تبخیر 85 درصد آب‌های سیستان‌ وبلوچستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت، با توجه به این وضعیت نباید هیچ گونه توسعه کشاورزی را در زمین های محدوده بخش آب‌های زیر زمینی داشته باشیم زیرا اولویت وزارت نیرو و نظام جمهوری اسلامی به ترتیب بر تامین آب آشامیدنی، زیست محیطی، صنعت، خدمات و در آخر کشاورزی استوار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان به دلیل داشتن اقلیم خشک دارای باران کمی است که آب های بدست آمده نیز همین بارش ها به دلایلی تبخیر می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اتابک جعفری” افزود: میزان بارش در استان تقریبا 20 میلیارد متر مکعب در سال است که 85 درصد آنها به دلیل اقلیم خشک، وزش باد و توفان تبخیز می شود.

وی تصریح کرد: از میزان 15 درصد باقی مانده این آبها هشت درصد که معادل 1،6 میلیارد متر مکعب روان آب است و هفت درصد نیز معادل 1،4 میلیارد متر مکعب به سفره‌های آب زیر زمینی استان نفوذ می‌کند. جعفری از اجرای برنامه‌ها و طرح‌های ویژه برای نگهداشت این آب‌ها در استان خبر داد.

وی افزود: با توجه به این وضعیت نباید هیچ گونه توسعه کشاورزی را در زمین های محدوده بخش آب‌های زیر زمینی داشته باشیم زیرا اولویت وزارت نیرو و نظام جمهوری اسلامی به ترتیب بر تامین آب آشامیدنی، زیست محیطی، صنعت، خدمات و در آخر کشاورزی استوار است.

اتابک جعفری بیان کرد: به منظور حفاظت از منابع آب سیستان و بلوچستان باید فرهنگ‌سازی در زمینه عدم حفر چاه‌های غیرمجاز، عدم اضافه برداشت آب از چاه‌های مجاز، تغییر الگوی کشت، استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و نصب کنتورهای هوشمند در بین اقشار مختلف مردم به ویژه کشاورزان سطح استان انجام شود.

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا