اطلاعیه ۱۰ جریان سیاسی در مورد حمله به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در اهواز و دستگیریهای متعاقب آن

صبح روز شنبه ۳۱ شهریورماه، مراسم رژهٔ نظامی رژیم جمهوری اسلامی به‌ مناسبت سی‌وهشتمین سالروز آغاز جنگ ایران وعراق در اهواز، هدف یک حملهٔ مسلحانه مرگبار قرار گرفت که طی آن حداقل ۲۸ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند. علاوه بر نظامیان، برخی از کشته و مجروح شدگان از میان مردم عادی و غیرنظامی که برای تماشای رژه آمده بودند، می باشند.

با دنبال کردن این حادثه و جوانب گوناگون آن طی چهار روز گذشته، علیرغم ادعای یک فرد که وابستگی گروهی و یا سازمانی وی تکذیب شده است، و پذیرش مسئولیت از جانب گروه تروریستی داعش، هنوز هویت و وابستگی عاملان آن، در هاله ای از ابهام قرار دارد. گزارش‌های رسمی رژیم درباره مهاجمین، ضدونقیض و غیر مستند می باشند. سخنگوی سپاه پاسداران ایران از “گروه‌های اهوازی” تا آمریکا، اسرائیل وبرخی از کشورهای عربی را در مظان اتهام قرار داده است.

همزمانی این واقعه با آغاز کار هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، و تنها دو هفته پس از عملیات موشک باران اخیر پایگاههای حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران در خاک عراق و اعدام زندانیان سیاسی کرد و همچنین همزمان، اعدام انتقامجویانه سه تن از زندانیان سیاسی بلوچ پس از یک درگیری در مرز پاکستان و دیگرترورهای دولتی، به این شک و شبه دامن می زند که رژیم جمهوری اسلامی در آستانه سفر روحانی به سازمان ملل، به دنبال لاپوشانی این جنایات و تجاوزاخیر و کسب همدردی جهانیان، با ایفای نقش قربانی تروریسم برای خود، می باشد.

این رژیم هیچ راه‌حلی برای برون رفت از بحران اقتصادی – اجتماعی و سیاسی فعلی ندارد. در خوزستان همچون سراسر ایران، پاسخ رژیم به مشکلات مردم و مطالباتشان، جز سرکوب و زندان و کشتار چیزی نبوده است. در شرائطی که مبارزات آزادیخواهانه و رهائی‌بخش مردم روز به روز گسترش می‌باید و جمهوری اسلامی بیش از پیش در گرداب بحرانهایی که خود بوجود آورده، فرو میرود، اینگونه عملیات در این منطقهٔ حساس، حاصلی جز تشدید سرکوب و گسترش اختناق و شدت‌بخشیدن به فضای تشنج‌آمیز، همراه با خشونت در سراسر کشور نخواهد داشت و هیچ کمکی به مبارزات آزادیخواهانه و حق طلبانه مردم و زحمتکشان ایران نکرده و نخواهد کرد.

با مستمسک قراردادن این عملیات مسلحانه، رژیم جمهوری اسلامی سعی دارد با تحمیل فضای امنیتی، تظاهرات و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیه سیاست‌های حکومتی، که هر روز پردامنه تر می شوند را سرکوب کند، به اجرای احکام اعدام زندانیان سیاسی، سرعت ببخشد و موج گسترده‌تری از بازداشت در صفوف فعالان مدنی و سیاسی و کارگری و دانشجوئی را دامن زند. دستگیریهای گسترده شبانه روز اخیر موید این امر است. ما از هم اکنون نگرانی خود را نسبت به این دستگیریها، اعمال شکنجه و گرفتن اعترافات اجباری اعلام می کنیم.

ما بنا به اعتقاد همیشگی خود، همواره هرگونه خشونت و تروررا محکوم کرده و می کنیم. جا دارد یادآوری کنیم که رژیم ایران طی چهار دهه از حاکمیت خود، همواره از تروریسم علیه همه آحاد جامعه ما در داخل و خارج برای حفظ بقای ننگین خود استفاده نموده و بنابراین مسئول اصلی فضای خشونت و تشنج در جامعه می باشد.

ما همواره، همگام با جنبش مسالمت‌آمیز مردمی بوده و به همه هموطنان اطمینان می دهیم که همچون گذشته به مبارزه مسالمت آمیز خود با عزمی راسخ‌تر برای تحقق رهائی از چنگ رژیم جمهوری اسلامی ادامه دهیم. در عین حال، ما، مقاومت مردمی در مقابل سرکوب را یک حق طبیعی می دانیم و از آن پشتیبانی می کنیم.

اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک

جنبش جمهوریخوهان دمکرات و لائیک ایران – شورای هماهنگی

حزب دمکرات کردستان ایران

حزب دمکرات کردستان

حزب تضامن دمکراتیک اهواز

حزب کومه له کردستان ایران

حزب مردم بلوچستان

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران

کومه له زحمتکشان کردستان

چهارم مهرماه ۱۳۹۷ – ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸

حزب مردم بلوچستان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا