توهین مداح فوتبالیست به اهل تسنن؛ بوی تند ریا و دروغ

«شایان مصلح»، بازیکن تیم فوتبال سپاهان اصفهان، با حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، «تا اطلاع ثانوی» از هرگونه فعالیت در فوتبال محروم شد. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام کرد که این دستور، «موقت» است و او باید برای پاره‌ای از توضیحات، خودش را به این کمیته معرفی کند.

داستان به یک توییت برمی‌گشت. توییتی که جامعه اهل سنت ایران، آن را «توهین‌آمیز» و جامعه رسانه‌ای ایران آن را «تکراری» و دومین مورد از این بازیکن رادیکال و تندروی فوتبال ایران می‌داند.

«ایران‌وایر» به دلیل احترام به عقاید اهل سنت، از انتشار مستقیم توییتی که منتسب به شایان مصلح است، خود را معذور می‌داند اما از اینجا می‌توانید تصویر مربوط به توییت توهین‌آمیز این بازیکن به خلیفه دوم اهل تسنن را ببینید. بسیاری از رسانه‌های داخل ایران نیز توییت شایان مصلح را «غیرقابل انتشار» توصیف کرده‌اند.

شایان مصلح، متولد سال ۱۳۷۲ در شهر «رودبار» است. او سال ۱۳۹۶ پس از درخشش در سپیدرود رشت، به پرسپولیس آمد؛ اما آنچه بیشتر از خود به نمایش گذاشت، تصویر یک مداح و بسیجی تندرو بود تا فوتبالیست. گاهی در پرسپولیس بازی کرد، یک یا دو بازی هم درخشید و بعد در لیست مازاد قرار گرفت.

او پیش از این هم با توهین به جامعه اهل سنت، خبرساز شده بود. وقتی‌که در یکی از هیات‌های تهران به‌عنوان مداح میکروفن در دست گرفت و چنین خواند: «و بدانید که تا زنده‌ام و جان دارم، به خدای علی و فاطمه ایمان دارم. شیعه رافضی‌ام از سه نفر بیزارم، کور خواندید که دست از سرشان بردارم.»

سایت «آپارات» تمامی ویدیوهای مربوط به آن مداحی را از صفحه خود حذف کرده است. بااین‌حال، برخی از وب‌سایت‌ها هنوز آن ویدیو را روی صفحات خود حفظ کرده‌اند.

سوی کلام شایان مصلح، روضه‌خوان و مداح فوتبال ایران به‌سوی سه «خلفای راشدین» یعنی «ابوبکر»، «عمر» و «عثمان» بود.

همان زمان اعضای «فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی» از شایان مصلح به فدراسیون فوتبال شکایت کردند. فدراسیون او را فراخواند، توجیهاتش را شنید و همه‌چیز به پایان رسید. سکوت فدراسیون و منفعل ماندنش مقابل روضه‌خوان شب‌های فوتبال ایران، به واکنش بیشتر جامعه اهل سنت انجامید. هرچند که اعتراض این اقلیت مذهبی در ایران به ‌جایی نرسید.

این دومین بار است؛ شایان مصلح و البته مدیران سپاهان اما راه‌حل ساده‌ای را در پیش گرفته‌اند. «سیامک قلیچ خانی»، مدیر رسانه‌ای باشگاه سپاهان به‌صورت کامل ماجرای این توییت توهین‌آمیز را تکذیب کرده است: «به نظر من سوتفاهمی ایجاد شد زیرا در فضای مجازی برای ورزشکاران صفحات زیادی وجود دارد. مصلح صفحه‌ای در توییتر ندارد.»

همین‌طور خود شایان مصلح نیز ادعا کرده که هرگز عضو توییتر نبوده و این صفحه طی سال‌های اخیر توسط اشخاصی دیگر که از ماهیت آن‌ها مطلع نیست اداره می‌شد.

نکته جالب این‌که به‌محض اعلام حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و پیش از ادعای سیامک قلیچ‌خانی و شایان مصلح، این حساب توییتری «غیرفعال» شده بود. همین غیرفعال شدن صفحه پس از فعالیت بی‌وقفه سه ساله آن، شاید ادعای بازیکن مداح و سخنگوی باشگاه سپاهان را زیر سوال ببرد.

شایان مصلح هرچند نماد بازیکن کم کیفیتی است که در فوتبال ایران موفق می‌شود به واسطه فعالیت‌های مذهبی‌اش در باشگاه‌های پرسپولیس و سپاهان با قراردادهایی نجومی حضور داشته باشد، اما تنها مداح و روضه‌خوان این فوتبال نیست.

سایر نفرات نه به حد شایان مصلح تندرو و رادیکال بوده و هستند و نه به اندازه او به اعتقادات اهل تسنن یا سایر ادیان توهین کرده‌اند.

«فرهاد کاظمی»، مربی فوتبال ایران که سابقه مربی‌گری در باشگاه‌های پاس، پیکان، سپاهان، ذوب‌آهن و بیش از ۱۰ باشگاه دیگر را هم دارد، سال‌هاست که در محله دوران کودکی‌اش روضه‌خوانی و مداحی می‌کند. او خودش را «بانی یکی از بزرگ‌ترین هیات‌های محله جوادیه» و در این هیات، خود را «نوکر اهل‌بیت» معرفی می‌کند.

بااین‌حال در دهه ۸۰ خورشیدی، فرهاد کاظمی بارها از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران به دلیل «رفتار منشوری» محروم شد.

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در سال‌های پایانی دهه ۸۰ برخی از مربیان مانند فرهاد کاظمی، «فیروز کریمی»، «نادر دست‌نشان» و «فراز کمالوند» را به دلیل آنچه «فساد مالی و اخلاقی» می‌دانست بارها به‌صورت موقت از حضور در باشگاه‌های ایران محروم کرد.

حجت‌الاسلام «علیرضا علیپور» رییس وقت کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران سال ۱۳۹۳ به خبرنگاران گفته بود: «مشکل آقای کاظمی فقط مسایل مالی نیست و او مواردی دارد که به صورت محرمانه به باشگاه‌های فوتبال ایران نیز اعلام شده است.»

فرهاد کاظمی البته در کنار مداحی و روضه‌خوانی برای هیات‌های تهران و مشهد، «امیر مقصودلو» ملقب به «امیر تتلو» را هم مدتی به تیم فوتبال راه‌آهن تهران برد تا کنار بازیکنانش بازی کند. سال ۱۳۹۴ امیر تتلو در اینستاگرام خود اعلام کرده بود که به‌زودی لیگ ایران را همراه با تتلی‌ها تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. پست‌های امیر مقصودلو البته باعث احضار مدیران باشگاه راه‌آهن به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم شد.

«غلامحسین پیروانی» سرمربی سابق فجرسپاسی شیراز، هیات خانوادگی و ارثی‌شان را اداره می‌کند. «سید مهدی سیدصالحی» بازیکن سابق پرسپولیس و استقلال در هیات‌های شرق تهران نوحه می‌خواند و شور می‌دهد. «مهرداد میناوند» تا پیش از آن‌که وارد عرصه مد و لباس و حالا فضای مجازی شود، روضه‌خوان فدراسیون فوتبال و سازمان وقت تربیت‌بدنی بود. «علی‌رضا منصوریان» هم ازجمله بازیکنانی بود که در اردوهای ملی برای بازیکنان گاهی روضه‌ای می‌خواند.

«رضا حقیقی» در این جمع از همه به شایان مصلح نزدیک‌تر است. بازیکن سابق پرسپولیس خودش را پامنبری و شیفته «جواد مقدم» روضه‌خوان و مداح تهران معرفی کرد و از حدود ۱۰ سال قبل بیش از آن‌که پا به توپ شدن‌هایش در زمین فوتبال دیده شود، ضجه‌هایش در هیات‌ها تماشاگرپسند بود.

روضه‌خوانی و مداحی و نوحه‌سرایی، بخشی کوچک از جامعه فوتبال ایران است. جامعه‌ای که روزبه‌روز سیاست‌زده‌تر از قبل می‌شود. سیاست‌زدگی یک‌سو، توهین به اقلیت‌های مذهبی در سویی دیگر.

اگر توهین مذهبی شایان مصلح به اهل تسنن ایران ثابت شود، فدراسیون جهانی فوتبال به دلیل نقض یکی از مهم‌ترین بندهای اساسنامه‌‌اش می‌تواند این بازیکن را از شش ماه تا مادام‌العمر محروم کند. فیفا البته جرایمی برای فدراسیون فوتبال کشوری که چشم بر تبعیض‌ها یا نفرت‌پراکنی‌های مذهبی می‌بندند هم در نظر گرفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا