Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

مولوی طیب: بلوچستان هویت ماست و هرگز برای از دست دادنش راضی نخواهیم شد

2017,11,06

See also

امام جمعه مسجد نور ایرانشهر مطرح کردن موضوع تقسیم استان توسط نماینده زاهدان در مجلس را نادرست دانسته و این موضوع را هویتی معرفی کرده نسبت به این موضوع انتقاد کردند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، مولوی طیب ملازهی امام جمعه مسجد نور ایرانشهر در خطبه‌های مراسم نماز جمعه (۱۲ آبان ۱۳۹۶) گفت: ریشه اصلی مشکلات استان در شرایط فعلی بزرگ بودن جغرافیای استان و دور بودن دسترسی مردم به مرکز استان نیست بلکه مشکل اساسی استان ریشه در تبعیض، نابرابری و بی عدالتی موجود است که باید برطرف شود.

وی با بیان مثالی از جدا شدن مناطقی که قبلا جزو بلوچستان بودند و اکنون به استان های همجوار چون کرمان و هرمزگان افزوده شدند گفت: نمونه عدم توسعه همین جدا شدن بخش های از بلوچستان و عدم توسعه یافتگی آنها علیرغم تقسیم است.

امام جمعه مسجد نور ایرانشهر ادامه داد: فقر موجود حاصل از تبعیض و نابرابری است که دامن گیر مردم استان شده است و وقتی که تبعیض و نابرابری وجود داشته باشد، فقر مادی، فقر فرهنگی و بی سوادی نیز حاکم خواهد شد.

مولوی ملازهی رفع مشکلات را در گرو آسیب شناسی، ریشه شناسی و برنامه ریزی صحیح برای رفع مشکلات دانست و تصریح کرد: اجرای عدالت و توجه یکسان به همه اقوام و مذاهب و اصل شایسته سالاری موجب ترقی و پیشرفت جامعه خواهد شد. همچنین با توجه به پتانسیل کافی ،استعداد های خدادادی ، وجود هزاران کیلومتر مرز آبی و خاکی، معادن بسیار زیاد و امکان تجارت سالم و بستر حاصل خیز کشاورزی می طلبد دولت محترم اصل مشکلات را ریشه شناسی نموده و در جهت حل آن گام بردارد.

وی تاکید کرد: دولت نباید پیشرفت استان را در گرو تقسیم استان ببیند بلکه پیشرفت استان در رفع مشکلات و تبعیض ها است.

خطیب مسجد جامع نور ایرانشهر ادامه داد: بلوچستان هویت اصلی ماست و ما هرگز راضی نمی شویم هویت اصلی مارا از ما بگیرند و اسم بلوچستان را تغییر دهند.

مولوی محمد طیب انتخاب مدیران استانی را بر مبنای اصل شایسته سالاری دانست و گفت: باید برای استان مدیرانی انتخاب شوند که همه را با نگاه مساوی و برابر ببیند، همچنین برای رفع مشکلات و تبعیض های موجود گام بردارند.

 

Publisher: mhd

Source: http://www.balochcampaign.info/?p=12847

Find more articles in the Archive