دانش‌آموزان بلوچ رودبار جنوب بخاطر نبردن پول به مدرسه “شلاق خوردند و اخراج شدند”

یک وبسایت خبری در ایران فیلمی را منتشر کرده که در آن چند دانش‌آموز می گویند چون مبلغ پول درخواستی از سوی مدیر مدرسه را ارائه نکرده‌اند، شلاق خورده‌اند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، وبسایت «تابناک» روز یکشنبه ۱۸ مهر نوشت که مدیر یک مدرسه روستای مختارآباد در رودبار جنوب استان کرمان، از دانش آموزان درخواست مبلغ ۳۰ هزار تومان داشته و آنهایی که این مبلغ را به مدرسه نبرده‌اند، شلاق خورده و اخراج شده‌اند.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان رودبار جنوب این خبر را تکذیب کرده اما تابناک می‌گوید که اولیای این دانش‌آموزان بر صحت موضوع اصرار دارند.

اما روز سه‌شنبه ۱۹ مهر، وبسایت «فردا» فیلمی را منتشر کرده که چند تن از دانش‌آموزان دختر این مدرسه توضیح می‌دهند چون خانواده‌هایشان توان پرداخت مبلغ درخواستی را نداشته، از سوی مدیر مدرسه نفری ۸ ضربه شلاق خورده‌اند.

این وبسایت همچنین دست‌نوشته‌ای منتسب به یک دانش آموز به نام علی را منتشر کرده که توضیح می‌دهد چرا و چگونه مورد تنبیه قرار گرفته است.

مردم رودبار جنوب عمدتا بلوچ هستند. در فیلمی که منتشر شده نیز سخنان دختر دومی که صحبت می کنند به زبان بلوچی هستند.

مناطق بلوچ نشین ایران از جمله فقیر ترین و محروم ترین مناطق در ایران هستند.

اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید که «دولت موظف است وسائل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»

با این حال دریافت مبلغی از دانش‌آموزان تحت عناوینی مانند کمک به مدرسه، همه ساله خبرساز می‌شود. وزارت آموزش و پرورش بارها اعلام کرده که با مدارس متخلف برخورد خواهد کرد و از امسال برای مدارس غیردولتی نیز کف و سقف شهریه درنظر گرفته شده است.

وزارت آموزش و پرورش همواره یکی از وزارتخانه‌های پرمشکل در ایران بوده و در حال حاضر وزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی برای بار دوم در آستانه استیضاح قرار دارد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا