در دو هفته گذشته ۲۰ نظامی ایرانی در سوریه به هلاکت رسیدند

“مشرق‌نیوز” روز دوشنبه (چهارم آبان/ ۲۶ اکتبر) از کشته‌شدن سه ایرانی نظامی دیگر در جنگ و درگیری‌های سوریه خبر داد. این سه نفر که سجاد طاهرنیا، محمد ظهیری و روح‌الله عمادی نام دارند، عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌اند.
به این ترتیب شمار کادرهای نظامی ایران که در هفته‌های اخیر در سوریه کشته ‌می‌شوند، رو به افزایش گذاشته و تنها در طی دو هفته‌ی گذشته به بیست نفر رسیده است.
مصطفی صدرزاده و میلاد مصطفوی، دو تن دیگر از اعضای کادر نظامی ایران در سوریه، در روزهای جمعه و شنبه، اول و دوم آبان، در نزدیکی شهر حلب کشته شده بودند. هم‌زمان خبر کشته شدن عبدالله باقری نیارکی، محافظ پیشین محمود احمدی‌نژاد در سوریه نیز منتشر شد. همچنین خبر کشته شدن امین کریمی یک روز پیش از آن اعلام شده بود.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز یکشنبه (۳ آبان) در گزارشی به نقل از سرتیپ دوم رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از افزایش نیروهای “مستشاری” ایران در سوریه خبر داده بود.

ایسنا به نقل از او نوشت: «در پی دور جدید تحولات میدانی در مناطق مختلف سوریه و پیروزی اخیر جبهه مقاومت اسلامی در مقابله با گروه‌های تروریستی تکفیری، متناسب با نیازها، شاهد افزایش نیروهای مستشاری ایران در این کشور هستیم.»

بیشتر بخوانید: ایران نیروهای “مستشاری” خود در سوریه را افزایش می‌دهد

جمهوری اسلامی مدعی است که نیروهای نظامی ایران در سوریه در جنگ داخلی سوریه دخالت مستقیم ندارند و نقش آن‌ها به “مشاوره نظامی” به ارتش سوریه محدود است.

گزارش رسانه‌های غربی که با تکیه بر گفته‌‌های محافل دیپلماتیک و ناظران عرب تهیه و منتشر شده، حاکی از روندی دیگر است.

روزنامه “گاردین” روز ۱۴ اکتبر (۲۲مهر) در این راستا نوشته بود که حدود دو هزار نیروی جدید از ایران به شمال و مرکز سوریه اعزام شده‌اند تا در کنار حزب‌الله و شبه‌نظامیان شیعی دیگر، در عملیات نظامی گسترده علیه مخالفان اسد شرکت کنند.

بیشتر بخوانید: الجبیر: در سوریه ایران را اشغالگر سرزمین‌های عربی می‌دانند

نشریه “واشنگتن پست” با تکیه به اظهارات منبعی در پنتاگون گزارش داده بود که نیروهای اعزامی ایران به سوریه از سپاه پاسداران هستند و مأموریت آنان آزادسازی حلب است.

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا