اتهامات جدید علیه مشاور پیشین ایران در سازمان ملل

احمد شیخ‌زاده سال گذشته در دادگاهی در نیویورک به اتهام تقلب مالیاتی و کمک به دور زدن تحریم‌ها علیه ایران متهم شد. در اسنادی جدید او متهم شده که برای دیدار میان مقام‌های ایران و یک دانشمند هسته‌ای نیز میانجی‌گری کرده است.

دادستان‌های آمریکایی با ارائه مدارکی به دادگاهی در نیویورک گفته‌اند که احمد شیخ‌زاده، مشاور پیشین هئیت ایران در سازمان ملل متحد واسطه برگزاری دیداری میان یک دانشمند هسته‌ا‌ی مقیم آمریکا با مقام‌های ایرانی شده است.

به گفته دادستان‌های این پرونده، شیخ‌زاده از حدود سال ۲۰۰۵ میانجی برگزاری دیدارهایی میان حسن روحانی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در آن زمان و محمدجواد ظریف نماینده وقت جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد با این دانشمند هسته‌ای شده بود.

در اسناده ارائه شده نامی از این دانشمند برده نشده و تنها ذکر شده که او تابعیت ایرانی داشته و در یک تأسیسات هسته‌ای در آمریکا مشغول به کار بوده است.

در ماه نوامبر دادگاه فدرال در بروکلین نیویورک برای احمد شیخ‌زاده یک قرار وثیقه ۳ میلیون دلاری صادر کرده بود.

استیو زیسو، وکیل شیخ‌زاده در دفاع از موکل خود به خبرگزاری‌ها گفت که “تنها هدف دکتر شیخ‌زاده کمک به تقویت روابط دو کشور [ایران و آمریکا] بوده تا به این ترتیب هر دوی آنها در صلح به سر ببرند.” سخنگوی هیئت ایران در سازمان ملل متحد در زمینه مدارک ارائه شده علیه احمد شیخ‌زاده اظهارنظر نکرده است.

طبق قوانین فدرال احمد شیخ‌زاده برای اتهاماتی که به او وارد است، با مجازات حبس حداکثر چهار سال و ۹ ماه روبرو خواهد بود، اما دادستان‌ها در مدارکی که روز جمعه (۳۰ ژوئن/ ۹ تیر) به دادگاه ارائه کردند، اظهار داشتند که برای رفتار و نقش “بی‌شرمانه” شیخ‌زاده باید مجازاتی بیش از این در نظر گرفت.

حکم نهایی برای احمد شیخ‌زاده طبق برنامه قرار است روز ۱۷ ژوئن در دادگاه بروکلین صادر شود، اما وکیل او در نامه‌ای به دادگاه با اشاره به مدارک جدیدی که توسط دادستان‌ها ارائه شده‌، خواستار به تعویق انداختن این تاریخ و مهلت اضافی برای دفاع از او شده است.

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا