یک معلم ایرانشهری و همسرش قربانی حمله مسلحانه شدند

در حمله دو فرد مسلح به خودروی یک معلم در ایرانشهر، او و همسرش کشته شدند. در روزها و هفته‌های گذشته حمله‌های مسلحانه به شهروندان با انگیزه‌های مختلف در شهرهایی مانند شیراز، آبادان و خوی گزارش شده است.
ظهر دیروز (یک‌شنبه ۳۰ خرداد) دو فرد مسلح موتورسوار خودروی یک معلم ایرانشهری را در یکی از خیابان‌های مرکزی این شهر هدف گلوله قرار دادند.
به گفته‌ی عبدالغفور حسینی، مدیر آموزش و پرورش ایرانشهر، در این حادثه راننده‌ی خودرو و همسرش به قتل رسیدند، اما به فرزندشان که همراه آنها بود آسیبی نرسیده است.

هنوز از هویت مهاجمان مسلح و انگیزه آنها گزارشی منتشر نشده است. خبرگزاری “تسنیم” به نقل از منابع نزدیک به نیروی انتظامی گزارش داده که در این حادثه “احتمال انگیزه‌های طایفه‌ای قوت بیشتری دارد”.

بیشتر بخوانید: دو مرد مسلح اعضای یک خانواده آبادانی را به گلوله بستند

قتل برای “حفظ آبرو”

یک روز پیش از تیراندازی مرگبار به خودروی معلم ایرانشهری، رسانه‌های ایران از قتل دو نفر در دو تیراندازی در شهرستان خوی گزارش داده بودند.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، مرد میانسالی روز شنبه مقابل دانشگاه پرستاری خوی دختر جوانی را که مشخص شده فرزندش بوده هدف گلوله قرار داد.

بنا بر این گزارش، این مرد در بازجویی‌های اولیه اعتراف کرده است: «چند روزی بود که به رفتارهای دخترم سوءظن داشتم. فکر می‌کردم او با پسر غریبه‌ای ارتباط دارد، برای اینکه آبروی خانواده‌ام را حفظ کنم امروز دخترم را تعقیب کردم و او را با شلیک دو گلوله به قتل رساندم.»

سرهنگ سامان غنی‌زاده، رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان‌غربی دوشنبه، ۳۱ خرداد به تسنیم گفته که این دختر هنگامی که قصد سوار شدن به خودروی دوست پسرش را داشته هدف گلوله قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: یک کشته و دو زخمی در درگیری مردم و نیروی انتظامی در بهبهان

دو قتل در یک روز در خوی

غنی‌زاده در مورد قتل دیگری که در همین شهرستان رخ داده گفت: «قتل دوم نیز به‌دلیل اختلافات خانوادگی در خوی رخ داده و دایی خواهرزاده‌اش را به قتل رسانده است.»

برخی رسانه‌ها انگیزه این قتل را “اختلاف حساب” عنوان کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر حسین سیوانی اصل، فرماندار خوی در روایتی متفاوت می‌گوید، قاتل به دلیل “مصرف شیشه و توهم‌‌زایی خواهرزاده خود را به قتل رسانده است”.

در حادثه دیگری که شامگاه جمعه اتفاق افتاد و هنوز جزئیات آن مشخص نشده، دو موتورسوار مسلح پس از به گلوله بستن اعضای یک خانواده در آبادان از محل حادثه گریختند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا یک هفته قبل نیز مهاجمان مسلح به خانه مسکونی دیگری در آبادان حمله کرده بودند که در جریان آن دست‌کم دو نفر مجروح شدند.

بیشتر بخوانید: خنثی شدن “بمب‌گذاری” در خط لوله نفت آبادان

نگرانی مردم از افزایش ناامنی

ایرنا در ادامه‌ی گزارش تیراندازی جمعه شب نوشته است: «تیراندازی‌های گاه و بی‌گاه افراد مسلح در آبادان باعث اعتراض گسترده و جدی مردم این شهرستان شده است و بارها از مسئولان خواسته‌اند باجمع‌آوری سلاح‌های غیرمجاز از سطح شهر بخصوص از عشایر و طوایف منطقه، آرامش را به شهر بازگردانند و امنیت مردم منطقه را تأمین کنند؛ اما متأسفانه شدت تیراندازی‌ها نه تنها کم نشده بلکه این روند همچنان ادامه دارد.»

ماه گذشته (۲۵ اردیبهشت) افراد مسلح در حمله به شرکت‌کنندگان در یک مراسم عروسی در شیراز یک نفر را کشتند و دو نفر دیگر را مجروح کردند. درباره عاملان این حادثه و انگیزه اقدام آنها نیز تا کنون اطلاع دقیقی در دست نیست.

روزنامه شهروند چند روز پیش (۲۶ خرداد) از قول خلیل همایی، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان از دستگیری فردی خبر داد که طی ۲۰ سال گذشته “کلکسیونی از جرایم را در پرونده تبهکاری خود ثبت کرده است”.

“٣ مورد درگیری مسلحانه با ماموران، ١٩ گروگان‌گیری مسلحانه، ١۶ سرقت و راهزنی مسلحانه، و ٣ مورد تیراندازی ایذایی به قصد ایجاد رعب و وحشت” از جمله اقداماتی هستند که این فرد به دست داشتن در آنها متهم شده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا