دستگیری ده‌ها شهروند عرب اهوازی در روز عید فطر

نهادهای حقوق بشری گزارش کرده‌اند نیروهای امنیتی ایران شامگاه عید فطر، ده‌ها شهروند عرب اهوازی را که برای هماهنگی محل برگزاری نماز عید تجمع کرده بودند، دستگیر و به اماکن نامعلومی منتقل کرده‌اند.

سازمان حقوق بشر اهواز با انتشار تصاویری از راه‌پیمایی مردم عرب اهواز در حساب رسمی توئیتر خود، گزارش کرد: «نهادهای امنیتی ایران در شب عید سعید فطر، موجی از دستگیری‌ها علیه فعالان و جوانان اهوازی به اتهام تجمع برای برگزاری نماز عید فطر در اهواز، به راه انداخته است.

به گزارش العربیة به نقل از فعالان عرب‌ اهوازی نیروهای امنیتی ایران یک‌شنبه 25 ژوئن 2017 با یورش به جشنی که در منطقه “ملاشیه” اهواز به مناسبت عید سعید فطر برگزار شد، یورش برده و حاضر در این جشن را دستگیر کرد.

افراد حاضر در جشن مذکور، با هدف انجام هماهنگی‌های لازم برای برگزاری نماز عید فطر در آنجا گردهم آمده بودند.

فعالان اهوازی نام یازده نفر از بازداشت‌شدگان در اهواز را در اختیار العربیة.نت قرار داده، لیکن تاکید کرده‌اند که گزارش‌ها حاكى از اين است كه تعداد بازداشت شدگان بيشتر از اسامى ذكر شده است.

بر همین اساس احمد حزباوى، ناصر اسدي، مرتضى سيلاوي، مرتضى حرداني، محمد عفراوی، ماهر مسعودی، علی زهیری، عدنان حردانى، احمد براجعه، علي شريفى، محمد مسعودى، احمد مسعودى و عبيده اسكين غزلاوى به عنوان بخشی از بازداشت‌شدگان اعلام شده است.

نیروهای وزارت اطلاعات ایران همچنین عصر یک‌شنبه دو فعال عرب اهوازی دیگر را در منطقه «مویلحه» دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل کردند. منابع محلی نام این دو نفر را عزیز حمیداوی فرزند عبدالرضا و محمود حمیداوی فرزند عطیه گزارش کردند. دامنه دستگیری‌های بی‌رویه فعالان از عرب، از اهواز گذشته و دیگر مناطق عرب‌نشین در ایران را نیز شامل شد.

همزمان با دستگیری‌ها در اهواز، نیروهای وزارت اطلاعات دو شهروند عرب دیگر به نام‌های عباس فیور و مهند بغلانی را در منطقه «السلیچ» آبادان دستگیر کردند.

این دو نفر در حال هماهنگی برای برگزاری جشن‌های عید فطر در آبادان بوده‌اند. نهادهای حقوق بشری اهواز، از دستگیری‌های دیگری در شهرها و روستاهای دیگر نیز خبر دادند. دولت ایران مدت‌هاست که روند بازداشت و دستگیری فعالان عرب اهوازی را سرعت بخشیده و حتی فعالیت‌های آنان که در چهارچوب قوانین فعلی جمهوری اسلامی ایران باشد را بر نمی‌تابد.

پیش از این تعداد قابل توجهی از فعالان عرب به اتهامات مختلف دستگیر، زندانی و تبعید شده‌اند. در روز دوشنبه، 12 ژئن 2017 اداره اطلاعات اهواز براى ششمين بار، عامر سيلاوى شاعر و فعال فرهنگى عرب اهوازى را بازداشت كرد.

بنا به منابع مدافع حقوق بشر در اهواز، مهدی زرگانی معروف به «عامر سيلاوي» به دليل فعاليت‌هاى فرهنگى و به اتهام اقدام عليه امنيت كشور چندين بار بازداشت شده بود. به گفته این منابع سیلاوی در 29 اکتبر 2016 با سپردن وثيقه‌ای معادل يك ونيم ميليارد ريال بطور موقت آزاد شده بود.

این فعال عرب اهوازی در تشكيل زنجيره‌هاى انسانى معترض به انتقال آب كارون به اصفهان و شهرهاى ديگر فعاليت‌هاى فراوانى داشته و برای برگزاری بازى سنتى «امحيبس» يا همان بازى «پر یا پوچ» در شب‌هاى ماه رمضان در بين مناطق مختلف فعاليت می‌کرده است.

از ديگر اقدامات او تشويق و ترغیب جوانان عرب به پوشيدن لباس عربى در اعياد و مناسبت‌هاى ملى و مذهبى و بخصوص عيد فطر بوده است.

دولت ایران علاوه بر برخورد جدی با فعالیت‌های فرهنگی مردم عرب، با آموزش زبان مادری و حتی با فعالیت‌های انساندوستانه‌ای که فعالان و شهروندان عرب انجام می‌دهد، برخورد امنیتی را در دستور کار خود قرار داده است.

در بیانیه‌ای که سازمان حقوق بشر اهواز، 29 می 2017 منتشر کرد، آمده است: « منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گزارش داده‌اند كه شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی پور محمدی سه تن از فعالان مدنی عرب به نامهاى عیسی دمنی، مجاهد زرگانی و حسین حیدری را به اتهام تبلیغ بر علیه نظام و تشکیل موسسه‌های غیردولتی به زندان و تبعید محکوم کرده است.

بر همین اساس عیسی دمنی، مجاهد زرگانی و حسین حیدری به یک سال زندان محکوم شده‌اند. قاضی پور محمدی علاوه بر یک سال زندان، برای عیسی دمنی حكم تبعید به شهر تکاب را نیز صادر كرده است.

فعالیت‌های این سه تن که به دلیل آنها به تبلیغ بر علیه نظام و تشکیل موسسه‌های غیردولتی محکوم شده‌اند، آموزش زبان عربی در یک آموزشگاه زبان، تشکیل یک گروه مدنی برای اصلاح قوانین عشایری و کاهش آثار منفی باورهای قبیله‌ای و همچنین تشکیل یک موسسه خیریه برای کمک به نیازمندان بوده است.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا