بحث مساله بلوچستان بين ايران و پاكستان در كنگره امريكا

با هدف بررسی اوضاع بلوچ‌ها در ایران و پاکستان ، نشستی در مجلس سنای آمریکا، با حضور لوئيز گومرت ، نماينده مجلس آمریکا از حزب جمهورى ، و نمایندگی از سازمانهاى سياسى بلوچ و نيز برخى شخصيت ها وفعالان مليت‌های ایرانی غیرفارس، مانند کردها، عرب‌هاى اهوازى ، ديروز چهارشنبه در ساختمان كنگره در واشنگتن ، برگزار شد.

العربيه.نت؛ صالح حمید

 

شرکت کنندگان در این نشست که به همت ” سازمان مليتهاى بدون نماينده UNPO ” برگزار شد، هدف از آن را ” آشنایی قانونگذاران آمریکایی با ستم وارد بر ملت بلوچ ” اعلام کردند.

این نشست با سخنرانی لوئیس گومرت سناتور آمریکایی جمهورى خواه ، که به مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و آمریکا آغاز شد. وى با تکرار حمایتش از استقلال بلوچستان گفت: بلوچستان آزاد می‌تواند به تغییرات مثبت چشمگیری در خاورمیانه منجر شود.

او در ادامه افزود : دولت‌های ایران و پاکستان بر علیه بلوچ‌ها دست به خشونت و تبعیض نژادی می زنند”.

عضو ارشد کمیته روابط خارجی کنگره امریکا با انتقاد شدید از دولت اوباما درباره چشم‌پوشی از نقض گسترده حقوق بشر در ایران و به وِیژه سركوب اقلیت‌های قومى و دینی، تاکید کرد: عربهاى اهوازى در حالی که در منطقه‌ای سرشار از نفت و ثروت‌هاى طبيعى زندگی می‌کند، از فقر و محرومیت رنج می‌برند”.

در این نشست دکتر رضا حسین بر ، وكيل بين المللى و شخصيت سياسى بلوچ ، و ناصر بليده‌ای از “حزب مردم بلوچستان “، و هچنين وحید بلوچ رئیس سابق پارلمان محلی بلوچستان پاكستان، درباره وضعيت بلوچها سخنرانى كردند.

وحید بلوچ با بر شمردن دردهای ملت بلوچ در پاکستان، درباره ” جنایات دولت اسلام آباد بر علیه مردم بلوچ را با استناد به گزارش‌های سازمان عفو بین‌الملل و کشتار هزاران کنشگر بلوچ”، سخنرانى كرد.

دکتر حسین‌بر، نیز با تشریح آنچه بر ملت بلوچ در ایران و پاکستان رو داشته می‌شود، گفت: ملت‌های غیرفارس از جمله بلوچ‌ها و عرب ها از سوی حكومت ایران به شدت سرکوب شده و ظلم و ستم فراوانی برآنان تحمیل می‌شود”.

در پایان این نشست، سخنرانان به پرسش‌های حاضران پاسخ گفتند و نمایندگان مليتهاى غیرفارس در ایران، بر لزوم مبارزه مشترک، برای استیفای حقوق ملل ستمدیده تاکید کردند.

دکتر کریم عبدیان بنی سعید ، مدير سازمان حقوق بشر اهواز با تشریح ظلم و ستمی که بر ملت عرب اهواز روا داشته می‌شود، تاکید کرده ملت‌های ستمدیده مبارزه مشترکی را بر علیه این نظام بیدادگر آغاز کرده‌اند.

او همچنین شیوه‌های مبارزه مشترک میان ملل ایرانی غیرفارس از جمله بلوچ‌ها، کردها، عرب‌ها، ترک‌ها، و ترکمن‌ها برای تحقق آزادی و برآورده شدن مطالبات و خواست‌ها و استیفای حقوق ملت‌ها را شرح داد.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا