دستگیری پورعبدالله و داوودی دو دانشجوی چپ‌ در ایران‌

و دانشجو از دانشگاه‌های تهران و اصفهان روز پنجشنبه ۲۴ بهمن توسط نیروهای وزارت اطلاعات در خانه‌های خود دستگیر شده‌اند. این دو محمد پورعبدالله و علیرضا داوودی نام دارند و از “دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب” هستند

علیرضا داوودی، سخنگوی دانشجویان چپ در دانشگاه اصفهان بوده و در رشته‌ی حسابداری تحصیل می‌کرده است. او پیش از این دستگیری، به دلیل فعالیت‌های سیاسی و صنفی خود از حق تحصیل محروم شده بود. علیرضا داوودی ۲۵ سال سن دارد.

محمد پورعبدالله، دانشجوی رشته‌ی شیمی دانشگاه تهران است که در سال ۸۶، به سبب برگزاری مراسم روز دانشجو همراه با ۶۰ نفر دیگر از دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب بازداشت شد. پورعبدالله در سال ۸۶، دو ماه در زندان به سر برد. قرار بود دادگاه وی در سوم اسفند سال ۸۷ برگزار شود. پورعبدالله ۲۵ ساله است.

کاوه عباسیان، سخنگوی دانشجویان چپ، در گفت‌وگو با دویچه‌وله، از عدم ارتباط این دو دانشجو با خانواده‌های خود از زمان دستگیری می‌گوید. به گفته‌ی عباسیان، خانواده‌های این دو دانشجو در تماس‌های مکرر با مسئولان قضایی و امنیتی، تنها سخنان تهدید‌آمیز شنیده‌اند.

این دو دانشجو، هنوز وکیل ندارند. وکیل پورعبدالله در بازداشت دو ماهه سال ۸۶، آقای رمضان حاجی مشهدی بوده است.

کاوه عباسیان توضیح می‌دهد که آنها خود را نماینده‌ی تفکر چپ در دانشگاه‌های ایران می‌دانند و تلاش می‌کنند در ارتباط با نمایندگان جنبش‌های مردمی و اجتماعی، همچون کارگران و زنان، باشند. کاوه عباسیان می‌گوید: «کوشش آنها این است که مسائل کارگری و زنان را در هم سرنوشتی با جنبش دانشجویی قرار دهند.» سخنگوی دانشجویان چپ می‌گوید، این گروه تشکلی رسمی نیست و جایی ثبت نشده، بلکه در روند اتحاد و همبستگی دانشجویان چپ در سراسر ایران شکل گرفته است.

دانشجویان برابری‌طلب و آزادی‌خواه، نشریات گوناگونی چون “خاک”، “پیشرو”، “طلوع”، “اخگر” یا “آرمان نو” را چاپ می‌کردند که یکی پس از دیگری، بعد از دستگیری‌های سال ۸۶ توقیف شدند. این دانشجویان از تابستان سال ۸۶ تاکنون نشریه‌ای ندارند.

به گفته‌ی کاوه عباسیان، علیرضا داودی در حال حاضر در زندان دستگرد اصفهان است و محمد پورعبدالله در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا