دستگیری دو نفر به اتهام عملیات تروریستی به نیابت از ایران، در کشور کنیا

رییس پلیس کنیا گفته است، که دستگیرشدگان طی چند نوبت از مقامات ایران پول دریافت کرده اند.
دولت ایران هر گونه پیوند خود را با دو متهم عملیات تروریستی در کنیا تکذیب کرد. رییس پلیس کنیا، “ژوزف بوآنت”، شنبه گذشته با اعلام دستگیری دو متهم عملیات تروریستی در این کشور گفت که “اطلاعات غیرقابل انکاری” در اختیار دارد که نشان می دهند دستگیر شدگان توسط سرویس های جاسوسی ایران به کار گرفته شده اند تا علیه منافع کشورهای غربی و کنیا عملیات تروریستی انجام بدهند.

سفارتخانۀ جمهوری اسلامی ایران در نایروبی، با انتشار بیانیه ای هر گونه پیوند میان دو فرد دستگیرشده در کنیا و سرویس های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی را تکذیب کرده و اطمینان داده که جمهوری اسلامی ایران آمادۀ همکاری با حکومت کنیا در زمینۀ مبارزه با تروریسم است.

رییس پلیس کنیا توضیحی در مورد پیوندهای دو فرد دستگیرشده و شبکه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران نداده است. اما، او گفته است که دستگیرشدگان طی چند نوبت به ایران سفر و با مأموران اطلاعاتی ایران ملاقات کرده اند و در جریان این ملاقات ها هم اهداف عملیات تررویستی در کنیا به اطلاع آنان رسیده بود و هم از مقامات ایران پول دریافت کرده اند.

در واکنش، سفارتخانۀ ایران در نایروبی نسبت به انتشار این اخبار ابراز تأسف کرده و آنها را عجولانه و غیرسازنده دانسته است.

پیش از این منافع اسرائیل در کنیا هدف عملیات تررویستی قرار گرفته بود. در ماه مه ۲۰۱۳ دادگستری کنیا دو ایرانی را به جرم حمل پانزده کیلوگرم مواد انفجاری نظامی به منظور انجام عملیات تروریستی در کنیا به حبس ابد محکوم کرد. در آن زمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران را متهم کرد که قصد انجام سوءقصدهای تروریستی علیه منافع اسرائیل در کنیا را داشته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا