بازجویی از صالح نیکبخت و ضبط لوح یادبود جایزه ساخاروف; هراس رژیم از جنبش “زن، زندگی آزادی”/ کنگره ملیتهای ایران فدرال، همبستگی فراگير برای آزادی و برابری در ايران

صالح نیکبخت وکیل خانواده ژینا مهسا امینی که به نمایندگی از خانواده امینی، برای دریافت جایزه ساخاروف به مقر پارلمان اروپا، در شهر استراسبورگ فرانسه رفته بود در بازگشت به ایران مورد بازجویی سرویس های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت و گذرنامە ، تلفن همراه ایشان  و همچنین لوح یادبود جایزه ساخاروف توسط ماموران رژیم ضبط شدند.

حکومت سرکوبگر وجنایتکار اسلامی، پس از اعلام خبر تعلق گرفتن جایزه ساخاروف به ژینا( مهسا) امینی و جنبش ” زن ، زندگی آزادی” ،تمام تلاش خود را بکار گرفت که از اعطای این جایزه به خانواده امینی ممانعت به عمل آورد. بخصوص که این خبر به فاصله کوتاهی پس از تعلق جایزه صلح نوبل به خانم نرگس محمدی، زن مبارز و زندانی سیاسی،  مجددا توجه مجامع بین المللی را به جنبش ” زن ، زندگی آزادی” و سمبل آن، ژینای جوان جلب کرد. ممانعت  از خروج خانواده امینی، چند ساعت قبل از پرواز به فرانسه، اما نه تنها مانع ازبرگزاری مراسم اعطای جایزه ساخاروف و دریافت لوح از صالح نیکبخت وکیل خانواده ژینا مهسا امینی  به همراه افسون نجفی، خواهر حدیث نجفی و مرسده شاهین‌کار از آسیب‌دیدگان اعتراضات نشد، بلکه بار دیگر به جهانیان نشان داد که رژیم از هیچ  اقدامی برای خاموش کردن صدای حق طلبی مردمان ایران فروگذارنخواهد کرد.

بازجویی از صالح نیکبخت، در تداوم پرونده سازی مجدد برای  این  وکیل جسور، برجسته و انسان دوست است، که در کارنامه درخشانش  دفاع از زندانیان سیاسی محکوم به اعدام  دیده می شود و طی بیش از پنجاه سال فعالیتهای  ارزنده ای در عرصه های رسانه ای، سیاسی ، مدنی و حقوق بشری ، انجام داده است .لازم به  یادآوری است که وی در مهر ماه گذشته به اتهام  «فعالیت تبلیغی علیه نظام» ، به یک سال زندان و مجازات تکمیلی محکوم شده است.

ضبط لوح یادبود جایزه ساخاروف، نهایت درماندگی رژیمی است که ادعا می کند که ” غائله” راجمع کرده است. رژیمی که علیرغم بکار گیری تمامی ابزار سرکوب، زندان، شکنجه و اعدام در هراس شبانه روزی از اوج گیری مبارزات مردمان ایران بسر میبرد.

ما دوتشکیلات سیاسی بازجویی از صالح نیکبخت وضبط لوح یادبود جایزه ساخاروف، را قاطعانه محکوم کرده و اعلام میکنیم که لوح یاد بود بایستی در اختیار خانواده ژینا قرار گیرد. ما همچنین با تحسین شجاعت آقای نیکبخت برای شرکت در مراسم اعطای جایزه فوق، پشتیبانی خود را از این وکیل با وجدان و انسان دوست اعلام میکنیم.

جمهوری اسلامی از نگاه مردم ایران مرده است و لاشه متعفن آن نمی تواند مانع استقرار جمهوری فدرال، دموکراتیک، لائیک در آینده ایران باشد.

کنگره ملیتهای ایران فدرال

همبستگی فراگير برای آزادی و برابری در ايران

چهارشنبه ۶ دیماه ۱۴۰۲ / ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا