انتقاد عفو بین الملل از اعدام سه جدایی طلب بلوچ در پاکستان

عفو بین الملل از سازمان های مدافع حقوق بشر، صدور حکم اعدام سه جدایی طلب بلوچ در پاکستان را به شدت محکوم کرده و از حکومت این کشور خواسته است که جلو اعدام مخالفان سیاسی این کشور را بگیرد.
این سازمان با انتشار اعلامیه ای گفته است که حکم اعدام این سه نفر پیوند مستقیم با سرکوب و خاموش کردن مخالفان سیاسی در پاکستان دارد.
دولت پاکستان به تازگی سه جدایی طلب بلوچ این کشور را اعدام کرد، این سه نفر در پیوند با ربودن یک طیاره در سال 1998 محکوم شده بودند و سپس دادگاه حکم به اعدام انها داد.
این سه تن تلاش داشتند با ربودن این طیاره، اسلام آباد را مجبور سازند که از آزمایش های اتمی در بلوچستان دست بردارد.
سازمان عفو بین الملل گفته که دولت پاکستان با اعدام مخالفان سیاسی در این کشور مرتب مرتکب نقض حقوق بشر شده است.
در اعلامیه این سازمان امده که اسلام آباد در سال 2008 اجرای احکام اعدام را به مدت پنج سال به حالت تعلیق درآورد اما پس از حمله به مرکز نظامی در پشاور، این کشور دستم کم 140 نفر را اعدام کرده است.
تصمیم به تعلیق مجازات اعدام در دولت به رهبری حزب مردم به رهبری بی نظیر بوتو گرفته شد، اما دولت نواز شریف با تعلیق این مجازات مخالفت کرد.
گزارش شده است که دولت آقای نواز شریف در نظر دارد که احکام تمامی محکومان به اعدام را که مشمول تعلیق بودند، به اجرا بگذارد.
عفو بین‌الملل، گفته است که با روی کار آمدن حکومت جدید به رهبری نواز شریف در ماه می سال 2013 تا اکنون بیش از هشت هزار نفر در پاکستان اعدام شده اند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا