آغاز به کار دانشکده زبان و ادبیات کردی در استان‌های کردزبان

این “رویداد مهم” را برابر با اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی یعنی همان اصل مربوط به تحصیل به زبان​های قومی در دانشگاه کردستان توصیف کرده است.
در دانشگاه کردستان برای نخستین بار امسال دانشجویان در رشته زبان و ادبیات کردی تحصیل خود را آغاز کردند. روزنامه شرق در گزارشی اختصاصی (۲۰ اکتبر/۲۸ مهر) این “رویداد مهم” را برابر با اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی یعنی همان اصل مربوط به تحصیل به زبان​های قومی در دانشگاه کردستان توصیف کرده است.
بیشتر بخوانید: موافقت آموزش و پرورش با تدریس زبان کردی در مدارس متوسطه

به گفته دکتر بختیار سجادی مسئول “شورای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی” در دانشگاه کردستان دانشجویانی که در این رشته ثبت‌نام کرده‌اند، عمدتا کردزبان و تعداد آنان ۴۲ نفر‌ هستند. مقام​های محلی تاکید می​کنند که راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در راستای وعده‌های دولت روحانی به مردم بوده است.

ارائه طرح تاسیس دانشکده زبان کردی در کرمانشاه

به دنبال راه​اندازی رشته زبان ادبیات کردی در سنندج اینک در استان کرمانشاه نیز مقامات این استان از احتمال تاسیس دانشکده زبان و ادبیات کردی خبر می​دهند. رمضان دهنوی مشاور استاندار کرمانشاه در امور اقوام و مذاهب از ارائه طرح تاسیس دانشکده زبان کردی ویژه استان​های کرد​زبان ایران با محوریت کرمانشاه، خبر داد.

دهنوی در این رابطه به خبرگزاری ایرنا گفته است که این طرح به تهران ارائه شده و قرار است در شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شود و چنانچه تاسیس دانشکده زبان کردی قطعی شود، برای سال آینده می​توان از طریق آزمون سراسری به جذب دانشجو اقدام کرد.

کمال حسینی، روزنامه‌نگار

کمال حسینی، روزنامه​نگار مقیم کردستان، که برای آژانس خبری “موکریان” گزارش تهیه می‌کند، در گفت و گو با دویچه وله از استقبال کردها از “امکانات حداقلی” دولت سخن می​گوید: «مسئله تاسیس یک رشته در دانشگاه و یا افزودن بخش کردی به یکی از خبرگزاری​های وابسته به نهاد قدرت شاید حداقل کاری است که این دولت در این حوزه می​توانست انجام دهد اما هنوز اصل ۱۵ معطل مانده است. هنوز کودکان​مان در کردستان در بدو ورود به مدرسه باید با زبانی غیر از زبان مادری تحصیل کنند و در هیچ مقطعی زبان کردی در کنار زبان های خارجی همچون انگلیسی تدریس نمی​شود.»

این روزنامه​نگار کرد یادآور می​شود: «در حوزه فرهنگ، کردستان حتی یک روزنامه سراسری به زبان کردی ندارد و اگر هم هفته​نامه یا ماهنامه​ای هست امکان فعالیت آزاد و بی​طرفانه وجود ندارد. فرهنگستان زبان و ادبیات کردی وجود ندارد و محصولات فرهنگی مختص کردها بسیار محدود است.»

بیشتر بخوانید: آغاز سال تحصیلی؛ از تدریس زبان مادری اقوام خبری نیست

کمال حسینی ادامه می‌دهد که کردها در حوزه سیاسی نقشی ندارند و در عرصه اقتصادی هم در نتیجه تقسیم ناعادلانه ثروت در کشور سهمی نبرده​اند. به عقیده او “نگاه امنیتی از اول انقلاب تا امروز در کردستان” مانع توسعه این منطقه شده است، چون علاوه بر بهانه​تراشی​های دولت برای سرمایه گذاری های زیربنایی در کردستان، این نوع نگاه دست سرمایه​گذار بخش خصوصی را هم کوتاه کرده است.

استقبال از آموزش زبان ترکی بنیاد شهریار

هم​زمان با تحولات فرهنگی در حوزه زبان و ادبیات کردی در دیگر مناطق قومی از جمله آذربایجان شرقی نیز خبرهایی مبنی بر آموزش زبان ترکی آذربایجان گزارش شده است. برخی از سایت​های خبری این استان خبر دادند که “کلاس‌های آموزش زبان ترکی که از سوی بنیاد پژوهش استاد شهریار در شهر تبریز آغاز شده، با استقبال بی​نظیر مردم مواجه شده است، به‌گونه‌ای که تعداد شرکت‌کنندگان در کلاس​ها از ظرفیت محل آموزشی زیاد بوده است.

فعالان فرهنگی آذربایجان به دویچه‌وله گفتند، آموزش زبان ترکی آذربایجان در تبریز به صورت داوطلبانه برگزار می‌شود و دولت در برپایی این کلاس​ها هزینه​ای را تقبل نکرده است.

به گزارش “تبریز بیدار” پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهر تبریز، کلاس‌های بنیاد شهریار که به‌عنوان شاخه ‌استانی‌”فرهنگستان‌زبان ‌و ادب فارسی” فعالیت می‌کند، به دلیل ماهیت غیرسیاسی فرهنگستان مورد استفبال مردم قرار گرفته ‌است. از سوی دیگر برخی دیگر از سایت​های محلی آذربایجان از “پولی شدن” و “اخلال” در برگزاری این کلاس​ها خبر دادند.

یکی از شرکت کندگان این کلاس​ها می​گوید بانیان جلسه اظهار داشته‌اند که شرکت در این کلاس‌ها منوط به پرداخت شهریه ۶۰ هزار تومان و ارائه کارت ملی است. این در حالی است که بنیاد شهریار بنیادی غیر​انتفاعی است و حتی برای سایر کلاس‌هایی که در حال حاضر برگزار می‌کند، وجهی از شرکت‌کنندگان دریافت نمی‌‌کند.

بیشتر بخوانید: زبان‌های قومی در قانون اساسی ایران و کشورهای همسایه

راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان و برگزاری کلاس‌های زبان ترکی آذربایجان در بنیاد پژوهشی شهریار تبریز نشان می​دهد که دیگر در اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی پس از ۳۶ سال تاخیر، درنگ جایز نیست. به گفته کارشناسان امور اقوام، دولت روحانی برای اجرای این اصل مهم و “معطل​مانده” به رویکرد جدیدی در حوزه فرهنگی اقوام نیاز دارد

http://www.dw.com/fa-ir/آغاز-به-کار-دانشکده-زبان-و-ادبیات-کردی-در-استانهای-کردزبان/a-18802353

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا