15 کشته و زخمی کمتر از 2 ماه در تیر اندازی ماموران امنیتی به شهروندان بلوچ

به گزارش کمپین فعالین بلوچ در کمتر از 2 ماه از آغاز سال 94 تا کنون در اثر تیر اندازی مستقیم ماموران انتظامی و امنیتی و سپاه پاسدارن دستکم 15 نفر از شهروندان بلوچ در استان سیستان و بلوچستان کشته و زخمی شدند که اسامی و آمار آنها به شرح ذیل است:
15 کشته و زخمی کمتر از 2 ماه در تیر اندازی ماموران امنیتی به شهروندان بلوچ

شنبه 1 فروردین

یک جوان بلوچ به نام نواز درازهی فرزند عبدالکریم در شلیک ماموران انتظامی پاسگاه جالق کشته شد.

یکشنبه 2 فروردین

یک چوپان به نام مجید فولادی فرزند دوشنبه،در روستای گلیکی منطقه کهیری بخش آهوران نیکشهرتوسط ماموران سپاه پاسدارن بدون دلیل کشته شد

یکشنبه 23 فروردین

یک زن به نام سارا بامری و دختر سه ساله اش به نام سعدیه بامری در پی شلیک بی ضابطه ماموران انتظامی به یک کاروان قاچاق مواد مخدر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

یکشنبه 6 اردیبهشت

دو شهروند بلوچ به نام های ولی محمد بلوچ فرزند خداداد از روستای ریمدان بالا چابهار و دینار سنگانی فرزند خان محمد از روستای سنگان در اثر شلیک ماموران مرصاد در منطقه نگور چابهار کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

دوشنبه 7 ارديبهشت

زهک آنلاین، گزارش داد که یک مادر و فرزندش توسط نیروهای انتظامی در شهرستان زهک مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

دوشنبه 7 اردیبهشت

سلیم بلوچ فرزند پیر محمد اهل روستای درگس دشتیاری واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان در شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شد

سه شنبه 8 اردیبهشت

شبیر بلوچ زهی 22 ساله فرزند بشیر اهل بم پشت و ساکن محمدی سراوان به ظن حمل گازوئیل در شلیک ماموران سپاه پاسدارن با اصابت دو گلوله به کتف و کمر کشته شد.

یکشنبه 13 اردیبهشت

بلال زردکوهی فرزند جان محمد 32 ساله در شلیک ماموران امنیتی نایگون در اطراف ایرانشهر کشته شد.

سه شنبه 15 اردیبهشت

در اثر شلیک گلوله و پرتاب سنگ توسط ماموران مرصاد خودرو عبدالباسط آسکانی ساکن گریکان واژگون شده و در اثر آن نامبرده از ناحیه چشم زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

یکشنبه 20 اردیبهشت

در اثر تیر اندازی ماموران پاسگاه محمدان ایرانشهر و واژگون شدن خودرو، یک شهروند بلوچ به نام احمد عبدالزهی فرزند جعفر در آتش سوخت.

ازمیان این کشته و زخمی ها 4 نفر زن و کودک هستند.

سال 1393 نیز دستکم آمار 22 نفر کشته و زخمی با اسامی و مشخصات برای فعالان منطقه محرز گردید است که در خبرگزاری ها و نهادهای حقوق بشری منتشر شدند.

اکثر این افراد به ظن حمل گازوئیل و تعدادی نیز در تیر اندازی خودسرانه ماموران انتظامی و امنیتی کشته و زخمی شده اند.

در آخرین مورد از این وقایع پس از تیر اندازی ماموران پاسگاه محمدان به سمت خودرو حامل گازوئیل این خودرو واژگون شده و آتش می گیرد که در اثر آن راننده در آتش می سوزد و مردم خشمگین از تکرار این اتفاقات با سنگو چوب به پاسگاه محمدان حمله کرده و یک خودرو پلیس و چند خودرو شهرداری موجود در پاسگاه را آتش زده و مسیر ترانزیتی ایرانشهر – کرمان را مسدود می کنند که در نهایت با وساطت ریش سفیدان پس از چند ساعت درگیری فروکش می کند.

در سالهای اخیر بارها فعالان و علمای اهل سنت نسبت به برخورد امنیتی با مردم و شهروندان بلوچ ابراز نگرانی کرده اند که در آخرین این موارد مولانا محمد حسین گرگیج امام جمعه اهل سنت گالیکش در خطبه های نماز جمعه 7 فروردین 94 با انتقاد از تیر اندازی خودسرانه ماموران به سمت شهروندان بلوچ گفت: همه ی ما مسلمان هستیم و متعلق به همین مرز وبوم و جزو ملت ایران هستیم، نباید ما کشتن انسانی را به این راحتی بپذیریم و آن را ساده تصور کنیم؛همین مسایل کوچک هستند که سبب بروز بحران می شوند و بحران های بزرگ و نا امنی را بوجود می آورند.

گذارش مشابه سال 93 را از اینجا بخوانید

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا