کنارک در انتظار فرزندانش می‌گرید/ سرنوشت نامعلوم ۱۴ ملوان ایرانی

اواخر بهمن ماه سال گذشته، یک لنج صیادی از ساحل کنارک به همراه ناخدای ایرانی و ۱۳ نفر دیگر از کارگران آن که به گفته صاحب لنج ملیت ایرانی دارند به قصد ماهیگیری به آبهای آزاد اقیانوس هند رهسپار شد.
زاهدان-کنارک روزها است در غم ۱۴ فرزند سرزمین آفتاب می سوزد و با چشمان بارانی پنج ماه چشم انتظار طلوع آفتاب امید است اما انگار قرار نیست آفتاب در دیار نخل و آفتاب با گذشت ۵ ماه اسارت طلوع کند.
خبرگزاری مهر – گروه استانها: خردادماه امسال بود که بعد از گذشت سه ماه از اسارت ملوانان ایرانی در آب ها آزاد سومالی اخبار این اتفاق در رسانه ها منتشر شد که انتشار این خبر بازتاب بسیاری در رسانه های داخلی و خارجی داشت، چرا که روزها است نگاه ها به آب های آزاد در جنوب ایران معطوف شده که این اقدام علیه ۱۴ ملوان بی گناه همچنان به نگرانی ها پر و بال می بخشد.

جزئیاتی از شناور ملوانان ربوده‌شده توسط دزدان دریایی سومالی

اواخر بهمن ماه سال گذشته، یک لنج صیادی از ساحل کنارک به همراه ناخدای ایرانی و ۱۳ نفر دیگر از کارگران آن که به گفته صاحب لنج ملیت ایرانی دارند به قصد ماهیگیری به آبهای آزاد اقیانوس هند رهسپار شد.

در پی ورود به آب های آزاد، این شناور صیادی فایبر گلاس ۲۸ متری به مالکیت حاج صالح کرمزهی در اواخر اسفندماه امسال مطابق ثبت مرکز حوادث دریایی دچار نقص فنی می شود و از شیلات ایران و نیروی دریایی درخواست کمک می کند.

بارها و باها این تماس ادامه داشت تا اینکه در روز چهارم فروردین ماه آخرین ارتباط این شناور صیادی با مرکز حوادث برقرار و دیگر هیچ اثری از آنان یافت نشد.

مطابق استانداردها سازمان جهانی دریایی، امنیت و امداد رسانی بر عهده کشورهای هم مرز با آن دریا است که به گفته مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان به رغم پیگیری های لازم اقدام خاصی برای نجات این ملوانان صورت نگرفت.

از سرنوشت ملوانان بی اطلاعیم

سرپرست شیلات سیستان و بلوچستان با ابراز خوشحالی از پیگیری مهر در خصوص سرنوشت ملوانان اظهار داشت: به محض اطلاع از وقوع این حادثه، اقدام های لازم برای نجات لنج و ملوانان ایرانی صورت گرفته که امید است طی چند روز آینده خبری خوش از ملوانان به دست آید.

محسن علی گلشنی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: به محض ثبت خرابی لنج، مراتب را از طریق دستگاه های مربوطه اعلام کردیم تا به اطلاع شناورهای موجود در منطقه برسد اما به سبب نا امن بودن منطقه وقوع حادثه، امدادرسان های بین المللی رغبتی برای حضور در آن مکان از خود نشان ندادند.

وی افزود: روزها است که پیگیر آزاد سازی این ملوانان از دستگاه های امنیتی و وزرات خارجه هستیم، به سبب اینکه این اتفاق در خارج از آب های ایران رخ داده است، دستگاه دیپلماسی به طور جد پیگیر این موضوع است.

گلشنی تاکید کرد: کم کم وارد ششمین ماه از اسارت این فرزندان ایران می شویم، در چندین تماس تروریست ها با خانواده آنان، حال عمومی ملوانان خوب است.

وی اظهار امیدواری کرد که با تلاش همه جانبه در آینده ای نزدیک شاهد آزادی ملوانان ایرانی اسیر شده در دستان تروریست ها سومالیائی باشیم.

وی یاد آور شد: از طریق دستگاه های دیپلماسی و وزرات کشور پیگیر سرنوشت این ملوانان ایرانی هستیم و امیدواریم هر چه زودتر از سرنوشت آنان اطلاعی به دست بیاید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا