بیکاری 8 هزار کشاورز چابهاری بر اثر خشکسالی

دبیرخانه  کشاورز شهرستان چابهار گفت: براثر خشکسالی‌های پی درپی، بیش‌از 8 هزار کشاورز چابهاری در منطقه باهوکلات بیکار شدند.

‌خلیل‌الله درخشان در گفت ‌و گو با خبرنگار ایسنا-‌ افزود: در مجموع بیش‌از 50 میلیارد تومان به کشاورزان باهوکلات چابهار وارد شده و بیش ‌از دو هزار نفر در باغات و 6 هزار نفر هم در بخش زراعت شغل خود را از دست داده‌اند‌.

وی گفت: در مجموع بیش‌از 260 میلیارد تومان در اثر سیلاب، گرمازدگی و به ‌ویژه خشکسالی به کشاورزان چابهار خسارت وارد شده است‌.

دبیرخانه کشاورز شهرستان چابهار با بیان این‌ که خشکسالی و خشک شدن سد پیشین سبب از دست رفتن بیش از هزار هکتار باغات موز منطقه باهوکلات شده است، تصریح کرد: بر اثر خشکسالی بیش ‌از هزار و 300 هکتار از باغات موز و انبه چابهار از میان رفته، علاوه ‌بر آن بر اثر خشکسالی سه هزار و 90 هکتار از اراضی باغی کشاورزی و 6 هزار هکتار زمین‌های زراعی شهرستان چابهار نابود شده است.

درخشان با بیان این‌که خشکسالی مداوم انواع باغات ده‌ها ساله موز، انبه، لیمو، نخیلات و انواع باغات میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری را نابود کرده است، گفت: کشاورزان ثروتمند دیروز هم‌ اکنون فقط با یارانه 45 هزارتومانی روزگار می‌گذرانند و حتی توان و کرایه رفت ‌و برگشت برای سرکشی از باغات خشک ‌شده موز و انبه خود را ندارند‌.

دبیرخانه  کشاورز شهرستان چابهار خاطرنشان کرد: خسارت‌های خشکسالی در حالی است که در سال‌های آبی با زیرکشت رفتن 13 هزار هکتار اراضی کشاورزی باغی و زراعی بیش از 24 هزار نفر در بخش کشاورزی شهرستان چابهار مشغول بکار می‌شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا