زاهدان؛ رنجور از درد حاشیه‌نشینی/ حاشیه نشین ها همچنان در حاشیه

مردم ساکن در کریم آباد زاهدان در بخش های مختلف با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند و نیازمند تلاش مسئولان برای رفع آنها می باشد.

به گزارش عصرهامون، گسترش فیزیکی نابه سامان و بی رویه شهرها یکی از مشکلات شهر و شهر نشینی جهان سوم در دوران معاصر محسوب می شود.

یکی از پیامدهای گسترش فیزیکی نابه سامان و بی رویه شهرها، ایجاد بافت های غیراستاندارد و فرسوده است،شهر زاهدان به عنوان یکی از کلانشهرهای بزرگ جنوب شرق کشور می باشد و گسترش فیزیکی آن براساس نظم و استانداردها نبوده که مشکلات قابل توجهی در این بخش را دارا می باشد.

یکی از این مناطق، منطقه کریم آباد است که به دلیل قرار گرفتن در حاشیه شهرها، از وجود مشکلات زیادی به مثل راه مناسب و استاندارد، معابر استاندارد، وضعیت بهداشتی مناسب، خدمات شهری و غیره را دارا می باشد.

بنا برگفته شهریاری یکی از ساکنان منطقه، شهرداری هیچ گاه نسبت به جمع آوری زباله ها در کریم آیاد اقدام نمی کند، برخی دانش‌آموزان دختر منطقه کریم آباد زاهدان نیز به دلیل نبود مدرسه در این منطقه و عدم توان مالی برای رفتن به منطقه ای دیگر برای درس خواندن مجبورند ترک تحصیل کنند.

براساس گفته علیرضا راشکی مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان، در گذشته چندین خیر در منطقه کریم آباد ورود پیدا کرده اند اما به دلایلی از آغاز کار خودداری کردند اما در سنوات اخیر این روند تغییر پیدا کرده و چندین مدرسه در حاشیه شهرزاهدان احداث شده و یا در حال احداث است اما با توجه به مشکلات اعتباری دولت نیاز است خیرین ورود جدی تری برای احخداث مدرسه در استان به خصوص در حاشیه شهر زاهدان داشته باشند.

قوانین جاری کشور، ساکنان خانه های خشت و گلی غیرمجاز در مناطق حاشیه ای زاهدان را به دلیل نداشتن سند مالکیت منزل مسکونی به رسمیت نمی شناسد و از همین رو دولت از ارائه خدمات به این شهروندان غیررسمی خودداری می کند و سال هاست که توجهی به نیازهای اولیه این افراد نشده است.

کریم آباد، شیر آباد، همت آباد و بلوار رسالت زاهدان از نواحی حاشیه نشین این شهر به شمار می روند که به دلیل پایین بودن سطح سواد و مهارت در بخش غیر رسمی اقتصاد جذب و به شغل های کاذب اشتغال دارند.

در این مناطق اغلب خانواده ها تنها در یک یا دو اتاق زندگی می کنند و قریب به ۸۰ درصد واحدهای مسکونی فاقد پروانه ساختمانی است.

وجود مسیرهای روباز فاضلاب و فضاهای غیربهداشتی در سطح شهر که منجر به شیوع انواع بیماری ها شده از دیگر آثار فضایی و کالبدی حاشیه نشینی در این نواحی شهری به شمار می رود.

جوان بودن جمعیت منطقه، بالا بودن نرخ بی سوادی، وجود خانواده های فاقد سرپرست، زیادی افراد فاقد شناسنامه، نبود وجود نیروی کار متخصص، تکثر اشتغال های غیر رسمی از معضلاتی است که مردم ساکن در این مناطق دارا می باشند.

این مناطق فاقد ساختاری استاندارد در بخش های مختلف می باشد و متاسفانه به دلایلی مختلف از خدمات شهری، بهداشتی، رفاهی، اقتصادی، ورزشی و غیره محروم و یا به میزان بسیار ناچیزی بهره می برند. متاسفانه با توجه به پدیده خشکسالی که بیش از 20سال است که مردم استان با آن دست و پنجه نرم می کنند، عاملی بر مهاجرت و افزایش جمعیت در حاشیه شهرها به خصوص در زاهدان شده است به طوری که طبق آمار سازمان برنامه و بودجه شهر زاهدان در حالی که جمعیت آن در سال ۱۳۳۵ از ۱۷ هزار نفر تجاوز نمی کرد در سال ۱۳۵۵ به تعداد ۹۳ هزار و ۷۴۰ نفر و در سال ۱۳۸۲ به مرز ۵۳۲ هزار و ۲۷۰ و در سال 95به 672هزار و 589نفر رسید. مسعود مالکی مدیر کل راه و شهرسازی استان،288مهر1395در حاشیه بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از حاشیه شهر زاهدان با اشاره به جمعیت این شهرستان و اینکه زاهدان بیشترین مساحت سکونتگاه‌های غیر رسمی استان را به خود اختصاص داده است، گفته بود توسعه و عمران چند محله حاشیه‌نشین از جمله کریم آباد و شیرآباد در زاهدان با مجموع 440هکتار در دستور کار قرار دارد.

براساس گزارش ایسنا، فرماندار زاهدان 23آبان 95درجلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان زاهدان گفته بود پیگیری مشکلات شیرآباد و حاشیه شهر زاهدان به صورت جدی در اولویت کار قرار دارد،

مشکلات در شیر آباد، کریم آباد و همت آباد فقط با حضور اقتصادی به نفع مردم محله و با ایجاد بازارچه، ایجاد محل های ورزشی حل می شود و این مسئله باعث تغییر نگاه ها به این منطقه می شود.

همچنان مردم منطقه کریم آباد زاهدان در انتظار حضور و توجه مسئولان هستند و امیدوارند دولت فکری برای ساماندهی اوضاء منطقه آنها بکند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا