بی آبی و خشکسالی طبیعت ایرندگان را نابود کرد/ کوچ، آخرین راهکار مردم

به گزارش خبرگزاری فارس از خاش، بخش ایرندگان با نزدیک به 200 پارچه آبادی و 2 هزار کیلومتر وسعت به عنوان یک منطقه ویژه در میان سه شهرستان خاش،ایرانشهر و مهرستان استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

خوشبختانه منابع آبی بخش ایرندگان سطحی بوده و با کمترین مقدار بارش ها منابع و سفره آب های زیرزمینی تغذیه میشوند اما نکته حائز اهمیت این است که طی 7 سال گذشته منابع آب های زیرزمینی این بخش با کاهش 50 درصدی مواجه شده و در تحلیل‌های به دست آمده از آمار 5 ایستگاه باران‌سنجهواشناسی در این بخش میانگین بارش‌ها طی این مدت 110 میلی متر اعلام شده است.

عمده محصولاتی که در این بخش کاشت می‌شود می ‌توان به انواع غله، گندم، برنج سالم و ارگانیک، باقلا، انواع خرما، انواع مرکبات و .. اشاره کرد که به علت نبود آب در بسیاری از مناطق سطح تولید محصولات زراعی و باغی به میزان قابل توجهی کاهش یافته و شرایط امرار معاش و ادامه زندگی را برای مردم دشوار کرده است.

مهاجرت درصد قابل توجهی از جمعیت مردم بخش و عشایر به شهرهای همجوار، نابودی زیرساخت‌های حیاتی این بخش،از بین رفتن پوشش گیاهان دارویی و گونه‌های جانوری نادر در مناطق کوهستانی بیرک و سایر مناطق، زوال و نابودی دام‌های عشایر و مردم از مهمترین پیامدهای خشکسالی در ایرندگان بشمار می‌رود.

همچنین خشکسالی در این بخش سبب شده تا نخلستان‌ها در بسیاری از مناطق کاملا خشک شده و به واسطه اتفاقات طبیعی و یا دخالت انسان طعمه حریق شده و از بین بروند.

خشکی و بی آبی چهره زیبا و سرسبز ایرندگان را به فراموشی سپرده و روح زنده و آرامش‌بخش نخلستان‌های حاشیه رودخانه و چشمه‌های خروشان را به زوال برده است.

شایان ذکر است، بخش گسترده‌ای از مراتع و جنگل‌های حاشیه رودخانه و مناطق مختلف و مزارع این بخش نیز بواسطه بی آبی و عدم بارش باران از بین رفته است.

کوچ مردم ایرندگان آخرین راهکار به دنبال خشکسالی

علی کرد نماینده مردم حوزه انتخابیه خاش در روزهای ابتدایی سال 97 در صحن علنی مجلس با تشریح اثرات مخرب خشکسالی بر مناطق حوزه انتخابیه شهرستان خاش در خصوص علت عدم سفر هیئت وزیران به استان  جهت بررسی تاثیرات خشکسالی و ارائه راهکارهای مناسب برای حل این مشکل بزرگ به رئیس جمهور تذکر داد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: خشکسالی سبب شده تا اکثریت منابع آبی خشک شوند و شرایط ادامه زندگی برای کشاورزان و دامداران در مکان‌های فعلی از بین برود و به حاشیه شهرها کوچ کنند.

لزوم تغییر الگوی کشت در ایرندگان

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی خاش نیز در این زمینه بیان داشت: برای مقابله با خشکسالی بحث گسترش شبکه لوله و آبرسانی از طریق مجتمع‌ها و اجرای طرح کفشکنی چاه‌های آب در بخش ایرندگان در دستور کار است و پیشرفت در این امر در گرو مساعدت و فرهنگ‌سازی مردم برای استفاده صحیح از منابع آب شرب است.

رئیس اداره امور آب شهرستان خاش در این خصوص افزود: طی 7 سال گذشته منابع آبی بخش ایرندگان با کاهش 50 درصدی مواجه شده است که برای حفظ منابع آبی در این بخش باید حتی‌الامکان با جلوگیری از تبخیر آب نسبت به مدیریت سفره های آبی اقدام شود.

دهواری تاکید داشت: کاشت برنج در ایرندگان میزان قابل توجهی از منابع آبی این بخش را کاهش میدهد و کنترل خشکسالی منوط به تغییر الگوی کشت و اجرای روش‌های نوین آبیاری است.

به گزارش فارس، ایرندگان با بهره‌مندی از ظرفیت‌های متنوع در زمینه‌های تاریخی، گردشگری، صنایع دستی، دامداری، تولید محصولات زراعی و باغی، گیاهان دارویی و برخورداری از طبیعت پاک و مناظر طبیعی و بکر و مردمان مهمانواز و خونگرم مستحق خشک شدن در سایه بی‌توجهی مسئولین نیست.

داشتن صبر ایوب در مقابل بی‌تدبیری‌ها و سوءمدیریت های متفاوت صدمات جبران ناپذیری به این بخش وارد کرده و حال تقلیل نیروی انسانی جوان و کار آمد و سوق یافتن عموم مردم برای ترک سرزمین آباء و اجدادی بعنوان یک فاجعه و معضل بزرگ در این منطقه مطرح است و انتظار میرود دولتمردان و مسئولین هرچه سریعتر با اتخاذ راهکارهای اساسی و مناسب در مقابل خشکسالی شرایط ادامه زندگی و حضور مردم را در این بخش تسهیل بخشند.

عکس عنوان خبر، از روزهای آباد ایرندگان است که امروز دیدن این منظره در کمتر قسمتی از ایرندگان قابل مشاهده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا