یافتن «پرتقال‌فروش» در حمله تروریستی تهران: داعش، سپاه یا عربستان؟ / رضا تقی زاده

– مردم خاورمیانه، و شمار بزرگی از مردم ایران، با سابقه عشق صد ساله نسبت به «نظریه توطئه»، بعد از هر رویداد غیرعادی و خلاف عادت، همیشه پشت صحنه، دست پنهانی را می‌بینند. – سپاه این موجودات آسمانی آماده شهادت برای رهبران شیعه مذهب جمهوری اسلامی را در کدام معبد زمینی خود تربیت کرده و به آنها شست

در گیر و دار عملیات تروریستی دوگانه و همزمان ۱۷ خرداد علیه مجلس اسلامی و مقبره روح‌الله خمینی در جنوب تهران، داعش با انتشار یک گزارش تصویری که توسط دو تن از مهاجمان از درون ساختمان مجلس تهیه و به خارج ارسال شده بود، مسئولیت عملیات را به خود نسبت داد.

با این حال طی واکنش‌های اولیه نسبت به رویداد یادشده، بخصوص در رسانه‌های اجتماعی و گفتگو با رسانه‌های خارجی، مردم انگشت اتهام را به سمت سپاه پاسداران نشانه گرفتند.

بعد از اتمام عملیات و شناسایی کامل مهاجمان از سوی نهادهای امنیتی و انتظامی ایران، مسئولان جمهوری اسلامی، رقیب منطقه‌ای خود، عربستان سعودی را مورد اتهام قرار دادند.

به منظور یافتن مجرم واقعی از میان مظنون‌های اصلی، مانند هر اقدام مشابه دیگری، نخست باید برای دو موضوع مطرح و کلیدی، توضیحات مناسب و منطقی یافت: نخست انگیزه اجرای عمل (یا عملیات)، و بعد امکانات مبادرت به آن. مردم خاورمیانه، و بخصوص شمار بزرگی از مردم ایران با سابقه عشق صد ساله نسبت به «نظریه توطئه»،

بعد از هر رویداد غیرعادی و یا خلاف عادت، همیشه پشت صحنه دست پنهانی را می‌بینند که معمولا قدرت آن بالاتر از اندازه قدرت‌های متعارف است.

سیاسی‌ها و یا سیاست‌زده‌ها تا همین چند سال پیش هر اتفاق غیر متعارف سیاسی را کار «انگلیسی»‌ها می‌خواندند و مذهبی‌های تقدیری تا همین امروز هر رویدادی را تقدیر الهی و کار خدا معرفی می‌کنند.

برائت سپاه؟

در حیطه جستجوی انگیزه و امکانات، صدور حکم برائت اولیه برای سپاه و یا نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در ارتکاب عملیات روز ۱۷ خرداد چندان دشوار نیست.

جمهوری اسلامی که تا کنون امنیت ایران را از جمله امتیازات خاص خود معرفی کرده و این بسته را به بسیاری از مردم ایران با هزینه‌ای زیاد فروخته، به هیچ وجه مایل به خدشه‌دار شدن این وجه از زندگی شهری در ایران نیست.

کسانی که با روابط قدرت در هرم حکومت اسلامی، آشنایی اندکی دارند خوب می‌دانند که مبادرت به عملیاتی در ابعاد حمله مسلحانه علیه مجلس و محل دفن خمینی که «مقدس» خوانده می‌شود، توسط سپاه، و یا هر نهاد نظامی- امنیتی دیگر در ایران، بدون اطلاع علی خامنه‌ای، در حد مبادرت به کودتا است.

با رد فرضیه انگیزه، امکانات و ابزار مورد استفاده در عملیات دو گانه ۱۷ خرداد هم با ظرفیت‌های سپاه متناسب نیستند.

طی عملیات یادشده، به ظن قوی همه مهاجمان به قتل رسیده‌اند اگر چه مسئولان تهران گفته‌اند یکی از مهاجم‌ها که یک زن مسلح بوده، زنده دستگیر شده است.

پرسش اینجا است که در حکومت مذهبی غرق در فساد حاکم بر ایران، و در حالی که پاسداران شیعه‌مذهب پایین‌تر از رده فرماندهی ارشد، حتی مایل به از دست دادن یک تار موی خود به خاطر حفظ فرماندهان پاچه‌خوار مذهبی و نظامی خود نیستند، کدام مغز معیوب سنی‌مذهب عرب‌زبان (تابع ایران یا یک کشور عربی) آماده می‌شود با نیت باختن داوطلبانه و قطعی جان خود، بازیچه طرح پنهانی فرماندهان سپاه در کنار قبر خمینی و مجلس بشود؟

سپاه این موجودات آسمانی آماده شهادت برای رهبران شیعه‌مذهب جمهوری اسلامی را در کدام معبد زمینی خود تربیت کرده و به آنها شستشوی مغزی داده است؟!

اتهامات عربستان

محمدجواد ظریف وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران تلویحا، و مسئولان و فرماندهان سپاه مستقیما، عربستان سعودی را به قرار داشتن پشت حمله روز پنج‌شنبه متهم ساخته‌اند.

انجام حمله تروریستی بی سابقه در تهران حدود دو هفته بعد از اجتماع رهبران نزدیک به پنجاه کشور مسلمان در ریاض صورت گرفت که طی آن دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا حکومت اسلامی را به دست داشتن در اقدامات گسترده تروریستی و حمایت از تروریست‌ها متهم ساخت.

به دنبال برگزاری جلسه سران کشورهای اسلامی در ریاض، محمد سلمان وزیر دفاع و نایب ولیعهد عربستان، و الجبیر، وزیر خارجه آن کشور، ایران را به تلافی‌جویی تهدید کردند.

جمهوری اسلامی در جنگ داخلی دو ساله یمن متهم به حمایت از حوثی‌ها در تقابل با دولت رسمی آن کشور و عربستان سعودی است.

جنگ داخلی سوریه نیز جبهه دیگری است که در آن جمهوری اسلامی خود را کنار اسد و در مقابل گروه‌های سنی مورد حمایت عربستان قرار داده. بنا بر پرونده‌ای که در یک دادگاه آمریکایی در دست رسیدگی است،

الجبیر وزیر خارجه عربستان زمانی که سفیر ریاض در واشنگتن بود، هدف توطئه ترور از سوی سپاه پاسداران قرار گرفت. به این ترتیب انگیزه عربستان برای نا امن ساختن محیط داخلی ایران قابل تردید نیست.

آنچه مورد تردید جدی است، ظرفیت‌های مستقیم آن کشور برای ترتیب دادن چنین عملیاتی درون خاک ایران، بدون استفاده از گروه‌های افراطی اسلامی است.

تدارک عملیات مشابه با حملات روز پنج‌شنبه در تهران نیازمند دست کم چند هفته آمادگی میدانی، شناسایی محل عملیات و خدمات لجستیک (تامین محل سکونت، رساندن مهمات و ادوات جنگی به نفرات، حمل و نقل و ارتباطات تیمی و خروج تیم لجستیک از محل عملیات بعد از خاتمه حمله) است.

حتی درصورت استفاده از نفرات ایرانی در تیم حمله، تدارک و اجرای موفق آن، تنها از گروه‌های با تجربه‌ای ساخته است که ضمن داشتن انگیزه عملیات انتحاری، از تجربه کافی و امکانات لازم برای اجرای آن برخوردار باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا