صدور احکام سنگین و غیر انسانی علیه ۲ مولوی اهل سنت در زندان مرکزی زاهدان

مولوی امان الله بلوچ زهی ۲۷ ساله و مولوی عبدالرحیم کوهی تقریبان ۳۰ ساله از اهالی ایرانشهر ۳ سال پیش دستگیر شدند و از آن تاریخ تا به حال در بلاتکلیفی در زندان بسر می بردند، روز یکشنبه ۶ فرودین ماه حکم آنان مربوط به اتهام خروج غیر قانونی از مرز که به ۱ سال زندان محکوم شدند به آنها اعلام گردید.دو مولوی نام برده فوق در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان زندانی می باشند.

بنابه گزارشات رسیده به « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران» در ایام عید نوروز دادگاه های ولی فقیه ۲مولوی اهل تسنن را پس از ۳ سال زندان و بلاتکلیفی، فقط در یک اتهام هر کدام را به ۱ سال زندان محکوم کرد.

مولوی امان الله بلوچ زهی ۲۷ ساله و مولوی عبدالرحیم کوهی تقریبان ۳۰ ساله از اهالی ایرانشهر ۳ سال پیش دستگیر شدند و از آن تاریخ تا به حال در بلاتکلیفی در زندان بسر می بردند.

اتهامات متعددی علیه این ۲ مولوی توسط بازجویان وزارت اطلاعات بکار برده شده است از جمله آنها محاربه، اقدام علیه امنیت نظام ، خروج غیر قانونی از مرز و غیره عنوان شده است.

روز یکشنبه ۶ فرودین ماه حکم آنان مربوط به اتهام خروج غیر قانونی از مرز که به ۱ سال زندان محکوم شدند به آنها اعلام گردید.دو مولوی نام برده فوق در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان زندانی می باشند.

از طرفی دیگر روز یکشنبه ۶ فروردین ماه حوالی ساعت ۰۸:۰۰ بیش از ۳۰ پاسدار به بند ۳ زندان مرکزی زاهدان یورش بردند و تحت عنوان بازرسی از بند تمامی زندانیان را به محوطه زندان منتقل نمودند و سپس به سلولهای زندانیان بخصوص زندانیان سیاسی یورش بردند و اقدام به هم ریختن وسایل شخصی و تخریب آنها نمودند.

این یورش تا ساعت ۱۰:۳۰ ادامه داشت. نیروهای یورش برنده به سلولهای زندانیان سیاسی، توسط خلیلی معاون اطلاعات زندان فرماندهی می شد . این فرد در شکنجه و اذیت و آزار زندانیان سیاسی نقش عمده ای دارد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،صدور احکام سنگین و غیر انسانی علیه ۲ مولوی اهل سنت به صرف عقاید مذهبی آنها را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات لازم برای پایان دادن به سرکوب و اذیت و آزار هموطنان بلوچ اهل سنت در ایران است.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

۶ فروردین ۱۳۹۶ برابر با۲۶ مارس ۲۰۱۷

گزارش به سازمانهاي زير ارسال گرديد:

كميسرعالى حقوق بشر سازمان ملل متحد

گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان سازمان ملل متحد در امور ایران

سازمان عفو بين الملل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن