صدور احکام سنگین و غیر انسانی علیه ۲ مولوی اهل سنت در زندان مرکزی زاهدان

مولوی امان الله بلوچ زهی ۲۷ ساله و مولوی عبدالرحیم کوهی تقریبان ۳۰ ساله از اهالی ایرانشهر ۳ سال پیش دستگیر شدند و از آن تاریخ تا به حال در بلاتکلیفی در زندان بسر می بردند، روز یکشنبه ۶ فرودین ماه حکم آنان مربوط به اتهام خروج غیر قانونی از مرز که به ۱ سال زندان محکوم شدند به آنها اعلام گردید.دو مولوی نام برده فوق در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان زندانی می باشند.

بنابه گزارشات رسیده به « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران» در ایام عید نوروز دادگاه های ولی فقیه ۲مولوی اهل تسنن را پس از ۳ سال زندان و بلاتکلیفی، فقط در یک اتهام هر کدام را به ۱ سال زندان محکوم کرد.

مولوی امان الله بلوچ زهی ۲۷ ساله و مولوی عبدالرحیم کوهی تقریبان ۳۰ ساله از اهالی ایرانشهر ۳ سال پیش دستگیر شدند و از آن تاریخ تا به حال در بلاتکلیفی در زندان بسر می بردند.

اتهامات متعددی علیه این ۲ مولوی توسط بازجویان وزارت اطلاعات بکار برده شده است از جمله آنها محاربه، اقدام علیه امنیت نظام ، خروج غیر قانونی از مرز و غیره عنوان شده است.

روز یکشنبه ۶ فرودین ماه حکم آنان مربوط به اتهام خروج غیر قانونی از مرز که به ۱ سال زندان محکوم شدند به آنها اعلام گردید.دو مولوی نام برده فوق در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان زندانی می باشند.

از طرفی دیگر روز یکشنبه ۶ فروردین ماه حوالی ساعت ۰۸:۰۰ بیش از ۳۰ پاسدار به بند ۳ زندان مرکزی زاهدان یورش بردند و تحت عنوان بازرسی از بند تمامی زندانیان را به محوطه زندان منتقل نمودند و سپس به سلولهای زندانیان بخصوص زندانیان سیاسی یورش بردند و اقدام به هم ریختن وسایل شخصی و تخریب آنها نمودند.

این یورش تا ساعت ۱۰:۳۰ ادامه داشت. نیروهای یورش برنده به سلولهای زندانیان سیاسی، توسط خلیلی معاون اطلاعات زندان فرماندهی می شد . این فرد در شکنجه و اذیت و آزار زندانیان سیاسی نقش عمده ای دارد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،صدور احکام سنگین و غیر انسانی علیه ۲ مولوی اهل سنت به صرف عقاید مذهبی آنها را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات لازم برای پایان دادن به سرکوب و اذیت و آزار هموطنان بلوچ اهل سنت در ایران است.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

۶ فروردین ۱۳۹۶ برابر با۲۶ مارس ۲۰۱۷

گزارش به سازمانهاي زير ارسال گرديد:

كميسرعالى حقوق بشر سازمان ملل متحد

گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان سازمان ملل متحد در امور ایران

سازمان عفو بين الملل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا