نماینده خاش: 70 درصد مردم سیستان‌و‌بلوچستان زیر خط فقر/ تیر اندازی نیروی انتظامی داخل شهر هیچ توجیهی ندارد

حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی،درنشست علنی امروز (24 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور ضمن بیان اینکه در آستانه برنامه ششم توسعه قرار داریم خطاب به ریاست‌جمهوری و ریاست‌مجلس، مشکلات حوزه انتخابیه خود را یادآور شد و گفت: سیستان‌و‌بلوچستان یکی از استان های توسعه نیافته ای که از همه شاخص ها عقب است، 5 دهه شاخص بیکاری بالای 25 تا 30 درصد بوده و 70 درصد مردم زیر خط فقر هستند.
به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از تابناک، حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی،درنشست علنی امروز (24 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور ضمن بیان اینکه در آستانه برنامه ششم توسعه قرار داریم خطاب به ریاست‌جمهوری و ریاست‌مجلس، مشکلات حوزه انتخابیه خود را یادآور شد و گفت: سیستان‌و‌بلوچستان یکی از استان های توسعه نیافته ای که از همه شاخص ها عقب است، 5 دهه شاخص بیکاری بالای 25 تا 30 درصد بوده و 70 درصد مردم زیر خط فقر هستند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش وضعیت اسف باری دارد، افزود: برای برون رفت از این وضعیت، ارائه تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای توسعه استان سیستان و بلوچستان و رهایی از فقر و بیکاری جوانان تحصیل کرده است، این امر نیز تنها با عنایت رئیس جمهوری، رئیس مجلس شورای اسلامی و ریاست شورای امنیت ملی امکان پذیر است.

پشنگ در ادامه نطق میان دستور خود یادآور شد: ستاد بحران در استان سیستان‌و‌بلوچستان بسیار ضعیف عمل کرده و این در حالی است که رسانه ملی هم حتی در وقوع حوادث بحرانی این استان هیچ خبری را منعکس نکرده است، همچنین برخورد برخی از نیروهای انتظامی در این استان منجر به مرگ تعدادی از شهروندان خاشی شده توجیح پذیر نیست مگر آموزش ضعیف را دلیل بر این اقدامات بدانیم.

این نماینده مردم افزود: چندی پیش پلیس راه که فلسفه کاری آن در بیرون شهر است، در داخل شهر اقدام به تیرندازی کرده و منجر به مجروح شدن دو جوان شده است همچنین متوقف کردن و تیراندازی بسیج در این استان موجبات نارضایتی مردمی را به دنبال داشته لذا از وزیر کشور برای ابلاغ دستور آموزش اجباری نیروهای انتظامی درخواست فراوان داریم.

وی به وزیر اقتصاد و دارایی تذکر داد و گفت: مالیات‌های کمر شکن از مردم و مراکز تولیدی سبب ورشکستگی و بیکاری بسیاری از این مراکز شده است، در واقع با توجه وضعیت رکود اقتصادی ضروری است تا در خصوص مالیات ها تجدید نظر صورت بگیرد.

پشنگ به وزیر صنعت، معدن و تجارت و سازمان تامین اجتماعی تذکری داد و گفت: مرکز سیمان خاش که مراحل صادرات پویایی نیز داشته اما در خصوص استخدام‌ها به درستی عمل نکرده است، ریاست سازمان تامین‌اجتماعی برای راحتی و آسایش مردم لازم است زمینه اشتغال این صنعت پویا را به گونه ای فراهم کنند که وضعیت اشتغال جوانان خاشی مهیا شود.

نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی معضل حاشیه نشینی در کشور را یادآور شد و گفت: حاشیه‌نشینی در شهر زاهدان، شهر مرزی میرجاوه و خاش به شکل ناهنجاری نمود پیدا کرده لذا لازم است تا در این خصوص تدابیری اندیشیده شود، برای استفاده از امکانات شهری و کشوری باید برخی اعتبارات ملی صد در صد اختصاص یابد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از وزیر نیرو درخواست کرد: از 500 میلیارد تومان اعتبار تامین آب شرب روستا، سهم استان سیستان‌و‌بلوچستان به گونه ای تنظیم شود که مردم بتوانند به نحو شایسته از آن استفاده کنند، وزیر کشور نیز بخش‌های مصوب و روستاهایی 4500 نفره را به شهر تبدیل کند تا بتوان خدمات بهتری به مردم ارائه کرد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا