برخورد یگان حفاظتی با شه بخش گرگیج نماینده سیستان و بلوچستان به خاطر لباس بلوچی + ویدیو

یگان حفاظتی ساختمان شورای شهر زاهدان به نماینده استان سیستان و بلوچستان به دلیل پوشش لباس بلوچی تذکر داد! این نماینده در جلسه هم‌اندیشی شورای عالی استان‌ها نیز با برخورد نامناسب نیروهای حفاظتی روبرو شده بود.

یگان حفاظتی ساختمان شورای شهر زاهدان، با شه ‌بخش گرگیج نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها که لباس بلوچ‌ها را به تن داشته، برخورد کرده است.

این نماینده استان سیستان و بلوچستان همچنین با برخورد نامناسب نیروهای حفاظتی ساختمان مجلس مشروطه محل برگزاری هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها در تهران نیز مواجه شده است.

گرگیج با اشاره به تفتیش نمایندگان استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای حفاظتی مجلس شورای اسلامی گفته آنها گلایه دارند که چرا در روز گذشته (چهارشنبه ۱۸ امردادماه) در مجلس شورای اسلامی، مورد تفتیش قرار گرفته و موبایل‌شان را از آنها گرفته‌اند و اعتراض می ‌کنند که در مجلس آنها را تفتیش می‌کنند.

او گفته «اما اینجا خانه شوراست، موقعی که من با لباس متفاوت دیگر در ساختمان شورای شهر، با مسئول حفاظت شما، با برخورد بسیار نامناسب برخورد می‌شوم، چه جوابی دارم؟!»

او گفته که «اگر واقعا این فرهنگ در اینجا، جا نیفتاده، یا ما را نمی‌شناسند، یک قانون محلی یا ملی تصویب کنید که هیچکس به غیر از لباس فارسی که هر روز مد را از جای دیگر می‌گیرند اما مد من، لباس ایرانی است و هرگز آن را عوض نمی ‌کنم. به آنها بگویید ایران دارای اقوام مختلف و با آداب و فرهنگ متفاوت است».

این نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، از صدا و سیمای رژیم جمهوری اسلامی نیز انتقاد کرد که از لباس بلوچ برای نمایش شرارت استفاده می‌کند!

گرگیج خواستار رسیدگی و رفع تبعیض در پوشش لباس‌های محلی و بلوچ در شورای شهر شد.

چند سال پیش نیز در جلسه نمایندگان شوراهای شهر و روستاهای استان سیستان و بلوچستان که در فرمانداری چابهار برگزار شده بود، یک نماینده دولت که برای شرکت در آن جلسه از تهران آمده بوده، در همان جلسه خطاب به نمایندگان شوراهای استان می گوید “این چه لیاسی است که شما می پوشید این لباس را از تن خودتان در آورید وگرنه ما این لباس را با زور از تن شما در خواهیم آورد”.

آقای عبدالعزیز بلوچ زهی که در آن زمان رئیس نمایندگان شهر و روستاهای استان و سیستان و بلوچستان بود، در همان جلسه با شهامت رو به آن فرد هتاک میکند و با صراحت به وی می گوید «این لباس بلوچی نماد فرهنگ ملّت بلوچ است و شما حق ندارید در باره آن چنین هتاکی کنید».

پیشتر نیز گزارش‌هایی از آزار و اذیت شهروندان بلوچ زاهدانی از جمله رانندگان تاکسی توسط ماموران انتظامی و امنیتی رسیده بود.

بسیاری از رانندگان تاکسی از ترس برخوردهای نامناسب و تبعیض‌آمیز ماموران در هنگام کار لباس غیربلوچی می‌پوشند. این در حالیست که لباس‌های محلی و قومی عمدتا بر اساس شرایط اقلیمی هر منطقه شکل گرفته‌اند. لباس سپید بلوچ‌ها و نوع دوخت آنها متناسب با هوای گرم منطقه است و معلوم نیست چرا به جای حل این همه مشکلاتی که مردم استان سیستان و بلوچستان دارند، مأموران انتظامی و حراست و غیره به لباس مردم به قول معروف «گیر» می‌دهند. در حالی که این تنوع پوشش نیز یکی از زیباترین تفاوت‌های ایرانی‌هاست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا