Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

اهالی شهرکِ دامداران زاهدان محروم از "حداقل امکانات" معیشتی+ تصاویر

2017,08,18

See also

شهرک دامداران" در فاصله 5 کیلومتری مرکز شهر زاهدان قرار دارد؛ محلی که به قول مسئولان نه جزو شهر است و نه روستا محسوب می‌شود. با خشک شدن تالاب بین‌المللی هامون منبع تغذیه هزاران رأس دام در منطقه سیستان از بین رفت و صدها خانواری که در حاشیه این دریاچه اسکان داشتند به ناچار مهاجرت کردند بخشی به سوی مرکز استان رهسپار شده و در حوالی زاهدان در محله‌های مختلف ساکن شدند که شهرک دامداران یکی از آن‌هاست.

اهالی "شهرک دامداران" زاهدان در حالی از حداقل امکانات معیشتی محروم هستند که ساکنان این منطقه از بی‌توجهی مسئولان به آنها گلایه شدید دارند و در حال حاضر گروه‌های جهادی با حداقل امکانات تنها فریادرس این مردم محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، "شهرک دامداران" در فاصله 5 کیلومتری مرکز شهر زاهدان قرار دارد؛ محلی که به قول مسئولان نه جزو شهر است و نه روستا محسوب می‌شود.

با خشک شدن تالاب بین‌المللی هامون منبع تغذیه هزاران رأس دام در منطقه سیستان از بین رفت و صدها خانواری که در حاشیه این دریاچه اسکان داشتند به ناچار مهاجرت کردند بخشی به سوی مرکز استان رهسپار شده و در حوالی زاهدان در محله‌های مختلف ساکن شدند که شهرک دامداران یکی از آن‌هاست.

حدود 27 سال از زندگی مردم در شهرک دامداران می‌گذرد اما مردم این منطقه از حداقل امکانات رفاهی بی‌بهره‌اند و در این شهرک از بهداشت و آب شرب مناسب خبری نیست و به اینها اضافه کنید مشکلات بهداشتی حادی که در پی نگهداری از دام برای مردم منطقه ایجاد شده است.

لطیف صادقی، فرماندار اسبق زاهدان نیز در ارتباط با وضعیت شهرک دامداران به خبرنگاران گفته بود: شهرک دامداران از بافت ساختاری و جمعیتی خاصی برخوردار است که نه می توان آن را جزو محدوده شهر دانست و نه می توان از آن به عنوان یک روستا نام برد لذا نظارت بر وضعیت ساکنین، فرهنگ سازی در زمینه رعایت مسایل بهداشتی و خدمات رسانی مطلوب به ساکنان آن منطقه تا حدی دشوار است؛ این شهرک جزو معدود مناطقی است که دام و انسان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و تبعاً بستر بروز بیماری‌های واگیردار است.

گروه‌های جهادی متشکل از دانشجویان بسیجی اما در میان همه بی‌مهری‌های مسئولان به مردم محروم شهرک دامداران آستین همت را بالا زده‌اند و مشغول خدمت‌رسانی به مردم این منطقه شده‌اند.

بیش از 50 درخواست ملاقات ما با استاندار بی‌جواب مانده است صفر علی‌احمد در آیین افتتاحیه اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زاهدان در شهرک دامداران این شهرستان، اظهار داشت: کمبودهای فرهنگی و اقتصادی مردم برای شما جهادگران مهم بوده و دغدغه مردم را دارید؛ وجود این روحیه جهادی در شما جای قدردانی دارد.

شما بسیجیان روزی در صحنه جنگ مسلحانه و امروز در صحنه محرومیت‌زدایی اقتصادی و فرهنگی در حال نبرد با دشمن هستید.

معتمد اهالی شهرک دامداران زاهدان با گلایه از مسئولان، تصریح کرد: انقلاب با هدف حمایت از محرومان، مستضعفان و روستاییان شکل گرفت اما اکنون در این استان هیچ حمایتی از سوی دولت به ویژه در زمان استاندار جدید انجام نشده؛ شاید بیش از 50 بار درخواست ملاقات با استاندار داشتیم اما موفق نشدیم وی را ببینیم در حالی که اگر به دیدار یک امام‌زاده رفته بودیم به راحتی با او سخن می‌گفتیم.

وی با اشاره به بخشی از مشکلات اهالی شهرک دامداران زاهدان، بیان کرد: اوج فاجعه فقر فرهنگی مردم منطقه است که برای حل مشکلات فرهنگی گامی برداشته نمی‌شود.

باید معنای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل را مسؤولان جویا شد، زیرا ما با حداقل امکانات و بدون اخذ حداقل وام از دولت در حال انجام تولید داخلی هستیم اما مسئولان نه تنها از ما حمایت نمی‌کنند بلکه پیش پای ما سنگ‌اندازی می‌کنند؛ پس تکلیف شعارهای داده شده چیست؟ تکلیف فرمایشات رهبر معظم انقلاب چه می‌شود که صبح و شب برای انجام اقدام در عرصه اقتصاد مقاومتی داد می‌زنند؛ مسئولان چه پاسخی به مطالبات ایشان دارند؟

علی‌احمد برای نمونه به یکی از مشکلات مردم منطقه اشاره کرد و گفت: جهاد کشاورزی در سال 93 یک مرتبه دام‌های ما را پلاک‌دار کرد و بخشی از دام‌ها باقی ماندند اما مسؤولان دیگر پیگیر نشدند؛ این در حالی است همواره در جلسات استانداری عنوان می‌شود که جهاد کشاورزی، دام بدون پلاک ندارد؛ از سوی دیگر برادران نیروی انتظامی در همین ماه‌های اخیر با آمدن به منطقه خواهان جمع‌آوری دام‌های بدون پلاک هستند؛ دام‌های تولید داخل به همین سادگی کشته می‌شوند و به حراج می‌روند؛ حال باید پرسید که چرا این دام‌ها پلاک ندارند؟

هر دامدار به طور میانگین روزانه 10 هزار تومان برای هر گوساله هزینه می‌کند اما به این حال و روز می‌رسد؛ آیا معنای حمایت از تولید ملی این است؟

Publisher: hd

Source: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/05/27

Find more articles in the Archive