رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان خبر داد: جمعیت سیستان و بلوچستان به ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفر رسید (حتمأ در این آمار ناقص دولتی، هزاران بلوچ فاقد شناسنامه و مدارک هویت ایرانی بخشی از “جمعیت بلوچستان” احتساب نمی شوند و وجود خارجی ندارند!)

زاهدان – رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان وبلوچستان گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ جمعیت استان به ۲میلیون و ۷۷۵ هزارو ۱۴ نفر شامل ۷۰۴ هزار و ۸۸۸ خانوار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه سیستان و بلوچستان، غلامرضا مالکی اظهار داشت: یک میلیون و ۴۰۱ هزار و ۹۳۱ نفر از این تعداد مرد و یک میلیون و ۳۷۳ هزار و ۸۳ نفر زن هستند.

وی ادامه داد: بر اساس این سرشماری از سال ۹۰ تا ۹۵ نرخ رشد جمعیتی در سیستان و بلوچستان ۱.۸۳ درصد بوده است.

وی افزود: یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۶۴۲ نفر از مجموع آمار سرشماری سال ۹۵ استان شامل ۶۸۵ هزارو ۱۶۳ نفر مرد و ۶۶۰ هزار و ۴۷۹ نفر زن در نقاط شهری سیستان و بلوچستان سکونت دارند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: همچنین یک میلیون و ۴۲۷ هزار و ۳۳۲ نفر شامل ۷۱۵ هزار و ۶۱۸ نفر مرد و ۷۱۱ هزار و ۷۱۴ نفر زن ساکن نقاط روستایی استان هستند.

وی گفت: بر اساس این سرشماری ۲ هزار و ۴۰ نفر (بیشتر عشایر کوچنده) شامل ۸۵۴ خانوار در استان غیرساکن اند که هزار و ۱۵۰ نفر آنان مرد و ۸۹۰ نفر نیز زن هستند.

وی بیان کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت شهرستان ایرانشهر ۲۵۴ هزار و ۳۱۴ نفر شامل ۱۲۷ هزار و ۶۹۲ نفر مرد و ۱۲۶ هزار و ۶۲۲ نفر زن، جمعیت چابهار ۲۸۳ هزار و ۲۰۴ نفر شامل ۱۴۴ هزار و ۴۸۲ نفر مرد و ۱۳۸ هزار و ۷۲۲ نفر زن و جمعیت خاش ۱۷۳ هزار و ۸۲۱ نفر شامل ۸۷ هزار و ۲۳۰ نفر مرد و ۸۶ هزار و ۵۹۱ نفر زن است.

مدیر اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵سیستان و بلوچستان آخرین جمعیت دلگان را ۶۷ هزار و ۸۵۷ نفر شامل ۳۳ هزار و ۵۷۵ نفر مرد و ۳۴ هزار و ۲۸۲ نفر زن، جمعیت زابل ۱۶۵ هزار و ۶۶۶ نفر شامل ۸۲ هزار و ۹۹۶ نفر مرد و ۸۲ هزار و ۶۷۰ نفر زن، جمعیت زاهدان ۶۷۲ هزار و ۵۸۹ نفر شامل ۳۴۲ هزار و ۵۲۴ نفر مرد و ۳۳۰ هزار و ۶۵ نفر زن و جمعیت زهک ۷۴ هزار و ۸۹۶ نفر شامل ۳۷ هزار و ۷۶۳ نفر مرد و ۳۷ هزار و ۱۳۳ نفر زن عنوان کرد.

وی ادامه داد: همچنین جمعیت سراوان ۱۹۱ هزار و ۶۶۱ نفر شامل ۹۶ هزار و ۵۸۹ نفر مرد و ۹۵ هزار و ۷۲ نفر زن، جمعیت سرباز ۱۸۶ هزار و ۱۶۵ نفر شامل ۹۲ هزار و ۸۹۴ نفر مرد و ۹۳ هزار و ۲۷۱ نفر زن، جمعیت سیب و سوران ۸۵ هزار و ۹۵ نفر شامل ۴۲ هزار و ۱۹۶ نفر مرد و ۴۲ هزار و ۸۹۹ نفر زن و جمعیت فنوج ۴۹ هزار و ۱۶۱ نفر شامل ۲۴ هزار و ۵۴۳ نفر مرد و ۲۴ هزار و ۶۱۸ نفر زن است.

وی اضافه کرد: جمعیت قصرقند ۶۱ هزار و ۷۶ نفر شامل ۳۰ هزار و ۳۲۵ نفر مرد و ۳۰ هزار و ۷۵۱ نفر زن، جمعیت کنارک ۹۸ هزار و ۲۱۲ نفر شامل ۵۲ هزار و ۷۶۸ نفر مرد و ۴۵ هزار و ۴۴۴ نفر زن، جمعیت مهرستان ۷۰ هزار و ۵۷۹ نفر شامل ۳۵ هزار و ۳۱ نفر مرد و ۳۵ هزار و ۵۴۸ نفر زن و جمعیت میرجاوه ۴۵ هزار و ۳۵۷ نفر شامل ۲۲ هزار و ۹۷۸ نفر مرد و ۲۲ هزار و ۳۷۹ نفر زن است.

مالکی همچنین آخرین جمعیت نیکشهر را ۱۴۱ هزار و ۸۹۴ نفر شامل ۷۰ هزار و ۹۷۷ نفر مرد و ۷۰ هزار و ۹۱۷ نفر زن، جمعیت نیمروز ۴۸ هزار و ۴۷۱ نفر شامل ۲۴ هزار و ۵۴۲ نفر مرد و ۲۳ هزار و ۹۲۹ نفر زن، جمعیت هامون ۴۱ هزار و ۱۷ نفر شامل ۲۰ هزار و ۴۶۷ نفر مرد و ۲۰ هزار و ۵۵۰ نفر زن و جمعیت هیرمند را ۶۳ هزار و ۹۷۹ نفر شامل ۳۲ هزار و ۳۵۹ نفر مرد و ۳۱ هزار و ۶۲۰ نفر زن ذکر کرد.

وی گفت: بر اساس این سرشماری شهرستان های زاهدان، چابهار و ایرانشهر به ترتیب بیشترین جمعیت سیستان و بلوچستان را دارند. وی افزود: در مجموع جمعیت سیستان و بلوچستان در سال ۹۰، ۲ میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۲۷ نفر شامل ۵۸۸ هزار و ۴۴۷ خانوار بوده که بر اساس سرشماری سال ۹۵ این جمعیت به ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفر معادل ۷۰۴ هزار و ۸۸۸ خانوار رسیده است.

گفتنی است: سیستان و بلوچستان با ۱۹ شهرستان و ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر گستره، پهناورترین استان کشور محسوب می شود که فاصله شمالی ترین شهر آن «هیرمند» تا جنوب ترین شهر این استان «چابهار» حدود هزار کیلومتر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا