اطلاعیه: تظاهرات حزب مردم بلوچستان به مناسبت دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر در استکهلم – سوئد

جمعی از اعضاء وطرفداران حزب مردم بلوچستان به مناسبت، دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر در ادامه فعالیت های بین المللی برای افشاگری و اعتراض به تبعیض ، سرکوب و کشتار مردم بلوچستان توسط رژیم ایران تظاهراتی درمقابل  مجلس سوئد در استکهلم بتاریخ  15 دسامبر  2018 برگزار نمودند.

منشور جهانی حقوق بشر در 10 دسامبر ۱۹۴۸ توسط سازمان ملل به تصویب رسید. ما در حالی 70-مین سالروز این روز جهانی را پشت سر گزاشتیم که نقض حقوق بشر توسط ایران در بلوچستان شدت یافته است.

این در حالی است که جامعه جهانی و افکار عمومی بین المللی در مقابل نقض حقوق بشر حکومت ایران در بلوچستان سکوت اختیار  کرده است.

این اعتراض برای اطلاع رسانی و آگاهی افکار عموم مردم دنیا صورت گرفته است .

پروژه ملت سازی بر بنیاد هویت دولتی (فارس و شیعه) با سیاستی فاشیستی ملی-مذهبی در دهه ها اخیر نمود بارزتر یافته است. دولت ایران دو سیاست موازی برای تضعیف هویت ملی مردم بلوچ را بطور سیستماتیک پیگیری می کند.  در تدارک تقسیم دوباره بلوچستان و  در راستای آن در صدد حذف نام بلوچستان  است . همزمان دولت روحانی با اعلام سیاست آمایش جمعیتی بلوچستان سیاست  تغییر جمعیتی بلوچستان را شدت بخشیده است تا مردم بلوچ را در سرزمین مادری خود به اقلیت تبدیل بکند.

در این تظاهرات اعضاء و طرفداران حزب مردم بلوچستان نسبت به دستگیری، شکنجه و اعدام جوانان بلوچ و کشتار مردم عادی بلوچ تحت بهانه های واهی و همچنین اعدام زندانیان سیاسی  در بلوچستان و ایران اعتراض نمودند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و توقف اعدام در ایران گردیدند.

شعارهای خود را به زبان بلوچی و سویدی و فارسی فریاد میزدند از جمله ماتی زبانءِ وانگ و زانگ می حقّ انت،” بلوچستان بلوچءِ نام و نشان انت، ایران بند کن بلوچءِ کشت و کوش،بلوچستان هویت ملی ماست ، نه به تقسیم بلوچستان” ، ایران بند کن بلوچءِ دستگیری و شکنجه، ایران بند کن تبعیض مذهبی، نه به تغییر بافت جمعیتی بلوچستان، شعارهایی بودند که تظاهر کنندگان سر میدادند.

تعدادی از شرکت کنندگان دراین تظاهرات مسالمت آمیز بیاناتی در ارتباط با سرکوب و تبعیض شدید و خارج از عرف مردم بلوچستان توسط جمهوری اسلامی ایران ایراد کردند.

این تظاهرات رأس ساعت 11 آغاز و در ساعت 13:00 پایان یافت.

حزب مردم بلوچستان

15 دسامبر 2018

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا