گزارش عصرهامون از دو بلای طبیعی در سیستان وبلوچستان؛ طوفان در شمال سیلاب در جنوب+ تصاویر

طوفان های اخیر سیستان و بلوچستان نه تنها خسارت های میلیاردی به شمال استان وارد کرد بلکه منازل مسکونی 2 روستا نیز در جنوب استان خراب و سبب طغیان رودخانه ها شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، در روز های اخیر طوفان گرد و خاک و مونسون سبب بروز خساراتی در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان شده است.
طوفان گرد و خاک در شمال استان سبب شد که 8 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی این منطقه وارد شود و طوفان شب گذشته جنوب استان نیز تا کنون خسارات زیادی به این منطقه وارد کرده است با این حال به گفته کارشناسان هواشناسی شدت این طوفان تا پایان هفته تشدید می شود.
طوفان مانسون تا اواخر هفته تشدید می شود
بنا به اخطار قبلی سازمان هواشناسی مبنی بر نفوذ و فعالیت سامانه مونسونی در مرزهای دریایی، جنوب و جنوب شرق کشور حسین آبادی رئیس گروه پیش بینی سازمان هواشناسی سیستان و بلوچستان به خبرنگار سیب و سوران گفت: با شروع این سامانه و آغاز رگبارهای پراکنده باران، رعدوبرق و تندباد رودخانه های فصلی جاری و خساراتی به منطقه وارد شده است.
وی افزود : بنا به اعلام ایستگاههای هواشناسی تا ساعت ۱۹:۳۰ امروز ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ میزان بارش باران در سیب ۱۵ میلیمتر، مارندگان ۶ میلیمتر، چگرد ۵ میلیمتر و رحمن آباد ۴ میلیمتر گزارش شده است.
حسین آبادی با اشاره به اینکه فعالیت این سامانه تا اواخر هفته ادامه دارد گفت: فعالیت این ناپایداری در اواخر هفته تشدید می شود.
وی اظهار داشت: هنوز اطلاعات دقیقی از میزان خسارات وارده حاصل از طوفان در دسترس نیست.
طغیان رودخانه های منطقه و مصدومیت یک کشاورز
جهاندیده رئیس حلال احمر شهرستان سیب و سوران در گفت و گو با خبرنگار سیب وسوران اظهار داشت: باتوجه به بارندگی ساعات پیش براثر پدیده جوی مونسون، خسارات زیادی به بعضی ازمناطق شهرستان سیب و سوران ازجمله دهستان سیب وارد شده است.
وی افزود: وزش بادهای شدید، ابری شدن هوا، وقوع بارش‌های سیل‌ آسا در مدت کوتاه اما با شدت زیاد از خصوصیات این پدیده جوی و اوج شدت این پدیده با علائم یاد شده در شهرستان سیب و سوران بین ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۸ رخ داد که خسارات زیادی را به بار آورد.
رئیس هلال احمر شهرستان سیب و سوران با اشاره به این موضوع که جمعیت هلال احمر بنا به اعلام قبلی در مورد طوفان مونسون در حالت آماده باش کامل بوده است، گفت: با توجه به اینکه اوج شدت طوفان و بارندگی درمنطقه آپاتان و سیب بوده است دو تیم ویژه جهت بررسی و ارزیابی این مناطق اعزام شده است که تاکنون گزارشات لازم را اطلاع داده اند.
آوار دیوار چند منزل مسکونی در سیب و گنک
جهاندیده گفت: به دلیل شدت وزش باد و باران چندین نخل خرما کنده شده اند و یک کشاورز نیز که مشغول برداشت خرما بوده، از بالای نخل خرما سقوط نموده و مصدوم شده است که جهت درمان لازم به بیمارستان رازی سراوان منتقل گردیده است.
وی عنوان کرد: افتادن ۸ تیربرق فشار قوی برق موجب قطع شدن برق دهستان سیب و گنک شده است و همچنین با شدت وزش طوفان دیوار چندین خانه در روستای سیب و گنک فرو ریخته و خساراتی را به منازل مسکونی وارد نموده است.
رییس جمعیت هلال احمر شهرستان سیب وسوران از مردم درخواست نمود: با توجه به اینکه رودخانه ی فصلی روتک حد فاصل شهر هیدوچ و سیب نیز جاری و تا کنون مسیر مواصلاتی دو شهر را مسدود نموده است از تردد های بی مورد جداً خودداری نمایند.
دو روستای خیرآباد و نورآباد ایرانشهر خسارت دید
خان محمد بامری در گفت و گو با خبرنگار پهره در حاشیه بازدید از مناطق خسارت دیده بر اثر سیلاب گفت: به دنبال بارندگی و طغیانی که شب گذشته در ایرانشهر رخ داد؛ منازل گلی و کپری دو روستای خیرآباد و نورآباد این شهرستان از بین رفت.
وی گفت: بر اثر طغیان این رودخانه که در نزدیکی جاده ترانزیتی ایرانشهر به چابهار رخ داده علاوه بر منازل تعدادی از احشام نیز تلف شدند.
رئیس جمعیت هلال احمر ایرانشهر تصریح کرد: هم اکنون کارشناسان مربوط به جمعیت هلال احمر در حال ارزیابی میزان خسارت وارد آمده هستند که ان شاالله تا ظهر امداد رسانی به صورت کامل به خانوارهای خسارت دیده با توزیع چادر و سایر امکانات رفاهی انجام می شود.
بامری گفت: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی به دنبال نداشته اما چند کودک که در زیر آوار مصدوم شده بودند با اعزام به بیمارستان در حال مداوا هستند و نگرانی در این زمینه نیست.
وی از آماده باش کامل جمعیت هلال احمر ایرانشهر در برابر خسارات احتمالی گفت و ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی احتمالا جو ناپایدار تا آخر هفته در سطح استان وجود داشته باشد.
بامری ادامه داد: به منظور رسیدگی و هماهنگی بیشتر ارگان های مربوطه؛ جلسه فوری ستاد بحران امروز در فرمانداری ایرانشهر برگزار خواهد شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا