جان 950 دانش‌آموز زاهدانی در خطر است/ دولت و شهرداری در استان سیستان و بلوچستان مسئولند + فیلم

به نظر می‌رسد حالا همه مسئولان شهری، از میراث فرهنگی و آموزش و پرورش و شهرداری گرفته تا استانداری، مسئول جان این بچه‌ها هستند.

زینب کریمی ــ حسن ظهوری ــ سال ۱۳۲۸ تاسیس شده و گفته می‌شود نیمی از مردم شهر همین‌جا درس خوانده‌اند. زاهدان در روزگاری مدرسه داشت که کمتر شهری در ایران؛ شهری که امروز با فقر مدرسه دست و پنجه نرم می‌کند و این یکی هم با ظاهری فریبنده، صورت آموزش و پرورش زاهدان را با سیلی سرخ نگه می‌دارد. اما همین ظاهر زیبا، ناگهان می‌تواند به مدفن صدها دانش‌آموز شود.

مدرسه ظاهری فریبنده دارد. در و دیوار نقاشی شده و البته معماری سنتی. این مدرسه 70 ساله که با شماره 3637 در اسفند 1379 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده روزانه پذیرای تعداد زیادی دانش آموز است.

اما مدرسه برای این تعداد دانش‌آموز ایمن نیست. مدت‌هاست که سقف آن دچار آسیب‌های جدی شده و مسئولان مدرسه می‌گویند با اندک بارندگی، سقف‌ها چکه می‌کنند و گاهی شاهد افتادن تکه‌های خشتی از آن بوده‌اند.

این مدرسه که نخستین ‌بار با نام‌ های الم (عَلم) و رازی به دستور رضاشاه تاسیس شده است، در یکی از بافت‌های سنتی زاهدان ساخته شده اما حالا کمتر نمایی از تاریخ آن روزگار در اطراف مدرسه دیده می‌شود و اغلب تخریب شده‌اند. با این‌حال این مدرسه همچنان سرپا مانده و باید مورد مرمت‌های جدی قرار گیرد.

جان حدود ۹۵۰ دانش‌آموز در خطر است و به نظر می‌رسد حالا همه مسئولان شهری، از میراث فرهنگی و آموزش و پرورش و شهرداری گرفته تا استانداری، مسئول جان این بچه‌ها هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا