سئوال صریح مردم از مدیرعامل منطقه آزاد: سهم بومیان چابهار از منافع 7.5 تریلیون دلاری بندر کجاست؟!

به گزارش عصرهامون، مدیر عامل منطقه آزاد چابهار طی روزهای گذشته در دوازدهمین نشست بین المللی مناطق ویژه اقتصادی که به میزبانی آسوچم یا اتحادیه اتاق های بازرگانی هند در دهلی نو برگزار شد گفت: بیش از 2.5 میلیارد نفر در منافع بندر چابهار سهیم هستند یعنی 700 میلیون نفر در منطقه آسیای مرکزی، بیش از 500 میلیون نفر در خاورمیانه و 1.5 میلیارد نفر در آسیای شرقی که روی هم ارزش اقتصادی 7.5 تریلیون دلاری دارند.

گفته های عبدالرحیم کردی، انتقادات تندی را از سوی مردم چابهار به همراه داشت. کسانی که در کنار دریا هستند و از تشنگی در حال تلف شدن هستند. مردمانی که علیرغم همجواری با کاخ های منطقه آزاد هم نشین کوخ و بدبختی هستند.

چه کسی باور میکند که شهرستان چابهار علیرغم داشتن بندر فعال و منطقه آزاد با این موقعیت استراتژیک و گردش مالی، بیشترین حجم حاشیه نشینی را داشته باشد. بسیاری از مردم کشور، چابهار را تنها در منطقه آزاد آن می بینند اما متاسفانه سالهاست که مدیران منطقه ای چشم خود را بر روی واقعیت های شهری چابهار بسته اند.

چابهار در بدترین شرایط بهداشتی، معیشتی و شهری قرار دارد. حجم بالای حاشیه نشینی در این شهر، مشکلات درمانی زیادی را به همراه داشته است. از لحاظ زیبایی بصری و نظافت شهری نیز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند. بر اساس مشاهدات عینی، تعداد زیادی از مردم در این شهر بندری از داشتن نعمت آب شرب بهداشتی محروم هستند و برای حیات خود ناچارند از آب غیربهداشتی استفاده کنند. سکونت گاه های غیررسمی امان مردم را بریده و هر روز نیز بر حجم آنها افزوده می شود.

جوانان چابهاری از بندر، دریا، منطقه آزاد و… تنها تماشا کردن را سهم برده اند و سودهای اصلی نصیب دیگران می شود.

منطقه آزاد چابهار در تصاحب غیربومیان

الیاس.ر که جوانی 32 ساله و اصالتاً بومی منطقه است به خبرنگار عصرهامون گفت: مدیران بالانشین در منطقه آزاد به خوش سخنی معروف شده اند. آنها بسیار خوب از زیبایی ها و نعمات خدادادی و خاص چابهار حرف می زنند اما در عمل هیچ وقت به فکر جوانان بومی نبوده اند.

وی افزود: بیشتر جوانان چابهاری بیکار هستند و برای امرار معاش باید بیگاری دیگران را بکنند و اگر هم دقت کنید منطقه آزاد در تصاحب غیربومیان است و جوانان بومی منطقه تنها برای شغل های خدماتی و نظافتی و یا در نهایت فروشندگی با کمترین حقوق بکارگیری می شوند.

از گفته های مدیرعامل منطقه آزاد خنده ام گرفت

عثمان.ش نیز گفت: همه فکر می کنند شهر چابهار به دلیل داشتن منطقه آزاد، بهترین شرایط زندگی را دارد اما هرگز هیچ مهمان داخلی و خارجی وارد شهر نمی شود تا با واقعیت های آن آشنا شود. مهمانان، مسافران و توریست ها تنها در همان منطقه، ساحل زیبا و آلاچیق ها و ساختمان های لوکس منطقه آزاد رفت و آمد دارند و هیچ وقت به داخل شهر نمی آیند.

این جوان تحصیلکرده ادامه داد: شهر چابهار با بایکوت رسانه ای روبه رو است و به خاطر اینکه به منافع بندر و منطقه آزاد صدمه ای وارد نشود هیچ خبر منفی از داخل شهر منتشر نمی شود و همین بایکوت خبری موجب شده تا مسئولان این گونه بی محابا حرف بزنند.

این شهروند چابهاری تاکید کرد: از خواندن مصاحبه مدیرعامل منطقه آزاد خنده ام گرفت. آقای کردی چگونه اعلام کرده 2.5 میلیارد نفر در منافع بندر چابهار سهیم هستند در حالی که مردم شهرستان در بدترین شرایط زندگی می کنند؟ وقتی منطقه آزاد و بنادر و این همه اداره عریض و طویل در منطقه آزاد نمی توانند جمعیت حدود 284هزار نفری را تحت پوشش خود قرار دهند چطور به این صراحت و قدرت اعلام می کنند که 2.5 میلیارد نفر در منافع آن سهیم هستند؟

وی تصریح کرد: شاید حرف آقای مدیرعامل درست باشد اما ما مردم چابهار نیز یک سئوال از وی داریم. سهم مردم بومی منطقه در بین 2.5 میلیارد نفری که اعلام کردید کجاست؟

ما حق مان از ارزش اقتصادی 7.5 تریلیون دلاری که گفتید را از چه کسی باید بگیریم؟! مگر ما جزو جمعیتی که اعلام کرده اید نیستیم که باید در بدترین شرایط زندگی کنیم؟!

گفته های عبدالرحیم کردی مدیر عامل منطقه آزاد چابهار باعث خشم بسیاری از مردم چابهار شده و همه آنها سئوالات زیادی از وی داشتند و خواهان این بودند که بدانند جایگاه آنها در میان جمعیت 2.5 میلیارد نفری که قید کرده اند کجاست؟

حال باید منتظر جوابیه مدیرعامل منطقه آزاد و اداره کل بنادر باشیم و ببینیم که آیا پاسخی در این خصوص دارند یا خیر؟.

آنچه در ادامه می بینید تصاویری از وضعیت زندگی مردم چابهار آن هم در همجواری با منطقه آزاد است.

????????????????????????????????????

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-05-15 13:19:14Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا