Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

وقوع پدیده‌ای نادر و کُشنده در شهرستان کنارک؛ جزئیات مرگ دسته‌جمعی پرندگان "یاکریم"+ تصاویر

2017,08,29

See also

اخبار مبنی بر مرگ پرندگان توسط "پساب صنعتی مضر" شایعه است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کنارک، از حدود 2 هفته پیش گزارشات مردمی و تصاویری مبنی بر مرگ بی‌دلیل تعداد زیادی پرنده از گونه وحشی "یاکریم" از شهرستان کنارک برای خبرگزاری تسنیم ارسال شد که به‌دنبال موجی از نگرانی برای مردم این شهرستان ایجاد شد.

پیگیری خبرنگار تسنیم نشان می‌داد تعداد زیادی از این گونه پرنده در سواحل و دیگر نقاط شهرستان کنارک تلف شده‌اند که این امر منجر به ناراحتی و نگرانی فعالان زیست‌محیطی و مردم محلی شد.

بخش زیادی از این پرندگان در روستاى "دوکى" از توابع بخش "زرآباد" شهرستان کنارک تلف شدند.

در این میان اما برخی کارشناسان از احتمال شیوع بیماری "نیوکاسل" در میان این‌ گونه وحشی از پرنده خبر دادند ولی تاکنون مسئولان سیستان و بلوچستان علت دقیق این مرگ و میر را اعلام نکرده‌اند.

علت دقیق مرگ پرندگان هنوز مشخص نشده است

نیره پورملائی در این رابطه در گفت‌وگو با ‌تسنیم اظهار داشت: بر‌اساس مشاهدات و پیگیری انجام شده و همچنین گزارش‌های ارسالی از بازدیدهای میدانی، تعدادی از پرندگان در شهرستان کنارک تلف شده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان افزود: پرندگان تلف‌شده از نوع گونه پرنده وحشی "یاکریم" بوده‌اند و خوشبختانه از دیگر انواع گونه‌های پرندگان منطقه گزارش تلفات نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: بازدیدهای میدانی و گزارش‌های اولیه تحقیقات و بررسی‌های انجام شده با همکاری سایر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط مانند سازمان دامپزشکی، علائم خونریزی در بافت شش و نای پرندگان تلف شده را نشان می‌دهد. نتایج اولیه کالبد شکافی نشان‌دهنده علائمی از اسهال و لاغری در یاکریم‌های تلف شده است.

اخبار مبنی بر مرگ پرندگان توسط "پساب صنعتی مضر" شایعه است

پورملائی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچگونه تلفاتی در سایر گونه‌های پرندگان اعم از وحشی و یا اهلی گزارش نشده و اجساد پرندگان تلف شده از سطح منطقه جمع‌آوری و معدوم شده است. تحقیق و بررسی و همچنین آزمایشات مرتبط جهت اعلائم قطعی علت تلف شدن پرندگان در حال انجام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با تماسی که با مسئولان دامپزشکی داشتیم احتمال آنفلونزای پرندگان رد شده و برای بررسی دقیق علت بروز این حادثه، کارشناس حیات وحش از تهران به منطقه اعزام شده است. وی همچنین انتشار برخی اخبار در بعضی پایگاه‌های خبری مبنی بر ورود پساب صنعتی به داخل زیستگاه‌های این پرندگان و تلفات آنها را به این علت، نادرست خواند و گفت: در این منطقه هیچ کارخانه‌ای که مولد پساب صنعتی مضر برای محیط زیست باشد، وجود ندارد.

Publisher: hd

Source: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/06/07

Find more articles in the Archive