Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

عدم پرداخت حقوق کارکنان اتوبوسرانی زابل چهار ماهه شد/ اضافه کاری پنج ساله ای که به فراموشی سپرده شد

2017,08,23

See also

طبق فرمایش پیامبر اکرم حق کارگر را باید قبل از خشک شدن عرق او پرداخت کرد اما گویا دیر زمانی است که این حدیث به دست فراموشی سپرده شده است.

به گزارش عصرهامون به نقل از پایگاه خبری اوشیدا؛ طبق گفته کارکنان اتوبوسرانی زابل از اردیبهشت ماه تاکنون هیچ گونه حقوقی به آنان پرداخت نشده و این موضوع در شهری مثل زابل که حتی کاری در حد کارگری هم پیدا نمی شود سبب بروز مشکلات فراوان کارکنان این سازمان شده است.

امروزه هزینه های زندگی آنچنان بالا رفته که در صورت تاخیر حتی چندروزه پرداخت حقوق خانواده ها را با مشکلات زیادی مواجه می کند مخصوصا در شهر زابل که بساط میهمانی و رفت و آمد به خانه یکدیگر همیشه برپاست.

ریزگردها در منطقه سیستان سبب بروز انواع بیماری ها و تضعیف سیستم ایمنی خانواده ها نسبت به قبل شده به طوری که انواع بیماری های چشمی، تنفسی و قلبی را می توان در خانواده های سیستانی مشاهده کرد بنابراین احتمال بیماری در هر لحظه در این خطه وجود دارد و اگر خانواده ای از نبود پول در رنج باشد به طور حتم توانایی درمان و بهبود بیماری را نخواهد داشت بنابراین عدم پرداخت حقوق کارکنان اتوبوسرانی به شدت زندگی را برای آنان سخت کرده است.

۷۰ نفر پرسنل اتوبوسرانی در انتظار دریافت حقوق یکی از کارکنان اتوبوسرانی زابل که خواهان عدم افشای نام خود بود به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: فروردین آخرین حقوقی که کارکنان اتوبوسرانی دریافت کردند می باشد و پس از آن هیچ گونه حقوقی تاکنون دریافت نکرده اند.

وی افزود: پرسنل اتوبوسرانی که حدود هفتاد نفر می باشند علاوه بر عدم دریافت پنج سال اضافه کاری عیدی و پاداش ۱۳۹۵ را نیز دریافت نکرده اند و این موضوع طلب چندمیلیونی را برای هر کدام رقم زده است.

وی ادامه داد: متاسفانه علاوه بر عدم پرداخت حقوق پرداخت بیمه هم به دست فراموشی سپرده شده به طوری که اگر با این بی پولی خود یا فرزندانمان مریض شود باید ازاد و بدون دفترچه بیمه ویزیت شویم در حالی که تنها دلخوشی ما در این ایام بی پولی بیمه بود که این هم از ما دریغ شده است.

پرسنل سازمان اتوبوسرانی زابل خاطرنشان کرد: مگر ما جز ملت ایران نیستیم، در حالی که درد دل ها زیاد است اما کسی حاضر به گوش کردن نیست.

وی در پایان اظهار کرد: در این مدت از همه دوستان و آشنایان قرض گرفتیم اما دیگر روی قرض گرفتن از دیگران را نداریم و با هر مکافاتی است سعی می کنیم از طریق یارانه امرارمعاش کنیم هرچند آن هم صرف هزینه آب و برق و خرید گاز می شود.

یکی دیگر از کارکنان اتوبوسرانی نیز به خبرنگار اوشیدا گفت: به منظور احقاق حقوق کارکنان اتوبوسرانی بارها مسئول سازمان به شهرداری مراجعه کرده اما شهردار هم فقط امروز و فردا می کند اما هنوز فردا نرسیده است.

وی افزود: چند وقت قبل که برای مطالبه حق خود اعتراض کردیم چند نفر را تنبیه کردند به همین دلیل در حال حاضر همه سکوت کرده اند.

راننده سازمان اتوبوسرانی خاطرنشان کرد: وضعیت اتوبوس ها رضایت بخش نیست به طوری که بیشتر آن ها خراب است و همیشه وعده خرید اتوبوس جدید را می دهند اما هیچ گاه این وعده ها عملی نمی شود.

وی بیان کرد: دیگر رمق زندگی و کار کردن نداریم به طوری که صبح ساعت ۶ سرکار می آییم موقع برگشت وقتی با زن وبچه هایمان روبه رو می شویم از خجالت اب می شویم.

وی تاکید کرد: دوروز دیگر مدارس باز می شود به خدا حتی توان خرید یک کفش را نداریم مسولین که حقوق بالا می گیرند و ما کارگران همیشه با نداری مواجه هستیم.

وی در پایان گفت: پیغمبر اسلام گفته که حق کارگر را قبل از اینکه عرق روی پیشانیش خشک شود باید داد اما با این حال رازی هستیم لااقل یک ماه عقب بیفتد اما نه این که چندین ماه عقب افتد و مجبور به قرض گرفتن از دیگران باشیم.

Publisher: hd

Source: http://www.asrehamoon.ir/fa

Find more articles in the Archive