اسرائیل: ایران ما را به رسمیت بشناسد تا به معاهده منع آزمایش‌ اتمی بپیوندیم

مراو زافری اودیز نماینده اسرائیل در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تنها در صورت به رسیمت شناخته شدن اسرائیل از سوی ایران، این کشور به معاهده ممنوعیت آزمایش های اتمی خواهد پیوست.
مراو زافری اودیز نماینده اسرائیل در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تنها در صورت به رسیمت شناخته شدن اسرائیل از سوی ایران، این کشور به معاهده ممنوعیت آزمایش های اتمی خواهد پیوست.

معاهده ممنوعیت انجام آزمایش های اتمی که در دهه نود قرن گذشته مورد بحث قرار گرفت، از تایید گسترده جهانی برخوردار است. اما هشت کشور از جمله اسرائیل، ایران، مصر و آمریکا نیز باید به آن بپیوندند تا لازم الاجرا شود.

پیوستن اسرائیل به آژانس بین المللی انرژی اتمی به این کشور این امکان را داد که در بازرسی ها و نظارت های اجرا شده در زمینه انتشار اسلحه اتمی مشارکت کند. اما اسرائیل در برابر فشارهای خارجی برای باز کردن سایت های اتمی خود که ابهام هایی درباره نوع فعالیت های آن وجود دارد، مقاومت می کند.

مراو زافری اودیز در سخنانی در انستیتوی مطالعات امنیت ملی در دانشگاه تل آویو گفت: «اسرائیل قصد دارد به معاهده منع آزمایش های اتمی بپیوندد و این کار را در زمان مناسب انجام خواهد داد.»

او دیز برخی از موانع موجود در مسیر اسرائیل برای پیوستن به این معاهده را بر شمرد و گفت: «ایران اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و نمی پذیرد که اسرائیل بخشی از همان مجموعه جغرافیایی و طبیعی است.. چگونه کشوری می تواند به توافقی برای محدودیت تسلیحات خود با کشوری دیگر بپیوندد در حالی که آن کشور حتی حقی برای وجودش قائل نیست؟»

این سخنان در حالی ایراد شده است که کمتر از یک هفته تا پایان ضرب الاجل تعیین شده برای دست یابی ایران و قدرت های جهانی به توافقنامه ای اتمی باقی مانده است؛ توافقی که بر پایه آن ایران باید بخشی از فعالیت های اتمی خود را تعلیق کند و در مقابل تحریم های اعمال شده بر آن به دلیل فعالیت های اتمی اش، کاهش یابد.

با وجود انکار تهران، اما غرب ایران را به تلاش برای دست یابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند؛ مساله ای که باعث شد این کشور در معرض تحریم های سختی از سوی جامعه جهانی قرار گیرد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا