گزارشی از جولان مواد مخدر در جامعه؛ نواخته شدن زنگ خطر برای مسئولان در سیستان وبلوچستان/کشف بیش از۶۰۰بسته قرص ترامادول در زاهدان

مدیرعامل موسسه کاهش آسیب‌های اجتماعی باران استفاده از قرص های متادون را یکی از معضلات اساسی جامعه عنوان کرد و گفت: کاهش سن اعتیاد زنگ خطری برای مسئولان در سیستان و بلوچستان است.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از زاهدانه، ترامادول قرصی که اگر چه در بین مسکن ها یک سر و گردن از بقیه بالاتر است و از آن بعنوان داروی ضد افسردگی یا برای تسکین دردهای شدید همچون جراحی، دردهای مفصلی، سنگ کلیه و غیره یاد می شود اما عوارض آن برای مصرف کنندگان بسیار خطرناک است بگونه ای که استفاده از این قرص به مراتب عوارض بیشتری نسبت به تریاک، حشیش، قرص اکستازی یا مواد مخدر سنتی در پی داشته که دستاورد آن چیزی جز روان پریشی، اختلالات مغزی، ناتوانی و غیره نبوده اما علی رغم مضراتی که دارد به آسانی در برخی داروخانه ها یا در بازار سیاه داروهای آزاد یافت می شود. در این میان همیشه رد پای سودجویان و دلالان نیز دیده می شود، همان افرادی که تهدید جان شهروندان برایشان اهمیتی نداشته و فقط به فکر سود و منفعت جیب خود هستند تا با افکار و سخنان فریبنده خود زندگی جوانان را بر هم زنند. در این مسیر از مصرف قرص متادون هم نباید غفلت کرد زیرا مصرف بیش از حد این قرص که از آن بعنوان داروی نگه دارنده برای مهار اعتیاد یاد می شود خود باعث تعریق، یبوست، افزایش وزن، تنگی نفس، اختلالات فکری و روحی در افراد می شود. هشدار! سن اعتیاد کاهش یافته است علی ای حال در دسترس بودن آسان این قرص ها و افزایش آمار مصرف کنندگان به صورت خودسرانه باعث نگرانی های زیادی شده است که در این زمینه مدیرعامل موسسه کاهش آسیب‌های اجتماعی باران سیستان و بلوچستان در گفت و گو با یکی ازرسانه ها با اشاره به کاهش سن اعتیاد در استان گفت: فقر مالی و نداشتن شغل مناسب از جمله دلایل گرایش جوانان استان به خرید و فروش موادمخدر است. نیما هزاره‌ مقدم محیط ناسالم زندگی، اعتیاد خانواده و همچنین شایع بودن فروش مواد مخدر در میان افراد را عامل دیگری برای گرایش به سمت مواد مخدر در استان بیان کرد. نواختن زنگ خطر برای مسئولان استان وی با بیان اینکه خرید و فروش مواد مخدر جوانان سیستان وبلوچستان را در دام اعتیاد گرفتار می‌کند، افزود: بیشترین آمار بیماران در رنج سنی 20 تا 24 سال هستند که این مهم نشان از کاهش سن اعتیاد در استان دارد. وی کاهش سن اعتیاد را زنگ خطری برای مسئولان استان عنوان کرد و ادامه داد: دراین موسسه طی یکسال قریب به360 بیمار پذیرش شده که از این تعداد 40 تا 45 درصد پس از گذراندن دوره ترک اعتیاد، تا سه ماه اول پاک مانده و طبق آمار نیز 15 درصد آنها عدم تمایل خود را به مواد مخدر حفظ می‌کنند. هزاره مقدم استفاده از قرص های متادون را یک معضل در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: تاکید کرد: یکی از معضلات جامعه ما وجود این قرص در بازار است که معلوم نیست از کجا و چگونه با چنین حجمی در بازار وجود دارد. کشف 665 بسته قرص ترامادول در زاهدان در ادامه نیز مدیرکل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان از شیوع قرص های ترامادول در بازار خبر داد و گفت: تعداد 665 بسته قرص ترامادول از بسته های مرسولات پستی در زاهدان کشف شد. سیدمرتضی مدنی فدکی در این خصوص افزود: ماموران بازرسی مرسولات پستی در زاهدان در عبور بسته ها از دستگاه ایکس ری به یک بسته مشکوک شده که پس از باز کردن آن، 665 بسته 100 تایی قرص ترامادول کشف شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا