16آذر، روز دانشجو، همراه شویم با دانشجویان علیه استبداد و ارتجاع / کنگره ملیت‌های ایران فدرال،شورای دمکراسی خواهان ایران، همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

سالروز 16 آذر، روز دانشجو، امسال در شرائطی پاس داشته می‌شود که جنبش انقلابی مردم ایران برعلیه حکومت اسلامی وارد سومین ماه خود شده است. از همان آغاز این جنبش، دانشجویان دانشگاه‌های سراسر ایران در صف مقدم این جنبش حضور چشمگیر دارند و در ادامه و تداوم آن نقش موثری بر عهده گرفته‌اند.

در آستانه 16 آذر،  شوراهای صنفی و نهادهای دانشجویی به همراه تشکل‌های جوانان محلات در بسیاری از شهرهای ایران، برای روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر  فراخوان‌هایی را برای برگزاری هرچه باشکوه تر روز دانشجو منتشر کرده‌اند.  همچنین برخی از احزاب، نهادهای اجتماعی، مدنی و فرهنگی و برخی چهره های مشهور از این رویداد سه روزه ی اعتراضی حمایت کرده اند.

جنبش دانشجوئی ایران از همان آغاز تاسیس دانشگاه تهران با آگاهی و تعهد در برابر ظلم و ستم مبارزه کرده و در دفاع از حقوق مردم نقش مهمی داشته، و با تکیه به میراث مبارزاتی خود به عنوان وجدان بیدار جامعه در دفاع بی چون وچرای از حقوق انسان‌ها فارغ از رنگ، باور، تفکر، و جنسیت به میدان آمده است.

روز 16 آذر سال 1332 سه دانشجوی معترض، احمد قندچی، مهدی شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا، بدنبال اعتراض دانشجویان به  ورود معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به محوطه دانشگاه تهران، تنها چهار ماه پس از کودتای 28 مرداد و سرکوب جنبش استقلال طلبانه مردم به رهبری دکتر محمد مصدق که با همکاری امریکا، انگلیس و روحانیون صورت گرفته بود، کشته شدند. از این زمان 16 آذر به عنوان روز دانشجو شناخته شد.

دانشجویان مبارز، چه در دوران حکومت دیکتاتوری سلطنتی و چه در دوران حکومت استبدادی مذهبی همواره برای رهائی از اختناق و دستیابی به آزادی و دمکراسی و برابری مبارزه کرده و چه جوانان شریفی که  در این راه جان باخته‌اند.

حکومت متحجر اسلامی از همان ابتدا دانشگاه و دانشجو را خطری بالقوه برای خود می‌دید و چه زود هم نشان داد که تاب تحمل نیروی جوان پرسشگر و جستجوگر آزادی و رهایی را ندارد و با بستن دانشگاه‌ها  و راه انداختن «انقلاب فرهنگی» به خیال خود نسل دانشجویان «دگراندیش» را از دانشگاه‌ها تصفیه کرد. پس از بازگشائی هم تلاش کرد تا با گزینش دانشجو، ایجاد کمیته های حراست، پادگانی کردن دانشگاه و …. دانشگاهها را کنترل کند، اما دیری نپائید که نسل جوان دانشجویان نشان دادند که چیزی کم از گذشتگان خود ندارند و باری دیگر دانشگاه‌ها به سنگر استوار مبارزه با استبداد و اختناق و سرکوب تبدیل شد.

ما سه ائتلاف سیاسی، با گرامیداشت 16 آذر، روز دانشجو، از فراخوان آن ها برای روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر پشتيبانی کرده  و همراه با جوانان، کارگران، زحمتکشان، رانندگان، معلمان، کسبه و … در سه روز آینده در اعتراضات شرکت می‌کنیم،  تا نشان دهیم که «ما همه با هم هستیم»  و  جنبش “زن، زندگی، آزادی”  تا رهائی از این رژیم ددمنش و جنایتکار، سرباز ايستادن ندارد.

دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد. پیروز باد جنبش انقلابی «زن ، زندگی، آزادی»

کنگره ملیت‌های ایران فدرال

شورای دمکراسی خواهان ایران

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

۱۳ آذر ۱۴۰۱ – 2022/12/05

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا