جزئیات اختلاس میلیاردی کارمند بانک ملی زاهدان از زبان خودش (اختلاس کنید اما اختلاف نکنید امام خمینی)

با انتقال متهم اختلاس سه میلیارد و ٢٠٠میلیون تومانی از بانک ملی مرکزی زاهدان به شعبه ۶٠٢دادسرای صدف مشهد، این فرد به سوالات تخصصی قاضی «براتعلی بی‌ریا» درباره ابهامات این پرونده، پاسخ داد.
به گزارش عصرهامون، با اعلام تحرکات یک فرد مشکوک در مشهد رسیدگی به این پرونده در دستور کار تیم دایره آگاهی کلانتری آبکوه مشهد قرار گرفت. با دستورات تخصصی سرهنگ بوستانی، رئیس پلیس مشهد و با هدایت مستقیم سرگرد نوری رئیس کلانتری ٢٢ آبکوه بررسی‌های تخصصی آغاز شد و دامنه تحقیقات به خیابان چمن مشهد محل اختفای این فرد کشیده شد.
ماموران با رصد محل اختفای این فرد و پس از مطمئن شدن از حضور این فرد که از پایانه مسافربری با یک تاکسی خودش را به این واحد اقامتی رسانده بود، طبق هماهنگی و با دستور سرهنگ بوستانی، فرمانده انتظامی مشهد عملیات دستگیری این فرد آغاز شد.
پلیس این فرد را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه او ١۴٨هزار و ٢٠٠اسکناس دلار کشف و ضبط شد.
با انتقال این فرد به مقر انتظامی طبق اظهارات خودش مشخص شد که او ۵٠٠میلیون از یک بانک در زاهدان اختلاس کرده که پس از هماهنگی با مسئولان حراست بانک ملی زاهدان و راهنمایی‌های رئیس پلیس آگاهی این استان، مشخص می‌شود این فرد کارمند بانک ملی مرکزی زاهدان بوده و سه میلیارد و ٢٠٠میلیون تومان اختلاس کرده است.
با توجه به اعترافات اولیه این متهم که پرونده اصلی او در شعبه ۶بازپرسی زاهدان در دست پیگیری است، متهم به دستور مقام قضایی به شعبه ۶٠٢دادسرای صدف منتقل می‌شود.
این مختلس در برابر سوالات تخصصی بازپرس «براتعلی بی‌ریا» اعتراف می‌کند که: «من کارمند(صندوق‌دار) بانک مرکزی زاهدان بودم و ١٢سال هم سابقه کار داشتم. این نقشه را به تنهایی کشیدم و برای اجرای آن منتظر یک فرصت مناسب بودم، تعطیلات اخیر بهترین زمان برای اجرای نقشه‌ام بود که قبل از انجام آن یک بلیت هواپیما به مقصد تهران در ساعت ١٣:۵۵دقیقه تهیه کردم و از آنجایی که می‌دانستم انتقال میزان زیادی پول به یک حساب دست‌کم تا صبح فردای روز بعد مشخص نمی‌شود، این پول را ساعت ١٢:٣٠در چند مرحله به چند حساب خودم واریز و بانک را بدهکار کردم. هم‌زمان با آخرین مرحله انتقال بلافاصله خودم را به فرودگاه رسانده و به سمت تهران پرواز کردم. وقتی به تهران رسیدم بلافاصله خودم را به صرافی رساندم و محتویات یکی از حساب‌هایم را به مبلغ ۵۶٠میلیون تومان دلار خریدم، اما با توجه به تعطیلی صرافی‌ها برای خرید بیشتر ناکام ماندم و شب اول در یک هتل اقامت کردم. صبح فردا که برای خرید دلارهای بیشتر رفتم، متوجه شدم که حسابم مسدود شده است، از آنجایی که می‌ترسیدم دستگیر شوم، آن شب را به یک میهمان‌پذیر و شب بعدش را هم در پارک و خیابان‌های تهران گذراندم. بعد با تهیه بلیت اتوبوس از پایانه مسافربری کرج راهی مشهد و برای اقامت به خیابان چمن رفته بودم که دستگیر شدم؛ من مجردم و در تهران با خواهرم تنها زندگی می‌کنم، پدرم نیزفوت کرده است.»
زنگ خطری برای مدیران
معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به ادامه روند رسیدگی به پرونده این متهم در زاهدان، گفت: دستگیری این فرد زنگ خطری برای مدیران استانی و شهری ما بود.
قاضی محمد بخشی‌محبی افزود: ما از مدیران و مسئولان هر مجموعه‌ای توقع داریم که برای پیشگیری از بروز چنین مسائلی چه در هنگام استخدام نیروی انسانی و چه در حین آموزش و چه در حین خدمت رصدهای لازم را انجام دهند.
وی با بیان اینکه جلوگیری از بروز تخلفات به مراتب راحت‌تر از دستگیری یک متخلف است، بیان کرد: مسئولان این مجموعه بانکی اگر می‌دانستند و توجه بیشتری به کارکنانشان داشتند، با توجه به تعطیلاتی که پیش رویشان بود، بی‌شک این اختلاس رخ نمی‌داد.
معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به دستگیری این مختلس در کمترین زمان ممکن در مشهد تصریح کرد: در اینجا باید از عملیات مقتدرانه پلیس مشهد تشکر کرد که در یک عملیات منظم و پیچیده موفق به شناسایی و دستگیری این فرد در همان ساعات اولیه حضور در مشهد شدند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا