تمامی نامزدهای ثبت‌نام‌شده شوراها در یک روستای سیستان و بلوچستان زن هستند دویچه وله

استان سیستان و بلوچستان با وجود مشکلات زیاد و فقر گسترده، جزو استان‌های پیشتاز در مشارکت سیاسی زنان است. سامیه بلوچ، اولین شهردار زن در این استان و معصومه پروندوار، اولین فرماندار زن برای شهرستان هامون در دولت حسن روحانی است.

شش روز پس از آغاز ثبت‌نام برای شرکت در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران، اخبار منتشرشده نشان از رشد تعداد نامزدهای زن در برخی مناطق دارد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) تنها در یک روستا واقع در شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان، تمامی نامزدهای ثبت‌نام‌شده زن هستند.

به گفته فرماندار خاش، تمامی ۱۰ داوطلب نامزدی انتخابات شورا در روستای افضل آباد دهستان پشتکوه واقع در بخش مرکزی شهرستان خاش زن هستند.

در بخش مرکزی خاش نیز نزدیک به ۴۰ درصد داوطلبان ثبت‌نام‌شده را زنان تشکیل می‌دهند؛ ۲۰۷ زن در مقابل ۵۶۵ مرد.

بیشتر بخوانید:

هشت مارس، فضای انتخاباتی و فشار بر فعالان زن در ایران شهرستان خاش با ۱۷۳ هزار نفر جمعیت در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان واقع شده است.

استان سیستان و بلوچستان با وجود مشکلات زیاد و فقر گسترده، جزو استان‌های پیشتاز در مشارکت سیاسی زنان است. سامیه بلوچ، اولین شهردار زن در این استان و معصومه پروندوار، اولین فرماندار زن برای شهرستان هامون در دولت حسن روحانی است.

همچنین در شهر قصر قند این استان برای اولین بار یک زن بلوچ به مقام فرمانداری رسید. حمیرا ریگی جزو معدود بلوچ‌های ایران است که در جمهوری اسلامی به پستی دولتی دست یافته است.

پیشتازی زنان در استان‌های محروم در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از میان یک هزار و ۹۴۵ داوطلب ثبت‌نام‌شده برای انتخابات شهر و روستا تا روز ۵ فروردین، ۱۳۲ نفر زن هستند.

در استان چهارمحال و بختیاری تا پایان روز سوم ثبت‌نام نامزدهای انتخابات شوراها (۳ فروردین) از میان ۸۱۷ داوطلب ثبت‌نام‌شده، ۴۱ نفر زن هستند.

بنا براعلام دبیر ستاد انتخابات کل کشور تا ظهر روز پنجم فروردین (۲۵ مارس) در تهران، ری و تجریش یکهزار و ۴۱۸ نفر ثبت نام کرده‌اند که ۲۳۳ نفر از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

این یعنی حدود ۷ درصد از نامزدها زن بوده‌اند. بیشتر بخوانید: کدخدایی: تعیین مصداق “رجل سیاسی” بر عهده شورای نگهبان است بر اساس آماری که وبسایت “خبرآنلاین” به نقل از علی پورمطلق، دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور تا ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه پنجم فروردین از ثبت‌نام‌ها اعلام کرده، ۱۳۴هزار و ۲۱۲ نفر در کل کشور ثبت‌نام کرده‌اند که ۷هزار و ۲۵۴ نفر یعنی حدود ۴/ ۵ درصد از آنها زن هستند. ساعت ۱۲ شب روز یک‌شنبه (۶ فروردین/ ۲۶ مارس) مهلت ثبت‌نام داوطلبان برای نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا به پایان می‌رسد.

انتخابات شوراهای شهر و روستا هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در روز ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) برگزار می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا