آمریکا: پشتیبانی ایران از تروریست‌ها مانع حل مسائل منطقه است

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه 29 ژوئن از شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر عدم اقدام علیه ایران انتقاد کرد و «پشتیبانی ایران از تروریست‌ها را» مانع حل مسائل منطقه داست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی گفت که ایران «بارها و به عمد» تحریم‌های اعمال شده را نقض کرده است. هیلی افزود: «شورای امنیت کوچکترین اقدامی در مقابل نقض تحریم‌ها از سوی ایران نکرده است.

ما باید به ایران نشان دهیم که نقض تحریم‌های سازمان ملل را تحمل نخواهیم کرد».

سفر سلیمانی به سوریه و عراق او همچنین گفت که سفر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و حضور او در خارج از ایران نقض آشکار قطعنامه شماره 2231 سازمان ملل است.

او افزود که نقش ایران مانع حل مناقشه‌های منطقه از سوی جامعه بین المللی می شود. هیلی تاکید کرد حمایت ایران از گروه‌های تروریستی ادامه دارد و سلاح‌ها، مشاوران نظامی و قاچاق اسلحه از سوی این کشور کار حل مناقشه‌ها دشوار کرده است.

او افزود: «قطعنامه 2231 سفر فرماندهان ارتش به ویژه سلیمانی به خارج کشور را ممنوع کرده است. این قطعنامه از تمامی کشورها می‌خواهد تا از ورود این فرماندهان به خاک کشورشان جلوگیری کنند.

اما با این همه در گزارش دبیرکل سازمان ملل مدارک سفرهای سلیمانی به سوریه و عراق آمده است و این نقض اقتدار شورای امنیت بشکلی کاملا آشکار است».

ایران و قطعنامه 2231 هیلی گفت: «گزارش دبیرکل سازمان ملل در باره ایران بخوبی نشان می‌دهد که ایران قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرده است.

اکنون مسئله این است که شورای امنیت چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد؟». جفری فلتمن، مسئول امور سیاسی سازمان ملل روز پنجشنبه گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در باره اجرای تحریم‌های مندرج در قطعنامه 2231 را به شورای امنیت ارائه کرد.

هیچ یک از کشورهای عضو شورای امنیت پیشنهادی برای اقدام علیه ایران مطرح نکردند. دیپلمات‌های چین و روسیه، که حق وتو در شورای امنیت دارند با اعمال اقدام‌های تازه موافق نیستند.

روسیه بعضی از اطلاعات مندرج در گزارش دبیرکل را مورد سئوال قرار داد. قاچاق اسلحه ایران فتلمن به شورای امنیت گفت نیروی دریایی فرانسه ماه مارس گذشته مقداری اسلحه را در شمال اقیانوس هند توقیف کرد.

او گفت که سازمان ملل متحد «مطمئن است که منبع این اسلحه‌ها ایران بوده و از آن کشور حمل شده است».

در گزارش گوترش همچنین به پرتاب موشک بالستیک ایران در روز 29 ژانویه اشاره شده و آمده است: «من از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهم از پرتاب موشک‌های بالستیک که منجر به افزایش تنش می‌شود خودداری کند».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا