نمایندگان پارلمان اروپا به ظریف: به نقض حقوق بشر پایان دهید

سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی مانند بهاییان و اقلیت‌های قومی و جنسی، از دیگر موارد اعتراض نمایندگان پارلمان اروپا به آقای ظریف بود.
تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا که در ساختمان این نهاد میزبان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بودند، از او به علت نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند و خواستار پایان دادن به این وضعیت شده‌اند.

به گزارش وبسایت رسمی پارلمان اروپا، نمایندگان این نهاد روز سه‌شنبه ۲۷ بهمن و خطاب به آقای ظریف، مجازات مرگ، اعدام‌های علنی و تعقیب قضایی روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان در ایران را «غیر قابل قبول» خواندند.

سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی مانند بهاییان و اقلیت‌های قومی و جنسی، از دیگر موارد اعتراض نمایندگان پارلمان اروپا به آقای ظریف بود.

نمایندگان پارلمان اروپا به وزیر امور خارجه ایران متذکر شدند که این موارد می‌تواند بر «روابط آینده» با جمهوری اسلامی تاثیر منفی بگذارد.

بر اساس این گزارش، محمدجواد ظریف در پاسخ به انتقادها تایید کرده که وضعیت حقوق بشر در ایران «نیاز به بهبود» دارد و آمادگی ایران را برای گفت‌وگو با اتحادیه اروپا بر سر این موضوع بر مبنای «احترام متقابل» اعلام کرده است.

اما خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بخش‌های بیشتری از سخنان آقای ظریف را منتشر کرده که در آن از جمله، به «نقض سیستماتیک حقوق بشر و تبعیض نژادی و مذهبی و قومی» در اروپا اعتراض شده است.

او همچنین خواستار توجه نمایندگان پارلمان اروپا به «واقعیت‌های موجود ایران و از جمله حاکم بودن صندوق‌های رای در تعیین دولت‌ها» شده است.

به گفته آقای ظریف، در دهه‌های گذشته «هر دولتی انتخاباتی را برگزار کرده که نتیجه آن پیروزی رقیب آن دولت در انتخابات بوده است».

وزیر امور خارجه ایران در توضیح نظر خود گفته است: «دولت خاتمی محصول انتخاباتی بود که رفسنجانی متولی برگزاری‌اش بود. احمدی‌نژاد محصول انتخاباتی بود که خاتمی آن را برگزار کرد و روحانی نتیجه انتخاباتی است که رقیب وی یعنی احمدی‌نژاد آن را برگزار کرد. آیا این خود نشانه جدی بودن دموکراسی نوپای ایران نیست؟»

سازمان‌های بین‌المللی، دولت‌ها، نهادها و شخصیت‌های متعددی، همواره به نقض گسترده حقوق بشر در ایران از جمله میزان بالای اعدامها، ردصلاحیت نامزدهای انتخابات، رعایت نکردن حقوق اقلیت های دینی و مذهبی و سانسور انتقاد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی هرگز این انتقادات را نپذیرفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا