برنامه گسیل جمعیت غیربومی توسط رژیم به سواحل مکران: جمعیت چابهار یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می شود

در ادامه طرح گسیل جمعیت به سواحل مکران عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفته چابهار و کنارک هسته اصلی توسعه سواحل مکران محسوب می‌شوند و جمعیت این منطقه به بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر خواهد رسید!

در ادامه طرح گسیل جمعیت به سواحل مکران عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفته چابهار و کنارک هسته اصلی توسعه سواحل مکران محسوب می‌شوند و جمعیت این منطقه به بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر خواهد رسید!

به گزارش کمپین فعالین بلوچ دکتر مجید روستا عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: ” پیش‌بینی می‌شود که جمعیت این منطقه به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برسد که جمعیت بالایی است”.

وی افزود:” قبل از واگذاری ظرفیت توسعه درچابهار باید اسکان جمعیت در این منطقه و پیش‌بینی افزایش بالای تعداد ساکنان این منطقه در افق ۱۴۰۴ مورد توجه قرار گیرد و به مدیریت اسکان جمعیت بپردازیم.” دکتر روستا گفت: “مسئله حاشیه‌نشینی در منطقه چابهار و کنارک حادتر از سایر مناطق است و این دو از نظر نوع و شدت شکل‌گیری و ساختار حاشیه‌نشینی و ترکیب جمعیتی و نوع محرومیت مشابه هم هستند.

چابهار و کنارک هسته اصلی توسعه سواحل مکران محسوب می‌شوند و امروز ۶۵ درصد جمعیت چابهار حاشیه‌نشین هستند، هرچند غیر از منطقه آزاد وارد شهر چابهار نیز که می‌شویم وضعیت اسکان نامسعد و ضعیف است.

” عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تاکید می‌کند: اکنون که بحث توسعه وساحل مکران ورد توجه و از اهداف کلان کشور شده است اگر به مسائل اجتماعی این منطقه توجه نشود تمام اقدامات نتیجه معکوس خواهد داشت.

براساس آمارها چابهار با بیش از ۵۰ هزار نفر حاشیه نشین یکی از مناطقی است که در مقایسه با جمعیت خود بیشترین شمار حاشیه نشینی را در کشور دارد و حتی جمعیت سکونتگاههای غیر رسمی آن از جمعیت حاشیه نشینی مراکز برخی استانها بیشتر است.

پس از دستور رهبر ایران برای اهمیت به “سواحل مکران” بخاطر “استراتیژیک” بودن آن طرح های مختلف نظامی و اقتصادی با هدف استفاده از آب های آزاد برای افزایش نفوذ ایران در منطقه شکل گرفت. که منجمله آن افزایش جمعیت سواحل مکران است که در دستور کار قرار گرفت.

آنگونه که اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد ایران اعلام کرد: بیش از ۵ میلیون جمعیت در سواحل جنوبی ایران اسکان داده خواهند شد که با توجه به موضوعی که دکتر روستا اعلام کرد تنها یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از این جمعیت سهم چابهار و حومه خواهد بود.

اخیرا غلامرضا مالکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان وبلوچستان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ جمعیت شهر چابهار را ۲۸۳ هزار نفر اعلام کرد. در حالی که شهردار چابهار خرداد ۹۶ کل جمعیت چابهار با حاشیه نشینان را ۱۵۰ هزار نفر برآورد کرد که افزایش آمار گویای شروع تغییر جمعیتی است.

شهر چابهاری که بیشترین تعداد جمعیت آن حاشیه نشین هستند و زیر ساخت های مناسبی ندارد و حتی در بخش آموزش نیز صدها بازمانده از تحصیل بلوچ در خود جای داده است به نظر گسیل جمعیت به آن جز افزایش حاشیه نشینی بلوچ ها و استفاده غیربومی ها از خدمات چیز دیگری را به دنبال نخواهد داشت.

این طرح که زوایای آن به شکل قطره چکان و بسیار کم و به ندرت اعلام شده و هیچ گونه شفافیتی در شیوه افزایش جمعیت و انتخاب آنها و اسکان آن اعلام نشده است باعث نگرانی فعالان و مردم منطقه شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا