ۱۴ برابر حدِمجاز و ۵ برابر حدِ بحران رساند؛ شرایطی که سبب شد تعداد زیادی از مردم منطقه در خانه‌های خود حبس شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زابل، وزش بادهای 120 روزه در سیستان در ایام تابستان به دلیل پراکنده کردن ریزگردهای بستر تالاب بین‌المللی و البته "خشکیده" هامون در هوا، برای مردم این منطقه هواره دشواری‌هایی را به همراه داشته اما با توجه به اینکه شدت گرمای هوا در تابستان امسال بیش از گذشته است، تحمل این شرایط برای مردم سیستان به یک بحران جدی تبدیل شده است.

امسال طوفان و ریزگردها بیش از همیشه میهمان مردم سیستان هستند به نحوی که در ماه‌های اخیر طوفان شدید به طور مداوم در منطقه سیستان حاکم بوده و تنها در برخی از روزها از شدت آن کاسته شده و یا به طور موقت قطع شده و این موج سینوسی به طور مستمر در منطقه حاکم است.

این شرایط به نحوی بوده که هزاران نفر از مردم سیستان به‌دلیل مشکلات چشمی و تنفسی ایجاد شده برای آن‌ها در پی کاهش کیفیت هوا، راهی مراکز درمانی شده‌اند که البته در برخی از موارد به بستری شدن آن‌ها نیز منجر شده است.

وقوع تصادف در پی کاهش دید رانندگان خودروها در محورهای مواصلاتی و همچنین لغو پروازها نیز مواردی است که در پی طوفان شدید و پدیده ریزگردها در سیستان در ماه‌های اخیر به وفور رخ داده است.

وزش طوفان در ماه‌های اخیر بارها غلظت ذرات معلق در هوای سیستان را افزایش داده و کیفیت هوا را در این منطقه کاهش داده، اما روز گذشته رکوردی جدید در این زمینه ثبت شد که بیشترین میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان را نشان می‌داد که چیزی معادل 14 برابر حدِمجاز بود.

غلظت ذرات معلق در هوای سیستان بیش از 14 برابر حدِمجاز رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه حدِ مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است، اظهار داشت: وزش طوفان شدید مراه با گرد و غبار سبب شد در 24 ساعت گذشته میزان غلظت ذرات معلق هوا در شهرستان‌های منطقه سیستان به یک‌هزار و 121 میکروگرم بر مترمکعب برسد که چیزی معادل بیش از 14 برابر حدِمجاز است.

علی ملاشاهی با تاکید بر اینکه این میزان گرد و غبار 5 برابر حدِبحرانی محسوب می‌شود، افزود: مردم شهرستان‌های زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون واقع در منطقه سیستان در زمان وقوع طوفان در شرایط دشواری به‌سر می‌برند و توصیه می‌شود که در زمان وقوع طوفان و گرد و خاک از تردد در فضای باز خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: روز گذشته سرعت طوفان در سیستان به 83 کیلومتر بر ساعت رسید که علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در شهرهای مختلف منطقه به شدت کاهش داد به نحوی که شعاع دید افقی در شهرستان زهک به 2000 متر و در زابل به 1000 متر رسید.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پیش‌بینی کلی وضع جوی سیستان و بلوچستان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد از امروز از سرعت وزش باد در منطقه سیستان کاسته می‌شود.

توزیع ماسک و سبد غذایی میان مردم طوفان‌زده مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز در گفت‌وگو با تسنیم در تشریح آخرین اقدامات انجام شده توسط امدادگران این مجموعه در راستای خدمت‌رسانی به مردم طوفان‌زده منطقه سیستان، اظهار داشت: روز گذشته بیش از یک هزار و 500 ماسک و 220 سبد غذایی توسط امدادگران ما میان مردم طوفان‌زده روستاهای شهرستان زهک توزیع شد.

رسول راشکی ادامه داد: تاکنون 7 هزار و 500 عدد ماسک به همراه 220 سبد غذایی بین مردم طوفان‌زده 10 روستا از توابع شهرستان‌های زهک و هیرمند در شمال استان توزیع شده است.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای عملیاتی جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان از روز پنجشنبه هفته گذشته همزمان با آغاز موج جدید وزش طوفان و گرد و خاک و حرکت شن‌های روان در سیستان، جهت خدمت‌رسانی به مردم در این منطقه مستقر شده‌اند و در حال حاضر نیز در مکان‌های مورد نیاز در حال خدمت‌رسانی هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان تاکید کرد: نیروهای جمعیت هلال احمر استان از ابتدای تابستان تاکنون در هر مرحله که هواشناسی اخطاریه جوی صادر کرده، پیش از وقوع طوفان جهت خدمت‌رسانی به موقع به مردم در منطقه سیستان مستقر شده‌اند و در حال حاضر نیز با توجه به تداوم وزش باد و گرد و خاک امدادرسانی به مردم ادامه دارد.

محمدعلی پیری، فرماندار شهرستان هیرمند در این رابطه در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: روز گذشته در شهرستان هیرمند شاهد یکی از طوفان‌های سهمگین بودیم به طوری که براساس گزارشی که مرکز پایش هوا در بخش قرقری به ثبت رسانده، غلظت ریزگردهای معلق در هوا چیزی معادل یک هزار و 476 میکروگرم بر مترمکعب بوده است.

وی افزود: وزش طوفان همراه با گرد و خاک شدید شرایط زندگی را برای مردم این منطقه سخت و دشوار کرده و در پی این شرایط تمام دستگاه‌های ستاد بحران شهرستان از جمله جمعیت هلال احمر، راه و شهرسازی، ادارات برق و آب و مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌ برای ارائه خدمات به خسارات دیدگان طوفان در حالت آماده‌باش کامل هستند.

Publisher: hd

Source: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/05/23/1491136

Find more articles in the Archive