آخرین وضعیت سیل: سیستان و بلوچستان در محاصره سیل/ قطع ارتباط مخابراتی و برق مناطق سیل‌زده/ سرما بلای جان مردم شد

در پی بارش سیل آسای باران در جنوب سیستان و بلوچستان خسارت های زیادی به راه های ارتباطی و زیرساخت های وارد شده و برخی از مسیرهای روستایی نیز مسدود شده است.

به گزارش عصرهامون، بارندگی شدید در روز های اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان سبب آبگرفتگی، مسدود شدن برخی محورهای روستایی و محاصره روستاییان منطقه شده است. این حادثه همچنین به اراضی کشاورزی، باغات و واحدهای مسکونی در برخی شهرستان ها و روستاها آسیب زد و بار دیگر قصه پر غصه سیل تکرار شد. رگبار های تند و پراکنده علاوه بر اینکه موجب شادمانی مردم شد به دلیل طغیان رودخانه های محلی بسیاری از خانواده های روستایی را در محاصره قرار داد و موجب غافلگیر شدن مردم جنوبی استان شد.

بارش‌های سنگین در شهرستان‌های فنوج، خاش، نیکشهر و دلگان سبب بسته شدن بسیاری از محورهای مواصلاتی به ویژه محورهای مواصلاتی روستایی شده و این امر روند خدمت‌رسانی به مردم را کند کرده است. مسیرهای روستایی در جنوب سیستان و بلوچستان همچنان مسدود غلامرضا اربابی مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان در گفتگو با عصرهامون و با بیان اینکه بسیاری از مسیرهای فرعی در جنوب سیستان و بلوچستان همچنان مسدود است گفت: نیروهای امدادی با تمام توان و امکانات در حال تلاش برای بازگشایی این مسیرها هستند.

وی با بیان اینکه وضعیت در مناطق سیل زده به حالت عادی بازگشته است، ادامه داد: جاده خاش به زاهدان که به دلیل بارش برف و برودت هوا لغزنده بودن تررد با کندی مواجه شده بود، با تلاش راهداران عبور و مرور در آن به شرایط عادی بازگشت.

اربابی گفت: تالاب جازموریان که از نقاط بحرانی سیستان و بلوچستان و کرمان به حساب می رود نیز آبگیری خوبی شده است. مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مردمی که خانه های آنها با مشکل مواجه شده اند می توانند با مراجعه با بنیاد مسکن از کمک های نقدی برخوردار شوند گفت: تمام تلاش بر این است که وضعیت مردم سریعتر ساماندهی شود.

واژگونی یک دستگاه آمبولانس در محور زاهدان خاش شه بخش معاون عملیات فوریت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با عصرهامون علت این حادثه که در حوزه استحفاظی علوم پزشکی زاهدان رخ داد را بارندگی و لغزندگی جاده عنوان کرد و افزود: این آمبولانس متعلق به بیمارستان رازی سراوان بوده که صبح امروز و در مسیر برگشت از زاهدان در منطقه چانعلی در محور زاهدان به خاش واژگون شد که نیروهای اورژانس دو سرنشین آن را برای انجام اقدامات درمانی به بیمارستان انتقال دادند.

وی ادامه داد: در تمام شهرستان های حوزه استحفاظی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیروهای اورژانس به حالت آماده باش قرار گرفته اند. شه بخش در پایان شماره تماس ۱۱۵را آماده دریافت حوادث و جراحت های ناشی از سیل عنوان کرد. سیل جنوب سیستان و بلوچستان 9 مصدوم برجای گذاشت پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور با اعلام این خبر اظهار داشت: ‌2 مصدوم در اثر ریزش آوار در شهر ایرانشهر به بیمارستان خاتم الانبیا منتقل شدند و 4 نفر در اثر سقوط سواری تویوتا در رودخانه دلگان مصدوم شدند که پس از نجات به صورت سرپایی درمان شدند.

سرپرست اورژانس کشور تصریح کرد: همچنین 3 خانم باردار از دلگان به مراکز درمانی منتقل شدند. قطعی برق در ریگ ملک و اعزام ۶ تیم رسیدگی به مناطق آسیب دیده ناصحی نیا رییس اداده برق این شهرستان علت احتمالی قطع برق در بخش ریگ ملک را وجود اتصالی در طول شبکه 60 کیلومتری این بخش عنوان کرده است.

در حال حاضر 2 گروه عملیاتی فوریت برق به بخش ریگ ملک جهت رفع مشکل اعزام شده اند. او از اعزام 2 تیم رسیدگی به‌ خاموشی برق از شهرستان های زاهدان و خاش که به کمک نیروهای شهرستان میرجاوه آمده اند هم خبر داده و گفته است: به دلیل خاموشی های احتمالی و اتصالی های ناخواسته در شبکه برق رسانی همه نیرو های رسیدگی به خاموشی برق شهرستان که شامل 6 تیم هستند به مناطق آسیب پذیر اعزام شده اند.

جنوب سیستان و بلوچستان تا اطلاع ثانوی در دسترس نیست ولی محمد حیدری در گفت و گو با عصر هامون افزود: به دلیل وقوع سیل خطوط ثابت و سیار جنوب استان قطع شده بود و طی 24ساعت اخیر باتلاش های انجام شده توانستیم اتصال خطوط ثابت را برقرار کینم. وی ادامه داد: دلیل این قطعی ها قطع فیبر در سه نقطه جنوب استان بوده است ودر حال حاضر دو نقطه اتصال برقرار شده و یک نقطه دیگر به دلیل واقع شدن مسیر فیبر در میان رودخانه و عدم فروکش آب، درحال حاضر اتصال آن امکان پذیر نمی باشد.

حیدری با بیان اینکه درحال حاضر 3گروه از ایرانشهر، خاش و زاهدان برای کمک به شرکت زیرساخت در اتصال فیبر به منطقه مورد نظر اعزام شده اند، اظهار کرد: قطعی فیبر به حوزه شرکت ارتباطات زیرساخت مربوط می باشد و تا اتصال آن برقرار نشود اینترنت و خطوط سیار در جنوب استان قطع خواهد بود. وی خاطر نشان کرد: بیشترین مشکل در جنوب استان در شهرستانهای سرباز، چابهار، ایرانشهر، کنارک و غیره می باشد.

شایان ذکر است به دلیل بارندگی چند روز اخیر خطوط تلفن های ثابت و سیار قطع شده است. سامانه بارش‌زا از سیستان و بلوچستان خارج می‌شود علی ملاشاهی در گفت‌وگو با عصرهامون با بیان اینکه سامانه بارش‌زا از آسمان استان خارج شده است گفت: در روزهای آینده برودت هوا در این مناطق خواهیم داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا