اعتراضات گسترده و درگیری خونین زندانیان با گارد ویژه در زندان مرکزی زاهدان

زندانبانان ولی فقیه بجای رسیدگی به خواسته های به حق و انسانی زندانیان و حل مشکلات آنها انبوهی از نیروهای گارد ویژه را به بند ۱ گسیل نمودند که منجر به درگیری خونین با زندانیان گردید
بنابه گزارشات رسیده به « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران» اعتراضات گسترده ، اعتصاب غذا و درگیری خونین زندانیان در زندان مرکزی زاهدان منجر به زخمی شدن تعدادی از زندانیان و انتقال آنها به بیمارستان خارج از زندان شده است. اعتراضات گسترده نسبت به شرایط غیر انسانی و رفتارهای وحشیانه زندانبانان بوده است.
روز پنجشنبه ۲۹ مرداد ماه زندانیان بند ۱ زندان مرکزی زاهدان در اعتراض به کم بودن جیره غذایی ، ایجاد شرایط غیر انسانی و رفتارهای وحشیانه زندانبانان ولی فقیه ،ابتدا دست به اعتصاب غذا زدند. ولی وقتی که به خواسته های آنها توجه نشد اقدام به اعتراضات گسترده در بند ۱ نمودند. این اعتراضات برای مدتی ادامه داشت.
زندانبانان ولی فقیه بجای رسیدگی به خواسته های به حق و انسانی زندانیان و حل مشکلات آنها انبوهی از نیروهای گارد ویژه را به بند ۱ گسیل نمودند که منجر به درگیری خونین با زندانیان گردید .در این درگیری تعدادی از زندانیان بشدت مجروح شدند و جراحات حداقل ۲ نفر از آنهابه حدی شدید بود که به بیمارستانهای خارج از زندان منتقل شدند و همچنان در بیمارستان در وضعیت وخیم بسر می برند . گارد ویژه زندان همچنین اقدام به انتقال ۲۵ زندانی از زندانیان بند ۱ به سلولهای انفرادی بند قرنطینه شکنجه گاه زندان زاهدان نمودند. زندانبانان در آنجا زندانیان بی دفاع را تحت شکنجه های وحشیانه جسمی و روحی قرار دادند که منجر به زخمی شدن آنها شده است.شکنجه آنها عبارتند از : زدن با کابل ،شوکر برقی و آویزان کردن آنها برای مدت طولانی. آثار شکنجه بر بدن زندانیان عیان است .
از طرفی دیگر ۳ زندانی محکوم به اعدام به نام های محمد امین عمر زهی ۴۷ ساله ،زندانی یوسف گنگوزه ای حدودا ۵۰ ساله و غلام رسول مزارزهی ۵۴ ساله که هر سه نفر به مدت ۳ سال است که در زندان زاهدان بسر می برند که ۷ ماه از آن را در سلولهای انفرادی شکنجه گاه وزارت اطلاعات تحت شکنجه قرار داشتند ،از بند ۴ به بند قرنطینه شکنجه گاه زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.آنها ۷ روز است که در سلولهای انفرادی این شکنجه گاه بسر می برند. گفته می شود هر ۳ زندانی که از اهالی راسک و خاش هستند و بازاری می باشند به آنها اتهام داشتن مواد مخدر نسبت داده شده است. بازجویان وزارت اطلاعات به آنها گفته اند فقط در صورتیکه اقدام به ترور مخالفین بلوچ نمایند حکم اعدام آنها شکسته و آزاد خواهند شد. علت انتقال این ۳ زندانی به سلولهای انفرادی اعتراض آنها به احکام قرون وسطایی و ضدبشری اعدام می باشد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،یورش وحشیانه و خونین گارد زندان به زندانیان بی دفاع و انتقال تعدادی از آنها به شکنجه گاه زندان به منظور شکنجه و اذیت و آزار آنها را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی برای پایان دادن به اعدام و شکنجه خواهان ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه آخوند علی خامنه ای و سایر آخوندهای همدست وی به شورای امنیت سازمان ملل محد است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
۰۱ شهریور۹۴برابر با۲۳ اوت ۲۰۱۵

 

گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد
سازمان عفو بین الملل

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا