قدمت ۵هزار ساله تولید سفال خاکستری ظریف در استان سیستان و بلوچستان

بر اساس شواهد سطحی می‌توان “کشیک” بخش مرکزی شهرستان نیکشهر را یکی از مراکز تولید سفال خاکستری ظریف هزاره سوم پیش از میلاد معرفی کرد که بیشترین ارتباط آن با محوطه‌های همزمان در دره بمپور و کچ مکران بوده است.

بر اساس شواهد سطحی می‌توان کشیک را یکی از مراکز تولید سفال خاکستری ظریف هزاره سوم پیش از میلاد معرفی کرد که بیشترین ارتباط آن با محوطه‌های همزمان در دره بمپور و کچ مکران بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «مرتضی گرگی»، سرپرست هیات گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم محوطه کشیک سیستان و بلوچستان گفت: نخستین فصل مطالعات باستان‌شناسی در محوطه کشیک شهرستان نیک‌شهر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با هدف تهیه پرونده ثبت ملی، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه صورت پذیرفت.

او افزود: نخستین‌بار فعالیت‌های عمرانی در جریان طرح‌های آبرسانی به روستا منجر به شناسایی ساختار گورهایی مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد شده بود و در جریان بررسی‌های صورت گرفته برای تخمین ابتدایی محدوده محوطه، بخش صنعتی و همچنین ساختارهای معماری مربوط به این دوره نیز شناسایی شد.

او افزود: با توجه به ویژگی‌های محوطه و بستر محیطی منطقه علاوه بر گمانه‌زنی از اندازه گیری های مغناطیسی (ژئوفیزیک) نیز برای رسیدن به اهداف مورد نظر طرح بهره گرفته شد.

گرگی اظهار کرد: به صورت کلی محوطه کشیک متشکل از ساختارهای معماری و گورهایی از هزاره سوم پیش از میلاد، دوران تاریخی و قرون اولیه اسلامی است.

این باستان‌شناس بیان کرد: با تصویب حریم محوطه، امکان کنترل فعالیت های آسیب‌رسان در چارچوب ضوابط قانونی میسر شده و با ادامه مطالعات بتوان ماهیت ارتباطات هزاره سوم پیش از میلاد در نیمه جنوبی سرحدات هندوایرانی و نقش محوطه هایی مانند کشیک را در این بستر ارتباطی مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، مجوز گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم محوطه کشیک سیستان و بلوچستان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا