تعداد کشته‌های سپاه در عملیات اخیر سوریه به دست‌کم ۴۲ نفر رسید

خبرگزاری فارس، روز یک‌شنبه ۱۷ آبان، خبر داد که سرگرد موسی جمشیدیان، از نیروهای لشکر ۸ نجف اشرف سپاه پاسداران، در درگیری‌های سوریه کشته شده‌است.
با کشته شدن یک سرگرد سپاه پاسداران و یک فرمانده بسیج، تعداد نیروهای ایرانی کشته شده در سوریه در عملیات جدید علیه مخالفان بشار اسد با نام «عملیات محرم»، دست‌کم به ۴۲ نفر رسیده‌است.

خبرگزاری فارس، روز یک‌شنبه ۱۷ آبان، خبر داد که سرگرد موسی جمشیدیان، از نیروهای لشکر ۸ نجف اشرف سپاه پاسداران، در درگیری‌های سوریه کشته شده‌است.

براساس این گزارش آقای جمشیدیان نهمین نیروی لشکر ۸ نجف اشرف است که در سوریه کشته شده‌است.

بر پایه این گزارش همچنین محمد حسین محمد خانی روز شنبه در سوریه کشته شده‌است؛ وب‌سایت‌های خبری از آقای محمد خانی به عنوان مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد یزد، نام برده‌اند.

پیش از این، وب‌سایت مشرق‌نیوز با اشاره به کشته شدن محمدحسین عزیزآبادی و امیر حسین هیودی از نیروهای سپاه پاسداران اعلام کرده بود که شمار کشته‌شدگان ایرانی در «عملیات محرم» در سوریه به دست‌کم ۴۰ رسیده‌است.

«عملیات محرم» عملیاتی است که از ابتدای ماه محرم و با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه، توسط ارتش سوریه و واحدهای سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان برای بازپس‌گیری شهر حلب در سوریه آغاز شد.

بر اساس گزارش‌ها، حسین جمالی، عزت الله سلیمانی، اسماعیل زاهدپور، محسن فانوسی، قدیر سرلک، روح‌الله قربانی، مسلم نصر، خانعلی یوسفی، مسلم خیزآب، مهدی علیدوست، عبدالله باقری، میلاد مصطفوی، سجاد طاهرنیا، روح‌الله عمادی، امین کریمی، محمدعلی حسینی، احمد استحکامی، نادر حمید دیلمی، مجید صانعی موفق، مجتبی کرمی و رضا دامرودی از جمله افرادی هستند که طی این عملیات جان باخته‌اند.

در همین حال حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، دلیل افزایش تلفات نیروهای ایرانی در سوریه را افزایش «کمی و کیفی» نظامیان ایرانی در این کشور ذکر کرده بود.

علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران، روز شنبه گفت که حضور نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سوریه «با هدف شرکت در جنگ نیست.»

وی اضافه کرد: «اگر عراق و یمن و دیگر کشورهای همسایه از هم بپاشند بر سر مرزهای ایران چه خواهد آمد اینجاست که حضور ایران به منظور مشاوره در کشورهایی همچون سوریه و عراق لازم و ضروری است.»

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این نیز بارها تأکید کرده‌اند که نیروهای سپاه پاسداران در سوریه تنها در حال انجام «مأموریت مستشاری» هستند.

با این حال پیش از این رسانه‌های غربی از حضور دست‌کم دو هزار نیروی ایرانی در کنار ارتش سوریه و متحدان بشار اسد، از جمله اعضای حزب‌الله لبنان خبر داده بودند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا