سیستان و بلوچستان در انتهای فهرست سوادآموزی

در حالی استاندار سیستان و بلوچستان اولویت یک این استان را ریشه کن کردن بی سوادی می دانست که آمارها، سیستان و بلوچستان را در انتهای فهرست سواد آموزی نشان می دهد.

به گزارش عصرهامون، کوثری معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان نهضت سواد‌آموزی کشور می گوید: بر اساس تحقیقات صورت گرفته استان مازندران با نرخ پنج درصد بی‌سوادی و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 18 درصد بی‌سوادی در ابتدا و انتهای فهرست سوادآموزی کشور قرار دارند که در این راستا تمامی مسئولان کشوری و استانی حوزه آموزش و پرورش، عزم خود را جزم کرده‌اند تا با فرهنگ‌سازی بیسوادی را در این منطقه ریشه‌کن کنند.

قرار گرفتن سیستان و بلوچستان در انتهای فهرست سواد آموزی کشور در حالی است که علی اوسط هاشمی نماینده دولت استاندار سیستان و بلوچستان در شهریور ماه 93 گفته بود: اولویت یک این استان ریشه کن کردن بی سوادی است.

در هر حال قرار گرفتن جوان ترین استان کشور در صدر فهرست بی سوادی نشان می دهد استاندار سیستان و بلوچستان به وعده خود جامه عمل نپوشانده است و سخنانی از جنس وعده 100 روزه اقتصادی روحانی به زبان آورده است!

البته مردم پهناورترین استان کشور چندان با وعده های سرخرمن دولتمردان غریبه نسیتند و طعم وعده های بی عمل دولت یازدهم را در طول این چند سال بارها چشیده اند.

با این حال آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با انتقاد از آمار بالای بی سوادی آن را یک فاجعه می داند و می گوید: باید برای ریشه کنی در استان با جدیت گام برداشت تا با یاری خداوند در آینده ای نزدیک، بتوان این چهره ناخوشایند را از سیستان و بلوچستان پاک کرد و جشن پایان بی سوادی در استان گرفت.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: به برکت جمهوری اسلامی، اکنون در مقایسه آمارها نسبت به دوران رژیم گذشته آمار سواد در کشور و استان بسیار افزایش داشته، اما با این حال، باز هم آمار بی سوادی بالا است که باید نهایت تلاش خود را برای حل این چالش بزرگ بکار برد. این رتبه ملال آور در آمار بالای بی سوادی آن هم در جوانترین استان کشور با وجود وعده مسئولین برای حل این معضل نشان می دهد نمی شود روی حرف های دولتمردان یازدهم حساب باز کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا