“افت شدید” سفره‌های آب زیرزمینی در سیستان و بلوچستان/ ۳۶.۵ درصد روستانشینان بی‌بهره از “آب آشامیدنی سالم”

در حال حاضر ۱۳۰۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود.

عبدالاحد ریگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: در حال حاضر 63.5 درصد از جمعیت روستاهای استان سیستان و بلوچستان از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به بحران خشکسالی چند سال اخیر و افت شدید سفره‌های آب زیرزمینی و منابع تامین آب در استان، در حال حاضر یک هزار و 300 روستا در سطح شهرستان‌های استان توسط 110 تانکر دولتی و استیجاری به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند.

وی ادامه داد: به منظور مدیریت بحران خشکسالی با شیوه‌های آبرسانی سیار متناسب با ماشین آلات، امکانات و تجهیزات موجود و اعتبارات ابلاغی، سرانه آبرسانی سقایی به ازای هر نفر 15 لیتر آب در شبانه‌روز (فقط جهت مصرف آشامیدن) در نظر گرفته شده که این امر به طور رایگان و در هر نوبت براساس برنامه‌های زمانبندی و توافق انجام شده با شورای اسلامی یا اهالی روستا در بین روستاهای دچار بحران و مشکل بی‌آبی و فاقد سامانه آبرسانی انجام می‌شود.

ریگی تصریح کرد: به همت نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت، در حال حاضر جهت پایداری وضعیت آبرسانی به روستاهای شهرستان‌های سرباز، قصرقند، نیکشهر و ایرانشهر پروژه‌های عظیم در قالب مجتمع‌های بزرگ آبرسانی چندروستایی تحت عناوین “مجتمع آبرسانی 39 روستایی غرب و شرق بمپور شهرستان ایرانشهر، 80 روستایی تلنگ شهرستان قصرقند، مجتمع آبرسانی 13 روستایی مچان شهرستان سرباز و مجتمع‌های آبرسانی 17 روستایی لاشارکاهی و فضل‌الهی شهرستان‌های سرباز و قصرقند” و ده‌ها پروژه دیگر تک روستایی در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان ادامه داد:‌ این پروژه‌ها در صورت تخصیص به موقع اعتبارات نهایتاً تا پایان سال آینده به اتمام می‌رسد و با اتمام و بهره‌برداری از آنها مشکل آبرسانی روستاهای استان به طور کامل مرتفع می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا