زیر پونز نقشه کلانشهر جنوب شرق چه می گذرد؟/ کوه خواری رویدادی جدید در حاشیه زاهدان

گویی مسئولین تیشه برداشته تا شهر را دو نیم کنند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، کوچه های تو در تو و پیچ در پیچ، صحنه ها و منظره های خاکستری از پسربچه ای که خاکبازی می کند تا جوانی که کمی آن طرف تر با چهره ای تکیده سیگاری را پُک می زند؛ زنی که با چادر مشکی اش چهره دختربچه اش را می پوشاند تا در حین عبور از جلوی مرد معتاد چشم های معصومش درگیر زشتی ها نشود و مردی که فقر از کُت پوسیده اش می بارد… اینجا حاشیه های یک شهر است، متنی که بیش از هر حاشیه ای شهر را آزار می دهد.
کمی قدم می زنیم، در محله ای که از «رسالت» فقط فقر را معنا کرده است، چهره غریبه مان برای اهالی آشنای محل تازگی دارد، اینجا حاشیه شهر کلانشهر جنوب شرق کشور است، شهری که از شمال تا جنوبش حاشیه ها هر جا خودش را طوری معنا کرده است تا حاشیه نشینی برای این شهر نامانوس نباشد.
شهری که حتی گردشگران هم شاهد فقر شدید در بخشی و ثروت در بخشی دیگر از شهر هستند، گویی مسئولین تیشه برداشته تا شهر را دو نیم کنند.
رنج عدم توجه به مردم حاشیه شهر ها کم نبود که این روز ها ساخت و ساز های غیر مجاز نیز قصه پر غصه مردم حاشیه بلوار رسالت را دو چندان کرده گویی غم و تبعیض صاحبخانه مردم حاشیه شهر شده که قصد رفتن ندارد.
این گزارش روایت حاشیه نشینانی ست که گذر فروشندگان مواد مخدر از کوچه هایشان و خرابی آلونکشان بعد از سیل کافی نبود که باید غم کوه خواری ها را هم بخورند.
در روزگاری که دیگر از زمین و رودخانه چیزی برای خوردن نمانده، کوه خواران با تیشه به سراغ کوه های حاشیه کلانشهر زاهدان رفته اند تا زمین گیرش کنند، هر چند که جوانان این حاشیه ها نامه ای به شورای شهر زده اند؛ اما گویی پرنده نامه رسان نامه را به دست شورای شهر نرسانده شاید هم جوهر قلم شورای شهر خشک شده که هنوز جوانان حاشیه شهر در انتظار پاسخند.

کوه خواری نگرانی جدید حاشیه نشینان
یکی از جوانان حاشیه شهر به خبرنگار اجتماعی عصر هامون گفت: علی رغم محرومیت و مشکلات فراوان حاشیه شهر زاهدان که همه مسئولین به آن واقفند متاسفانه حاشیه های شهر مظلوم ترین و آخرین نقطه خدمات رسانی توسط دستگاه های دولتی هستند.

وی ادامه داد: با تمام این مشکلات مردم صبورانه و بدون هیچ چشم داشتی همیشه و در همه عرصه های این انقلاب اولین افرادی بودند که نقش آفرینی کرده اند ولی متاسفانه همواره مورد غفلت واقع شده اند.
وی ادامه داد: در سایه کمبود امکانات تفریحی و ورزشی اعتیاد هم اوقات فراغت و غیر فراغت بعضی از جوانان این مناطق را پر کرده است.
جوان دیگری با اشاره به بیانات رهبر کبیر انقلاب که فرمودند” انقلاب مال همین کوخ نشینان است نه کاخ نشینان”، ادامه داد: آنان که دست شان به جایی رسید از این مناطق کوچ کردند اما آن ها که مانده اند فریادشان هم به جایی نمی رسد در حالی که ایام انتخابات بازار محله رسالت داغ داغ است و بعد از نتیجه حاشیه نشینان رو به فراموشی می روند.

وی افزود: کوه هایی که حاشیه بلوار رسالت وجود دارد میتواند جایی در شهرسازی و استفاده بهینه برای ورزش و ایجاد پارک های محلی ساده و گاها زمین های ورزشی با یک خاک برداری معمولی و نصب یک تور والیبال و 2 عدد دوازه فوتسال جمع کثیری از جوانان و نوجوانان را به خود مشغول کند اما علی رغم پیگیری های متعدد که در این خصوص با شورای شهر داشتیم بی پاسخ مانده است.

این شهروند ادامه داد: اکنون پدیده کوه خواری در حاشیه زاهدان بالا گرفته اما مسئولین چشم ها را بسته اند و هیچ توجهی به این معضل نمی کنند.
وی اضافه کرد: آیا شهرداری به پدیده کوه خواری در شهر زاهدان توجهی دارد؟ ایا مسئولین می دانند پدیده کوه خواری به حاشیه بلوار رسالت رسیده است؟ ایا کمربندی رسالت که ورودی شهر زاهدان است از میدان امام (ره) تا مزار شهدا در شان شورای شهر وشهرداری و سازمان پارک ها و فضای سبز است؟
وی در پایان از مسئولین خواست که جهت استفاده جوانان و نوجوانان این منطقه نسبت به یک زمین ورزشی در لاین شمالی رسالت حدفاصل 30 تا 34 همکاری نمایند.
این پایگاه خبری بر اساس رسالت خود و اعتماد شهروندان به این رسانه تا حصول نتیجه پیگیر این ماجرا خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا