دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان ‌مشکل سوءتغذیه دارند/تست ژنتیک را قبل از ازدواج جدی بگیریم

رئیس سازمان آموزش پرورش استثنایی افزود: بیش از 66 درصد دانش‌آموزان در مناطق دوزبانه ساکن هستند که این خود یکی از عوامل ایجاد اختلالات یادگیری است.
گزارش “ندای زاهدان”، مجید قدمی امشب در جلسه شورای آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان اظهار کرد: مدارس سیستان و بلوچستان باید برای همه دانش‌آموزان حتی دانش‌آموزان نابینا و معلول مناسب‌سازی شود.
رئیس سازمان آموزش پرورش استثنایی افزود: حداقل به صورت الگو باید مناسب‌سازی دو مدرسه را در اولویت قرار داده و دوره‌های آموزشی لازم را برای معلمان برگزار کنیم.

این مسئول ادامه داد: سه گروه دانش‌آموزان ناشنوا، نابینا و جسمی و حرکتی با اجرای پروژه فراگیرسازی می‌توانند در مدارس عادی تحصیل کنند.

وی با بیان اینکه پروژه فراگیرسازی راهکار حل مشکل بی‌سوادی در این استان است، گفت: برای پیشگیری از افزایش بازماندگان از تحصیل لازم است طرح سنجش چند ماه قبل از شروع سال تحصیلی آغاز شود.

قدمی بیان کرد: در کل کشور نزدیک به هشت درصد والدین دانش‌آموزان بی‌سواد هستند در حالی که در سیستان و بلوچستان میزان بی‌سوادی والدین بیشتر است.

رئیس سازمان آموزش پرورش استثنایی افزود: در کشور میزان تکمیل طرح واکسیناسیون 86 درصد است در حالی‌که در سیستان و بلوچستان 90 درصد طرح واکسیناسیون کامل است و این استان از این نظر جایگاه بهتری نسبت به کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان با مشکل سوءتغذیه مواجه هستند افزود: لاغری در دانش‌آموزان این استان محسوس است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: تا سال 85 شاهد کاهش ازدواج‌های فامیلی در کشور بودیم، اما از سال 85 به بعد آمار ازدواج فامیلی در کشور افزایش دارد که باید تبعات بهداشتی آن را بیشتر مورد توجه قرار داده و انجام تست ژنتیک را قبل از ازدواج جدی بگیریم.

رئیس سازمان آموزش پرورش استثنایی افزود: بیش از 66 درصد دانش‌آموزان در مناطق دوزبانه ساکن هستند که این خود یکی از عوامل ایجاد اختلالات یادگیری است.

این مسئول تاکید کرد: در سازمان استثنایی چند استان کشور در اولویت قرار دارند که سیستان و بلوچستان جزء آنها‌ست.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا